Francouz Sébastien Ogier vyhrál čtvrtý letošní závod v rallye a díky suverénně nejlepším výkonům má významně nakročeno k obhajobě titulu šampióna WRC. Tři závody před koncem jej o korunovaci mohou připravit jen týmový kolega Andreas Mikkelsen a čistě v mezích teorie, pokud by Ogier nezískal ani bod, ještě Thierry Neuville jedoucím s vozem Hyundai i20 WRC.

Polo absolutně dominantní vůz

Je to právě tovární tým Volkswagen, který pro letošní rok připravil absolutně bezkonkurenční stroj. Nové Polo R WRC dominuje tabulkám, dva závodníci v modrobílých barvách totiž jednoznačně oskočili zbytku startovního pole, když vedoucí Ogier v prozatímní sezoně dokázal 4 závody vyhrát a celkem v osmi případech se umístil na stupních vítězů a je rozhodně v kurzu. Výrazně tak usnadnil sportovní sázení této oblasti motorsportu, jelikož si tři závody před koncem přišel na 195 bodů, což je o osmašedesát bodů více než druhý týmový kolega Mikkelsen. Ten si letos zatím připsal jedno vítězství, ke kterému přidal celkem 5 stupňů vítězů. To je o jednu pozici na bedně více, než třetí v pořadí Neuville, který ztrácí na titul 83 bodů.andreas_mikkelsen_ralli_de_suecia_2016

Na domácí půdě premiérové vítězství

Korsická rallye Ogierovi nesvědčila, vloni na ní obsadil až patnáctou příčku, zato letošní představení jednoznačně ukázalo, proč má k celkovému triumfu nejblíže. V jednom z vůbec nejnáročnějších závodů, kde jezdci v rychlostních zkouškách museli zdolávat i více než padesátikilometrové vzdálenosti, dokázal na pronásledovatele najet propastných 46 sekund. První den na Tour de Corse si podmanil všechny 4 rychlostní zkoušky a hned ze začátku jasně ukázal, jak vážně to s výhrou na domácí půdě myslí.

Druhý den již byl v součtu o něco slabší, nicméně ani třetí místo se ztrátou pouhých tří desetin z páté erzety mu příliš vrásek na čele nepřidalo. Ze šesté rychlostní zkoušky vyšel vítězně s na chlup stejným časem jako kolega Mikkelsen, nicméně vteřinku náskoku přidal oproti Neuvillovi. Sedmá erzeta přinesla další zvýšení náskoku, o který nicméně díky ztrátě 13 vteřin v poslední sobotní zkoušce přišel.

V nedělních dvou zkouškách, ve kterých šlo i o bonusové body, si však Ogier příliš nepomohl. Šesté místo se ztrátou téměř tři čtvrtě minuty však až tolik nemrzelo, jelikož na Neuvilla ztratil necelé tři vteřiny a Mikkelsen byl za ním až sedmý. Byl to totiž zejména precizně jedoucí Brit Meeke, který si najel náskok 35 vteřin, díky kterému odsunul zbývající jezdce notně časově dozadu. V poslední rychlostní zkoušce spojené zároveň s bonusovými body si Ogier dojel pro třetí místo a bonusový bod, když zvítězil znovu Meeke, druhý byl Mikkelsen a další rival Neuville ztratil 3 vteřiny.Sébastien Ogier (F), Julien Ingrassia (F) Volkswagen Polo R WRC (2015) WRC Rally Italia Sardegna 2015

Součet Korsiky podtrhává šampiona

Šest testů z deseti padlo do klína Ogierovi, který tak získal ve své dlouhé kariéře již 36. vítězství. Druhý Neuville ztratil propastných 46 sekund, týmový kolega Mikkelsen byl zpět o více než minutu. Skvělý den Volkswagenu ještě více potvrdil čtvrtým místem další závodník modrobílých barev Jari-Matti Latvala, který na místní trati obhajoval loňské prvenství.

Není tak vůbec překvapením, že v poháru konstruktérů se na první příčce drží Volkswagen, který bez sedmi bodů atakuje 300 bodovou hranici. Druhý je Hyundai s 227 body, třetí je záložní Volkswagen II se 136 body. O nejlepším voze letošního roku tak nemůže být nejmenší pochybnost. Na konci října bude seriál pokračovat dalším závodem, tentokrát ve Španělsku.

Libor Olič

Majitelé Bentley nebudou již muset tankovat. Nikdy!

Previous article

První Trailer Grand Tour

Next article

You may also like

More in Motorsport