Automobilová doprava se nám pomalu ale jistě rýsuje v podobě elektromobilů. Ty budou stále častěji jezdit na našich silnicích. Jsou totiž ekologické, ekonomické a také pěkně tiché. A to by mohl být do budoucna probléme.

Absolutní ticho je věc, která je na elektromobilech tak moc nestandardní a až rušivá. Žádné burácení motoru či výfuku, vše šlape naprosto potichu jako rybička. To je ovšem problém pro chodce, kteří se často na chodnících orientují jen podle sluchu, aniž by se rozhlédli. V případě elektromobilů by pak mohli mít pocit, že nic nejede a vstoupit do vozovky.

To dělá vrásky pracovníkům americké vlády. Jejich rozhodnutí je tak jasné. V rámci prevence 2400 zraněných chodců ročně, budou mít elektromobily povinnost od roku 2019 vydávat zvuk. Ten by měl být především pro chodce, které bude upozorňovat na to, že se automobil blíží. Zvuk bude vydáván v rozmezí 47-6 db a již nyní je jasné, že tóny budou regulovány. Řvaní dvanáctiválce, ani hudba z Hvězdných Válek prostě nebude možná.

Ohlašovat se totiž bude jedním tónem či kombinací 4 tónů a to o frekvenci mezi 315-3500 Hz. Povinnost vydávat zvuk bude mít, když vozidlo stojí, couvá a do rychlosti jízdy 30 km/h. Z nařízení by pak měly být vyčleněny nákladní vozy, skútry a tříkolky.

Pokud vám to nedává smysl, buďte v klidu. Nám také ne. Někdo si zkrátka myslí, že bezhlučný automobil jedoucí po městě sedmdesátkou je mnohem, více bezpečnější než stejný vůz jedoucí po městě třicítkou. No, a pokud si teď říkáte, že tam za oceánem jsou šílení, moc nejásejte. USA úzce spolupracuje s Evropou na jednotném bezpečnostním standardu a to znamená, že u nás to bude také. Tak to abychom už začali přemýšlet na těmi čtyřmi tóny.