Nová Ibiza CUPRA představuje ryzí esenci značky SEAT. Působivý design, vysoký výkon a nejmodernější technika vytváří z nového modelu Ibiza CUPRA nejdynamičtější vůz ve své třídě.

Ibiza CUPRA je díky svému kompaktnímu formátu a vysoké úrovni funkčnosti dynamickým vozem pro každodenní provoz, který přináší řidiči skutečné potěšení z jízdy. Výkony jsou fascinující – zrychlení z 0 na 100 km/h trvá pouhých 6,9 sekundy a nejvyšší rychlost je 228 km/h. Průměrná spotřeba paliva zůstává přesto na pozoruhodně nízké hodnotě 5,9 l/100 km. S uvedením na trh se počítá v únoru 2013.

Fotogalerie: SEAT Ibiza “Cupra”

Začíná nová kapitola úspěšného příběhu. První generace modelu Ibiza CUPRA vyjela na silnice v roce 1997 a od té doby se modely CUPRA proměnily v ikonu značky SEAT. Další kapitolu tohoto příběhu bude psát nová Ibiza CUPRA s výkonem 132 kW/180 k, sedmistupňovou převodovkou DSG, elektronickou uzávěrkou diferenciálu XDS a vysokovýkonnou brzdovou soustavou. Nová Ibiza CUPRA se může pochlubit jak vysokou úrovní techniky, tak i rozsáhlou výbavou s inovativními detaily. Mezi ně patří například na přání dodávaný přenosný multimediální systém s dotykovým displejem (SEAT Portable System), který kombinuje funkce navigačních a zábavních systémů a je vyjímatelný pro použití mimo vozidlo.

“Ibiza CUPRA patří mezi ikony značky SEAT. Její senzační design a kultivovaná dynamika slibují potěšení z jízdy na každém kilometru,” říká James Muir, prezident společnosti SEAT, S.A.. “Nová Ibiza CUPRA svou inovativní technikou, vylepšeným interiérem a ještě vyšší úrovní kvality jasně ukazuje, jak rychle a důsledně pokračuje naše značka ve svém vývoji.”

Vynikající výkon, nejmodernější technika

Inovativní motor 1.4 TSI překypuje navzdory svým kompaktním rozměrům nejmodernější technikou, jako je například dvojité přeplňování kompresorem a výfukovým turbodmychadlem v kombinaci s přímým vstřikováním benzinu. Nejvyšší výkon 132 kW/180 k a maximální točivý moment 250 N.m zaručují výjimečně dynamické a kultivované jízdní výkony, zatímco zvukový generátor ve výfukové soustavě dodává vozu jedinečný sportovní zvuk. Sedmistupňová převodovka DSG s extrémně rychlým řazením může být nyní ovládána pádly pod volantem.

Fotogalerie: SEAT Ibiza “Cupra”

Podvozek modelu Ibiza CUPRA je sériově vybaven 17″ koly z lehké slitiny, která v kombinaci s nižší světlou výškou a sportovně naladěným odpružením přispívají k maximální agilitě a preciznosti. Alternativou sériových vysokovýkonných brzd je brzdová soustava AP Racing Performance. Elektronická uzávěrka diferenciálu XDS potlačuje sklon k nedotáčivosti a zlepšuje ovladatelnost při rychlém průjezdu zatáčkou. Součástí sériově dodávaného bezpečnostního paketu modelu Ibiza CUPRA je rovněž elektronicky řízený stabilizační systém ESP zahrnující asistenta pro rozjezd do kopce. Ibiza dosáhla nejvyššího pětihvězdičkového hodnocení v nárazových testech Euro NCAP.

“Spontánní intenzivní akcelerace, agilní ovladatelnost, dobrá trakce a citlivé brzdy poskytují potěšení z jízdy symbolizované názvem CUPRA,” říká Dr. Matthias Rabe, viceprezident společnosti SEAT, S.A., zodpovědný za výzkum a vývoj. “Nová Ibiza CUPRA je dokonalým příkladem způsobu, jímž SEAT využívá nejmodernější technologie koncernu Volkswagen k tomu, aby vytvořil jedinečné vozy, které přinesou svým majitelům maximální spokojenost.”

