> Dakarský Tiguan Allspace R-Line se vrátí ze Saúdské Arábie do České republiky v polovině února

> Více než 8000 kilometrů v drsných podmínkách vyprahlých pouští nezanechalo na oblíbeném rodinném SUV žádné šrámy

> Členové úspěšného českého týmu BARTH Racing si obzvlášť pochvalovali terénní schopnosti, naprostou spolehlivost a mimořádně komfortní, prostorný a variabilní interiér

Nový Volkswagen Tiguan Allspace má úspěšně za sebou opravdovou zkoušku ohněm. Sériový vůz bez speciálních úprav absolvoval bez problémů více než 8000 kilometrů v náročných pouštních podmínkách za pouhé dva týdny. Členové českého týmu BARTH Racing nedali u svého doprovodného vozidla na legendární dálkové soutěži Rallye Dakar 2022 dopustit na jeho terénní schopnosti, spolehlivost i mimořádně komfortní, prostorný a variabilní interiér. „Dakarský“ Tiguan Allspace je nyní na zpáteční cestě ze Saúdské Arábie do České republiky, kam dorazí v polovině února.  

„Nový Tiguan Allspace je připraven nejen na každodenní shon v našich končinách, ale také na mimořádná dobrodružství, mezi něž účast na legendární Rallye Dakar bezesporu patří,“ říká Patrik Fejtek, ředitel divize Volkswagen osobní vozy společnosti Porsche Česká republika. „Dakarský Tiguan Allspace R-Line dokázal, že si bez úhony poradí i s extrémními teplotami a všudypřítomným prachem a pískem v saúdskoarabských pouštích, a ještě přitom zvládne poskytnout posádce ve svém praktickém a variabilním interiéru maximální bezpečnost a komfort. Při takové všestrannosti není divu, že Tiguan Allspace dlouhodobě patří mezi naše bestsellery na českém trhu.“ 

Modernizovaný Volkswagen Tiguan Allspace R-Line plnil na Rallye Dakar 2022 roli doprovodného vozidla, které používal reportážní tým moderátora Vlasty Korce. Jeho členové byli každý den v jednom kole při natáčení a dalších aktivitách, takže ani Tiguan se po celé dva týdny ani nezastavil. „Tiguan splňuje přesně to, co od něj chceme. Je sice trochu menší než Touareg, ale když přepneme pohon 4×4 do speciálního offroadového režimu, tak si hravě poradí i s náročnějším terénem. Dovnitř se vejdou veškeré naše věci, i velká kamera na natáčení. Já jsem v něm už dokonce i spal. Když si zatemním zadní okna a složím sedadla, tak se Tiguan promění ve fantastický ‚obývák‘,“ pochvaloval si již v průběhu dakarské rallye svého čtyřkolového parťáka Vlasta Korec. 

Doprovodné vozidlo Tiguan Allspace týmu BARTH Racing zvládlo Rallye Dakar bez speciálních úprav. Pod jeho kapotou spolehlivě pracoval dvoulitrový turbodiesel TDI se systémem Twindosing a nejvyšším výkonem 147 kW (200 k). O přenos hnací síly se postarala kombinace sedmistupňové dvouspojkové převodovky DSG a pohonu všech kol 4MOTION s elektronickým voličem jízdních režimů Active Control. 

Rallye Dakar 2022, která se uskutečnila ve dnech 1. až 14. ledna 2022 v Saúdské Arábii, byla úspěšná jak pro doprovodný vůz Tiguan Allspace, tak i pro celý tým BARTH Racing. Jeho jezdec Zdeněk Tůma obsadil při svém čtvrtém dakarském startu vynikající čtvrté místo v kategorii čtyřkolek a z „Dakaru“ odjížděl jako nejlepší český účastník. Náročnost dakarské soutěže i pozoruhodnost Tůmova výkonu dokládá i skutečnost, že v jeho kategorii dojela do cíle pouhá třetina startujících. Již 44. ročník nejslavnější maratonské soutěže pro různé kategorie motorových vozidel nabídl náročnou trasu s velkým podílem písečného terénu. Účastníci ujeli ve 12 etapách celkem 8378 kilometrů na okružní trase z Džiddy na pobřeží Rudého moře přes Rijád zpátky do Džiddy. Více než polovina ujeté vzdálenosti připadala na měřené úseky. 

Nový Tiguan Allspace je na českém trhu k dispozici za ceny již od 899 900 Kč. Zákazníci mají na výběr motory s výkonem od 110 kW (150 k) do 180 kW (245 k) a tři výbavové linie Life, Elegance a R-Line s bohatou sériovou výbavou a rozmanitými možnostmi individualizace. Interiér může být pětimístný nebo sedmimístný. K nejvyšší úrovni bezpečnosti a komfortu přispívá řada technických inovací v čele s asistenčním systémem IQ.DRIVE Travel Assist pro částečně automatizovanou jízdu a světlomety IQ.DRIVE LED Matrix zajišťující nejlepší možné osvětlení v nejrůznějších provozních podmínkách. 

O pohodlí všech cestujících se v třeskutých mrazech i v pouštní výhni postará vyspělá automatická klimatizace Air Care Climatronic, kterou lze navíc kombinovat s vyhříváním a odvětráváním předních sedadel. Cestování zpříjemní také panoramatické výklopné a posuvné střešní okno. Po složení druhé řady sedadel nabídne pětimístná verze maximální objem zavazadlového prostoru 1920 litrů, u sedmimístné verze lze za předními sedadly vytvořit zavazadlový prostor o objemu 1775 litrů. Tiguan Allspace je také ideálním tažným vozidlem (s přípustnou hmotností brzděného přívěsu až do 2500 kg), což umocní na přání dodávaný Trailer Assist pro snadné manévrování s přívěsem.