Audi pokračuje ve své jedinečné sérii vítězství v závodě 24 h Le Mans. Před téměř 300 000 diváky vybojovaly v 82. ročníku nejvýznamnějšího vytrvalostního závodu na světě dvojité vítězství pro Audi posádky Marcel Fässler/André Lotterer/Benoît Tréluyer (CH/

Audi slaví dvojité vítězství

Pro značku se čtyřmi kruhy to byl 13. úspěch z pouhých 16 startů v Le Mans – a možná dosud nejcennější, protože Audi Sport Team Joest se prosadil v extrémně náročném a po dlouhou dobu vyrovnaném závodě proti nejsilnější konkurenci týmů Porsche a Toyota. Až v závěrečné fázi padlo rozhodnutí ve prospěch obou vozů Audi R18 e-tron quattro.

„V Le Mans jsme zažili již mnoho napínavých závodů a slavili velká vítězství, ale tento úspěch má zcela mimořádnou hodnotu,“ řekl prof. Rupert Stadler, předseda představenstva společnosti AUDI AG, po triumfálním průjezdu obou vozů Audi R18 e-tron quattro cílem. „Do tohoto závodu jsme nevstupovali jako favorité a v týmech Porsche a Toyota jsme měli dva velmi silné soupeře. Je to skvělý výkon celého týmu Audi, že jsme navzdory tomu dokázali i tentokrát v Le Mans zvítězit. Máme z toho obrovskou radost a můj dík patří všem, kdo tento úspěch umožnili.“

Marcel-Fassler,-Andre-Lotterer,-Benoit-Treluyer

„Podle nových pravidel je hospodárnost závodních vozů v Le Mans ještě důležitější než dosud,“ objasňuje prof. Dr. Ulrich Hackenberg, který má jako člen představenstva, zodpovědný za technický vývoj, na starosti také účast společnosti AUDI AG v motoristickém sportu. „S TDI se v Le Mans opět prosadila nejúspornější technika pohonu na světě. A s úspěšným prvním nasazením laserových světlometů jsme zároveň navázali na naši sérii průkopnických technických řešení v Le Mans. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na tomto úspěchu podíleli svou extrémně tvrdou prací. V první řadě samozřejmě týmu Audi Sport.“

Třináctý úspěch pro Audi z 16 startů v Le Mans

Značka se čtyřmi kruhy se v 82. ročníku slavného vytrvalostního závodu musela potýkat s mnoha výzvami. Po těžké nehodě Loïca Duvala ve středečním volném tréninku musel Audi Sport Team Joest v rekordně krátké době připravit Audi R18 e-tron quattro se startovním číslem 1 a Loïca Duvala nahradil Marc Gené. Skutečnost, že tento tým měl v neděli ráno nakročeno k vítězství, říká vše o výkonu mechaniků. Nakonec však ke splnění tohoto snu chyběl malý kousek kvůli výměně vstřikovací trysky a turbodmychadla. Lucas di Grassi, Marc Gené a Tom Kristensen obsadili s odstupem tří kol druhé místo.

Marcel Fässler, André Lotterer a Benoît Tréluyer převzali v neděli ráno, krátce po páté hodině, poprvé vedení poté, co po celou noc vyvíjeli neúnavný tlak na dlouho vedoucí vůz Toyota. Protože i na jejich vozu R18 muselo být vyměněno turbodmychadlo, propadlo se startovní číslo 2 přechodně na třetí místo. Následně se však pozoruhodnou stíhací jízdou probojovalo zpátky na vedoucí pozici. André Lotterer přitom zajel s časem 3:22,567 min nejrychlejší kolo závodu.

Audi-R18-e-tron-quattro_02

Velkou smůlu měl tým třetího vozu Audi R18 e-tron quattro, který byl tvořen jezdci Filipe Albuquerque, Marco Bonanomi a Oliver Jarvis. Po skvělé úvodní fázi, během jízdy za bezpečnostním vozidlem na rovince Hunaudières v prudkém dešti, narazilo Ferrari kategorie GT vysokou rychlostí do zádě Audi se startovním číslem 3. Poháněcí ústrojí vozu R18 bylo kolizí tak silně poškozeno, že Marco Bonanomi musel po pouhých 1,5 hodiny ze závodu odstoupit.

V hektických prvních hodinách závodu sváděly fascinující prototypy Audi, Porsche a Toyota na vysokorychlostním okruhu v Le Mans strhující souboje. Až do nedělního poledne prožívali fanoušci jeden z nejnapínavějších závodů v historii Le Mans. Teprve předposlední hodina přinesla předběžné rozhodnutí ve prospěch Audi.

„Byl to závod, jaký může člověk zažít pouze v Le Mans,“ řekl Dr. Wolfgang Ullrich, šéf závodního oddělení Audi. Docházelo k mnoha incidentům a žádný z vozů v čele pelotonu se nevyhnul problémům. Rozhodující bylo, že naše vozy Audi R18 e-tron quattro jezdily po celých 24 hodin konstantně rychle, naši jezdci nedělali žádné chyby a náš tým reagoval rychle a správně na problémy, které se vyskytly. V týmech Porsche a Toyota jsme měli dva skutečně silné soupeře, kteří nám, jak jsme očekávali, život rozhodně neulehčovali. Pořád jsem věřil tomu, že to navzdory pro nás v letošním roce mimořádně nepříznivým předpokladům můžeme dokázat a že máme nejúspornější závodní vůz. Jsem hrdý, že se nám to opět povedlo. I já děkuji celému týmu, ale i našemu představenstvu a našemu koncernu, že nám každý rok umožňují ukazovat v Le Mans ‚Náskok díky technice‘. Respekt patří ovšem také značce Porsche za její výkon po návratu do Le Mans.“

Pro Audi to bylo třinácté vítězství v této čtyřiadvacetihodinovce, osmé s motory TDI a třetí s hybridním pohonem. Tým Reinholda Joesta oslavil svůj 15. úspěch v nejvýznamnějším vytrvalostním závodě na světě. Marcel Fässler, André Lotterer a Benoît Tréluyer vybojovali po letech 2011 a 2012 svůj třetí společný triumf v Le Mans.