Před nějakým časem byla ohlášena spolupráce automobilek BMW a Toyota na moderním sportovním voze. Nyní se dostávají na povrch detailnější informace. Automobil by se měl začít vyrábět v roce 2018 v Rakousku, a obě značky budou tento model prodávat pod svým vlastním označení.

Spolupráce?
Základem vozu bude společně vyvíjená platforma, na které obě automobilky pracují již od roku 2012. Novinka se objeví jak v BMW Z4, tak i v Toyotě Supra. Rodištěm obou modelů bude rakouská Magna Steyr.

Výroba?
Svědkem montáže by měl být Graz již v roce 2018. Pro společnost to znamená vyplnění volných kapacit, které vznikly po ukončení výroby Mini Countryman a Mini Paceman. Jejich výroba se přesune buď do Anglie, nebo Nizozemska. Ani automobilky, ani výrobní společnost se nechtějí k informacím vyjadřovat. Rakouská společnost však uvedla, že podepsala kontrakt na produkci nové řady 5. Z aktuálních zpráv automobilek vyplývá, že produkce obou sportovních modelů by měla dosáhnout 60 tisíc kusů aut ročně.

Konkurenti?
Vyvíjená platforma by měla být naprosto univerzální novinkou. Její univerzálnost by měla dosáhnout takové flexibility, že je na ní možné stavě vozy všech možných velikostí. Chystaný nástupce Z4, nejspíše pojmenovaný Z5, a i nová Supra sice budou využívat stejnou platformu, ovšem co do velikosti se bude jednat o rozdílně veliké vozy, které by si navzájem neměli konkurovat. Do budoucna je prý možné, že tuto platformu bude využívat i nástupce Toyoty GT86.

Pohon?
Architektura obou vozů bude hodně pracovat s karbonovými vlákny a v nabídce se objeví i hybridní pohonná jednotka. Prozatím není jisté, zda standardně, či za příplatek, nicméně je jisté, že na jeho vývoji bude pracovat Toyota, která má v této oblasti bohatší zkušenosti než BMW.

620_52d9ade2b9f80

Vy se prozatím můžete pokochat modelovým návrhem sportovního vozu od BMW, který stojí za to.