Od února tohoto roku je svolávací akce pořádána v Německu. Nyní by měla dorazit i do Čech a kvůli čemu? No přece kvůli aféře Dieselgate!

Pro koho?
Svolávací akce na našem území bude zahájena v pondělí. Svolávány budou první vozy se vznětovými motory, které v sobě mají zabudovaný software obcházející homologační emisní měření v servisech. První vlna svolávací akce postihne modely Volkswagen Golf, Amarok, Audi A4, A5 a Q5. Dalšími budou také Seat Exeo 2,0 TDI. Všem těmto vozům by měl být v servisech aktualizován software. Majitelé těchto vozů budou postupně oslovování dopisem z ministerstva dopravy, ve kterém naleznou přesné instrukce, jak postupovat. Samotné vozy Škoda přijdou na řadu až o něco později.

Dobrovolně či povinně?
Svolávací akce v Česku postihne asi 58 tisíc vozů VW, Audi a Seat. Škodovek s vadným softwarem se u nás pohybuje přibližně 106 tisíc. Délka trvání servisního zásahu by měla zabrat od 30 do 60 minut, v závislosti na typu vozidla, a bude zcela bezplatný. Velmi důležitou informací je také to, že účast na celé akci je věc dobrovolná a účast na ní tak záleží zcela na majiteli vozu.

Škoda?
Zahájení a průběh celé akce je v rámci koncernu koordinován mezi jednotlivými značkami pro dosažení co nejefektivnějšího průběhu. Vozy navíc byly rozděleny hned od několika skupin. Škoda Auto, která taktéž škodlivý software ve svých vozech používala, zahájí celou akci v rámci koncernu o něco později. Nejprve totiž musí počkat na schválení aktualizace softwaru.

Dobrou zprávou je, že pro úsporu času bude možné po dohodě se servisním partnerem spojit plánovanou pravidelnou prohlídku s aktualizací. Navíc pokud si to zákazník bude přát, bude mu po dobu práce na voze nabídnut náhradní vůz.