Majitelé problémových vozů, kterých se týká momentálně běžící aféra Dieselgate by se u nás vůbec nemuseli dočkat odškodnění. Vyplývá to z vyjádření ministra průmyslu a obchodu s představenstvem Škoda Auto.

Německá automobilka zřejmě nebude povinna vyplácet českým majitelům vozidel značky Volkswagen se softwarem manipulujícím se skutečnými hodnotami emisních norem. Toto vyjádření je výsledkem setkání ministra obchodu a průmyslu Jana Mládka s představenstvem Škoda Auto sídlícím v Mladé Boleslavi.

Tento software, je v počtu přibližně 150 000 vozidel, kterých se celá aféra týče. Jedná se jen o zlomek z celkového čísla 11 milionů vozidel, přičemž automobily značky škoda auto představují 1,2 milionu z nich. Volkswagen již nabídnul zákazníkům z USA odškodnění v podobě jednoho tisíce dolarů, který dostanou prostřednictvím jakési platební karty. Podobné kroky se však u nás nechystají a to podle slov ministra Mládka z toho důvodu, že v USA platí zcela jiné právní zákony, které chrání tamní obyvatele do mnohem větší míry.

Podle něj je nejpravděpodobnější stejný postup jak v Německu, kde je naplánováno povinné svolání vozů do servisů, kde jim bude daný software přeinstalován. Celou tuto operaci má Škoda Auto již naplánovanou, a nyní jen ladí určitá technická řešení. Podle slov mluvčího Škody Auto Jozefa Baláže, jsou automobily se závadným softwarem provozuschopné a naprosto bezpečné.

Finální rozhodnutí o tom, kdy a jak se bude svolávání problémových Volkswagenů odehrávat, zatím nepadlo. Škoda nyní spolupracuje s úřady včetně ministerstva dopravy, aby zajistili co největší efektivitu a hlavně komfort pro majitele těchto vozů.  O těchto akcích před časem mluvit již ministr dopravy Dan Ťok, který zahájení této akce odhadoval na jaro příštího roku. Zdali se jeho prognóza naplní či nikoliv uvidíme.