Majitelé problémových vozů, kterých se týká momentálně běžící aféra Dieselgate by se u nás vůbec nemuseli dočkat odškodnění. Vyplývá to z vyjádření ministra průmyslu a obchodu s představenstvem Škoda Auto.

Německá automobilka zřejmě nebude povinna vyplácet českým majitelům vozidel značky Volkswagen se softwarem manipulujícím se skutečnými hodnotami emisních norem. Toto vyjádření je výsledkem setkání ministra obchodu a průmyslu Jana Mládka s představenstvem Škoda Auto sídlícím v Mladé Boleslavi.

Tento software, je v počtu přibližně 150 000 vozidel, kterých se celá aféra týče. Jedná se jen o zlomek z celkového čísla 11 milionů vozidel, přičemž automobily značky škoda auto představují 1,2 milionu z nich. Volkswagen již nabídnul zákazníkům z USA odškodnění v podobě jednoho tisíce dolarů, který dostanou prostřednictvím jakési platební karty. Podobné kroky se však u nás nechystají a to podle slov ministra Mládka z toho důvodu, že v USA platí zcela jiné právní zákony, které chrání tamní obyvatele do mnohem větší míry.

Podle něj je nejpravděpodobnější stejný postup jak v Německu, kde je naplánováno povinné svolání vozů do servisů, kde jim bude daný software přeinstalován. Celou tuto operaci má Škoda Auto již naplánovanou, a nyní jen ladí určitá technická řešení. Podle slov mluvčího Škody Auto Jozefa Baláže, jsou automobily se závadným softwarem provozuschopné a naprosto bezpečné.

Finální rozhodnutí o tom, kdy a jak se bude svolávání problémových Volkswagenů odehrávat, zatím nepadlo. Škoda nyní spolupracuje s úřady včetně ministerstva dopravy, aby zajistili co největší efektivitu a hlavně komfort pro majitele těchto vozů.  O těchto akcích před časem mluvit již ministr dopravy Dan Ťok, který zahájení této akce odhadoval na jaro příštího roku. Zdali se jeho prognóza naplní či nikoliv uvidíme.

makawiel

Volkswagen Touareg III již v roce 2017

Previous article

Volkswagen chce udělovat milosti

Next article

You may also like

More in Novinky