Až pět let ve vězení, to je trest, který se houpe nad hlavou někdejšího ředitele celého koncernu Volkswagen. Podle našich informací však není jediný, komu hrozí takto vysoký trest. Kvůli emisnímu skandálu je vyšetřována i další nejmenovaná osoba, která je dokonce nyní ve vedení automobilky.

Při aktuálně probíhajícím vyšetřování bývalého generálního ředitele VW Group Martina Winterkorna se hovoří o tom, že za podíl na aféře dieselgate může dostat až pětiletý trest odnětí svobody. Podle státních zástupců existují data, která poukazují na to, že Winterkorn zavčasu nepodal investorům informace o možných ztrátách kvůli emisnímu skandálu. Tomu se však samotná automobilka brání.

Krom Winterkorna by se čepel gilotiny měla pohupovat i nad další hlavou, která ve vedení VW Group nadále setrvává. Prozatím není jasné, komu tato hlava patří, ovšem prokuratura uvedla, že se nejedná o Hanse Dietera Pötsche, který dříve působil jako finanční ředitel koncernu a momentálně je předsedou dozorčí rady společnosti.

Některá z německých médií však mají poměrně jasno. Ukazují totiž na Herberta Diesse, současného ředitele značky Volkswagen. Ten do koncernu přišel v loňském létě, po své angažovanosti u BMW. To by znamenalo, že nemá se vznikem podvodného koncernu vůbec nic společného, ale v době, kdy skandál vypuknul, již byl šéfem a zde již může mít svůj podíl.

Pokud by se prokázala vina kteréhokoliv z dvou obžalovaných, hrozí jim až pětileté vězení, popřípadě sankce v podobě velice vysoké pokuty. A co vy? Myslíte, že je odnětí svobody tím správným trestem, nebo se přikláníte na stranu finančního postihu, popřípadě žádného? Jak celá tato situace prozradí jen čas a především výsledky vyšetřování státních zástupců, kteří mají vyšetřování celé aféry dieselgate na starosti.