Expresivní design s výraznými liniemi

Expresivní design vyjadřuje na první pohled neobyčejný charakter nové Ibizy CUPRA, dynamického kompaktního vozu, jehož tvary s dobře vypracovanými “svaly” vyzařují solidnost konstrukce. Nová tvář zdůrazňuje svou širokou maskou chladiče a velmi efektními otvory pro přívod vzduchu šířku, robustnost a výkon nové Ibizy CUPRA. V sofistikovaném designu předních světlometů se odráží značná pozornost věnovaná pečlivému zpracování detailů vozů SEAT. Hranaté linie sériově dodávaných bi-xenonových světlometů jsou typické pro nový designérský styl značky SEAT a zároveň jsou perfektně začleněné do sošných tvarů Ibizy. Světlomety LED pro denní svícení sledují linii předních světlometů a vytvářejí jedinečný světelný podpis, stejně jako zadní svítilny LED. Bi-xenonové světlomety poskytují dokonalé osvětlení, zatímco do velkých mlhových světlometů je integrována funkce světel pro odbočování.

Fotogalerie: SEAT Ibiza “Cupra”

Profil třídveřového kupé oživují ostře definované linie a hrany a jeho dynamiku podtrhují svalnatá zadní ramena a exkluzivní 17″ kola. Leskle černá vnější zpětná zrcátka vytvářejí jasný kontrast s lakem karoserie modelu Ibiza CUPRA. Mohutná záď zdůrazňuje zvláštní postavení Ibizy CUPRA jako nového měřítka pro kompaktní vozy. Její široký nárazník rámuje masivní, matně černý difuzor, v němž je vyvedena koncovka výfuku lichoběžníkového tvaru.

Přehledný a velmi kvalitní interiér

Emocionální síla vnějšího designu nalézá pokračování v interiéru modelu Ibiza CUPRA s extrémně minimalistickou a jasně strukturovanou přístrojovou deskou. Atmosféra výjimečné kvality a preciznosti řemeslného zpracování je výsledkem důsledného zaměření značky SEAT na detaily. Nový sportovní volant je vybaven logem CUPRA a pádly pro manuální řazení převodovky DSG, které jsou v dosahu řidičových prstů. CUPRA je navíc vybavena unikátními sportovními sedadly, která mohou být na přání čalouněná kůží ve dvou barevných odstínech.

Fotogalerie: SEAT Ibiza “Cupra”

Zábavní systém v modelu Ibiza CUPRA je zcela nový. Vysokovýkonný audiosystém může být doplněn přenosným multimediálním systémem s dotykovým displejem (SEAT Portable System). Cenově velmi atraktivní řešení s 5″ displejem je vyjímatelné a přenosné pro použití mimo vůz, přestože je dokonale integrováno do elektronického systému vozidla. Rozsáhlá nabídka funkcí zahrnuje navigační systém, telefonní systém handsfree s hlasovým ovládáním a palubní počítač. K dispozici je rovněž funkce “fotorámečku”, která umožňuje uživatelům personalizovat si svůj systém fotografiemi, dále užitečná funkce poznámkového bloku a funkce “dálkového světla”, která přijde uživatelům vhod jako kapesní svítilna, pokud vystoupí z vozu za tmy.

Od května příštího roku bude SEAT Portable System nabízet další nové funkce včetně možnosti přístupu k internetu prostřednictvím připojeného chytrého telefonu. Uživatelé tak získají přístup k aktuálnímu dopravnímu zpravodajství, předpovědi počasí a vyhledávání parkovišť a místních bodů zájmu.

Na českém trhu se Ibiza Cupra objeví v průběhu měsíce března 2013.