Automobilka Volkswagen se stále zmítá v problematické situaci způsobené skandálem týkající se falšování naměřených emisí. Tento fakt by mohl způsobit i zrušení vyplácení dividend za uplynulý rok. K tomuto kroku by mohl Volkswagen přistoupit, aby ušetřil peníze na náklady spojené s tímto skandálem.

Akcie koncernu po vypuknutí celého skandálu zamířily okamžitě dolů a odepsaly až 1,8 procenta. Kompletní podrobnosti o celkovém hospodaření přislíbila automobilka zveřejnit 28. Dubna, tedy zhruba za měsíc. Informace o možnosti nevyplácení dividend pocházejí od nejmenovaného zdroje, který je poskytl agentuře DPA. Podle něj prozatím není žádný náznak toho, že by byla naděje na jediný cent.

Tyto informace by jen potvrzovaly šuškání o tom, že Volkswagen se v poslední době potýká s následky největšího skandálu ve své historii. Zatímco obvykle bývá společnost ke svým akcionářům velice štědrá, jen v minulém roce vyplatila dividendu 4,86 eur, tedy asi 131,5 korun za každou prioritní akcii a zhruba 4,80 eur za každou kmenovou akcii. Celkově pak bylo vyplaceno zhruba 2,3 miliardy eur.

Doposud bylo očekáváno, že dividenda bude snížena o dvě třetiny. Zrušení by však momentálně bylo tím nejrozumnějším krokem, díky kterému by společnost byla schopna ušetřit až 2,3 miliardy eur za rok. Největším akciovým podílníkem celého koncernu je společnost Porsche SE, kterou ovládají rodiny Porscheů a Piëchů. Velké množství akcií má ve svém vlastnictví také stát Dolní Sasko a stejně tak i státní fond Kataru.

Volkswagen si dal v minulém roce stranou 6,7 miliardy eur na pokrytí očekávaných výdajů spojených s celou aférou. Společnost navíc musí čelit pokutám a žalobám v USA a i jinde po celém světě. Podle odhadů by se tak celkové náklady na pokrytí celé aféry mohly vyšplhat na 30 miliard eur.