Volkswagen chce vyšetřování momentálního skandálu trochu urychlit, a tak přistupuje k zajímavým opatřením. Všem, kdo se přiznají k podílení se na podvodech s emisemi, hodlá udělit milost.

Jak to tak vypadá Volkswagen má ve svém vlastním kotlíků nadělaný pořádný guláš. Ten mu neumožňuje efektivně a hlavně rychle přijít na to, které osoby jsou zodpovědné za současný skandál, ve kterém se celý koncern zmítá. Aby celé vyšetřování trochu popohnal, rozhodl se nyní k velice zajímavému kroku. Všem svým poddaným, kteří se do konce listopadu přiznají k tomu, že mají něco společného s úpravou automobilů tak aby vykazovaly menší produkci emisí, udělí milost a budou moci dále v podniku vykonávat své zaměstnání.

Původní plány byly nechat tuto lhůtu až do konce roku, ovšem každý den je drahocenný a platí dvojnásob, pokud jsou na vás upřeny oči celého světa v čele se všemi médii, které se o skandál velice zajímají a to jak v USA, tak i na starém kontinentu. Samotný šéf značky Herbert Diess, v dopise, který byl rozeslán zaměstnancům uvedl, že každý den se počítá.

Tato nabídka je určena pouze těm zaměstnancům, kteří jsou u VW zaměstnáni na základě kolektivní smlouvy. Manažerů se to tedy netýká. Firma ovšem důrazně upozornila na to, že před trestním stíháním nikoho chránit nemůže, takže doznání může být i opravdu velkým riskem. Informátorům navíc nabídla změnu místa, aby nebyli v obklíčení těch pracovníků, na které donáší. Samotná automobilka tak možná bude za chvilku připomínat prostředí některých vězeňských zařízení.

VW si na vyšetřování najala speciální vyšetřovací společnost Deloitte a americkou právní firmu Jones Day. Podobnou strategii v minulých letech použili i společnosti Siemens a MAN, a to celkem úspěšně. Jejich cílem však bylo odhalování korupčních praktik uvnitř společností.