„Nabitý Hannover – Elektrická mobilita mezi přáním a skutečností“. Volkswagen Užitkové vozy pod tímto mottem vystavuje v Historickém muzeu Hannover dvě vozidla, historický elektromobil T2 a aktuální e-load up!, která jsou zároveň magnety nové výstavy.

Volkswagen Užitkové vozy

Výstava ukazuje až do 14. června 2015 historii elektrické mobility a zároveň pohled do budoucnosti. Výstava probíhá ve spolupráci mezi Německým muzeem Mnichov a Historickým muzeem Hannover. Volkswagen Užitkové vozy je partnerem výstavy.

T2-Elektrobulli1

Prof. Dr.-Ing. Jürgen Leohold, vedoucí výzkumu koncernu Volkswagen AG, na slavnostním zahájení výstavy zdůraznil: „Elektrický pohon je pro trvale udržitelnou mobilitu budoucnosti nepostradatelný. Pro nás je velmi důležité zpřístupnit tento nový koncept pohonu největšímu možnému počtu osob a nadchnout veřejnost pro elektrickou mobilitu.“

Volkswagen T2

Elektromobil T2 a e-load up! jsou magnety výstavy v Historickém muzeu. T2 (vozidlo zapůjčil zájmový spolek Interessengemeinschaft T2, Freunde des VW-Busses 1967-1979 e.V.) předběhl začátkem 70. let svou dobu. Měl progresivní elektrický pohon, který tehdy vzbudil pozdvižení. V porovnání s vozidly s běžnými druhy pohonu měl však nevýhody v podobě těžkých akumulátorů, vysokých nákladů a krátkého dojezdu.

Volkswagen e-load up!

Dnes ukazuje směr vývoje nový Volkswagen e-load up!, který se jako malé užitkové vozidlo s vysokou užitnou hodnotou v každodenním provozu hodí zejména pro nasazení ve městech na krátké vzdálenosti. S nulovými emisemi lze využívat užitečnou hmotnost 285 kilogramů a objem nákladového prostoru 990 litrů mezi zadním výklopným víkem a dělicí mříží. Obratný malý dodávkový vůz s vnější délkou 3,54 metru je tak zajímavý především pro servisní techniky, kurýrní a doručovací služby, rozvoz pizzy, expresní služby nebo sociální služby.

e-load_up_1

Vůz je poháněn téměř nehlučně. Malé užitkové vozidlo zrychlí díky elektromotoru o výkonu 60 kW/82 k z 0 na 100 km/h za pouhých 12,4 sekundy a může pokračovat v akceleraci až do nejvyšší rychlosti 130 km/h. To je dostatečný výkon pro agilní jízdu v husté městské dopravě. Na to má největší podíl především maximální točivý moment 210 N.m. Lithium-iontový akumulátor pod podlahou vozidla má kapacitu 18,7 kWh. Na jedno nabití lze díky nízké hmotnosti vozidla ujet až 160 kilometrů (v kombinovaném cyklu EU).

e-load_up_2