Volkswagen čelí v těchto dnech obvinění z opravdu závažného překročení zákonu. Do některých vozidel v USA měl totiž údajně montovat zařízení, které dle potřeby ovlivňovali skutečné množství vypouštěných emisí.

Možná si ještě vzpomenete na dvoumiliardovou pokutu společnosti Hyundai, která uváděla klamnou spotřebu a míru vypouštěných emisí u svých vozů. V porovnání s tím, co však nyní odhalila EPA u Volkswagenu, však jedná ještě jen o malé nedorozumění.

volkswagen_logo_denik-605

Společnost pro ochranu životního prostředí (EPA), nyní nařkla VW z toho, že do modelů Jetta, Beatle, Golf, Audi A3 a Passat, montovala blíže neurčené zařízení, které mělo za úkol krýt skutečné množství vypouštěných emisí do ovzduší. Tento systém by měl být ukryt zhruba v půl milionu vozidel, přičemž by měl být natolik chytrý, že dokáže rozpoznat kdy je vozidlo měřeno na emise a skutečnou hodnotu zakrýt nižším číslem. V běžném provozu je pak systém neaktivním a vozidlům náhle dramaticky produkce emisí vzroste. Tento dramatický vzrůst by měl být až čtyřiceti násobný oproti standardní povolené normě a uváděným hodnotám.

Test_VW_Passat_B8_2008_exterier_50_800_600

EPA nyní nařídila Volkswagenu každé takové zařízení z vozidla vymontovat a hrozí mu pokutou 37 tisíc dolarů za jediné vozidlo. Po součtu by tak pokuta činila 18 miliard dolarů, což je více než 430 miliard korun.

TOP4663ef__MG_4414

Volkswagen se odmítl k celé situaci vyjádřit a pouze oznámil, že s organizací EPA spolupracuje. Pokud se tento problém skutečně potvrdí, bude se jednat o jeden z největších podvodů, který je jasně a prokazatelně záměrný. Bude se tak v lecčem lišit od skandálu s Hyundaiem, které se bránili tím, že zkreslené informace byly neúmyslné. Ovšem takovéto zařízení se ve vozidle asi jen tak z čista jasna neobjeví. Volkswagen tak bude muset hodně vysvětlovat a jeho renomé určitě o něco poklesne, stejně tak částka na bankovním účtu.