Johan Kristoffersson (S), Volkswagen Polo R Supercar #1

→ Johan Kristoffersson je mistrem světa v rallycrossu
→ Obhájce titulu ze Švédska získal vítězstvím v Austinu druhý titul ve WRX
→ Rallycrossový rekordman Kristoffersson: devět vítězství z dosavadních deseti podniků v této sezoně
→ Volkswagen Polo R Supercar i nadále dominuje WRX

Volkswagen Polo R Supercar

Znovu se mu to podařilo! Johan Kristoffersson (S) získal svůj druhý titul v mistrovství světa v rallycrossu FIA WRX (World Rallycross Championship) na okruhu Circuit of the Americas v Austinu (USA). Obhájce titulu zvítězil se svým vozem Volkswagen Polo R Supercar v desátém z dvanácti podniků letošní sezony, před svým týmovým kolegou Petterem Solbergem (N), a nyní má 281 bodů. S náskokem 77 bodů před Mattiasem Ekströmem (S) na druhém místě a maximálním počtem 60 bodů, které lze získat ve zbývajících dvou podnicích, již nemůže být jezdec týmu PSRX Volkswagen Sweden předstižen v čele celkového průběžného pořadí.

„Je to naprosto neuvěřitelné,“ řekl rozradostněný Kristoffersson při oslavě svého triumfu. „Nyní mi všechno dokonale vychází. Kvalita v mistrovství světa v rallycrossu v posledních letech dramaticky vzrostla a účastnit se těchto závodů je zatraceně zábavné. Velký dík patří Petteru, Pernille a celému týmu PSRX Volkswagen Sweden, kteří mě po celou dobu fantasticky podporují. A samozřejmě týmu Volkswagen Motorsport, který poskytuje Petterovi a mně nejlepší vůz ve startovním poli – Polo R Supercar.“

„Blahopřeji Johanovi k fantastické sezoně,“ řekl Sven Smeets, ředitel divize Volkswagen Motorsport. „Nevěřil jsem, že by mohl překonat svůj výkon z loňského roku. Je skutečně zaslouženým mistrem.“ Úspěšný příběh v mistrovství světa v rallycrossu píše nejen čerstvě korunovaný dvojnásobný mistr světa, ale také značka Volkswagen. Od prvního závodu v loňském roce získali Kristoffersson a Solberg s dvěma svými vozy Volkswagen Polo R Supercar o výkonu 419 kW (570 k) sedmnáct z 22 možných vítězství – z toho devět jen v letošním roce.

Dva tituly během osmi dnů

Oslavy jsou nyní pro Kristofferssona na denním pořádku. Jen osm dnů před tím, než získal svůj druhý titul ve WRX, vybojoval za volantem závodního vozu Volkswagen Golf GTI TCR titul v seriálu okruhových závodů TCR Scandinavia. Po úspěchu v Austinu se Kristoffersson již může ohlížet na pozoruhodnou sezonu plnou rekordů. Devětadvacetiletý jezdec zvítězil v devíti podnicích, čímž překonal dosavadní rekord sedmi vítězství, který stanovil v uplynulém roce. Kristoffersson byl nejrychlejším mužem v 18 kvalifikačních jízdách – i v tomto případě přepsal svůj vlastní rekord z loňské sezony (16). Švéd získal z každého podniku v průměru 28,1 bodu, přičemž maximálně to může být 30 bodů.

Kristoffersson prakticky zdědil svou vášeň pro motoristický sport a zejména pro rallycross od svého otce Tommyho, který se účastnil mistrovství Evropy v rallycrossu v 80. a 90. letech a v roce 1993, když byly Johanovi pouhé čtyři roky, skončil třetí v celkovém pořadí. V současnosti je Tommy Kristoffersson jedním z nejbližších přátel svého syna. Devětapadesátiletý muž je v rallycrossových závodech Johanovým pozorovatelem a poradcem. Kromě toho má vlastní rodinný tým Kristoffersson Motorsport, s nímž všestranně talentovaný Johan Kristoffersson získal tituly v pohárových závodech Porsche Carrera Cup Scandinavia, mistrovství Skandinávie cestovních vozů STCC (Scandinavian Touring Car Championship) a jeho nástupnickém mistrovství TCR Scandinavia.

Po triumfu v USA čeká tým PSRX Volkswagen Sweden další úkol 13. a 14. října. Kristoffersson a Solberg budou bojovat o týmový titul v jedenáctém podniku sezony, který se koná v Esteringu nedaleko Hamburku (D). Týmoví mistři světa z roku 2017 mají nyní náskok 79 bodů před týmem EKS Audi Sport na druhém místě, přičemž v každém podniku lze získat maximálně 56 bodů. Solberg navíc ještě bojuje o titul vicemistra v hodnocení jezdců. Třiačtyřicetiletý jezdec je aktuálně třetí v celkovém průběžném pořadí se ztrátou pouhých dvou bodů na druhé místo.

Fakta a údaje o Johanu Kristofferssonovi (S)

Datum/místo narození 6. prosince 1988 ve městě Arvika (S)
Kariérní úspěchy 2018 a 2017: 1. místo, mistrovství světa v rallycrossu FIA WRX (World Rallycross Championship)
2018: 1. místo, TCR Scandinavia
2015, 2013 a 2012: 1. místo, Porsche Carrera Cup Scandinavia
2012: 1. místo, mistrovství Skandinávie cestovních vozů STCC (Scandinavian Touring Car Championship)
2012: 1. místo, mistrovství cestovních vozů Superstars International Series