V Bavorském městě Ingolstadt sídlí automobilka se čtyřmi spojenými kruhy. Součástí výrobního závodu je i museum Audi.

Auto Union

Značka Audi je asi všem dobře známá, ale málo kdo ví, že se jedná o spojení čtyř automobilek. Ty tvoří do té doby spojení nezávislých výrobců automobilů: Audi, DKW, Horch a Wanderer. Spolu se značkou NSU, která k nim přistoupila v roce 1969. Ty tvoří základ společnosti Auto Union dnešní akciové společnosti AUDI AG.

Horch

V roce 1899 založil August Horch v Kolíně-Ehrenfeldu firmu A. Horch & Cie. Přesně 2 roky trvalo, než z výrobní linky vyjel první automobil Horch. Měl dvouválcový, naležato uložený motor o výkonu 4 – 5 koní. Tento vůz slavil velké úspěchy a v roce 1904 byla zahájena sériová výroba.

Audi

Roku 1909 došlo ke sporu mezi Augustem Horchem a dozorčí radou společnosti A. Horch & Cie, Motorwagen-Werke AG. Horch odchází z podniku, který založil. Krátce nato, zakládá druhý podnik,  ale nemohl podnikat pod jménem Horch a tak August Horch svou firmu pojmenoval Audi, což je pouhý překlad jména Horch do latiny. Značka Audi také jako první zavedla řízení vlevo. To se rychle prosadilo hlavně v zemích, kde se jezdí vpravo pro lepší přehled o protijedoucích vozidlech a zejména při předjíždění.

DKW

Opět nastala krize, která donutila A. Horche prodat firmu Skaftemu Rasmussenovi – zakladateli DKW. Roku 1922 začaly závody v Zschopau s vlastní výrobou motocyklů. Lehké motocykly s dvoudobým motorem o výkonu 2,25 k dosahovaly pozoruhodných sportovních výkonů. V roce 1928 začal značka DKW vyrábět také automobily s motory o obsahu 600ccm a výkonu 15 k s dřevěnou konstrukcí karoserie.

Wanderer

V roce 1912 se zrodil první automobil Wanderer se čtyřválcovým motorem 5/12 k a za rok byla zahájena jeho sériová výroba. Automobil byl velmi oblíbený. Ve všeobecnou známost pronikla nová značka Auto Union zejména díky úspěchům závodního vozu, u jehož zrodu stál Ferdinand Porsche. Šestnáctiválcový motor byl umístěn za řidičem, což značně usnadňovalo dosažení aerodynamicky velmi výhodného tvaru.

Volkswagen

V roce 1964 získala většinu akcií společnosti Auto union společnost Volkswagen,a od té doby nové modely již nesou pouze označení Audi, ale znak čtyř kruhů zůstal. V roce 1969 se ke koncernu připojuje společnost NSU. Dnes je firma Audi jedním z největších automobilovým výrobců koncernu VW a její výrobky patří k nejkvalitnějším a nejbezpečnějším na světě.

 

Celá fotogalerie : Muzeum Audi