Přemýšleli jste někdy nad tím, odkud vzal váš vůz vlastně vůbec název? Jak je možné že se některé automobilky jmenují, tak jak se jmenuji? U většiny případů dostali své jméno po zakladateli. Ovšem existuje i velké množství značek, které mají mnohem zajímavější vznik jména.

Audi03audi_57c04c8053776
I přesto, že se Audi jmenuje po svém zakladateli, na zakládajících listinách byste jméno Audi hledali jen těžko. Jméno zakladatele bylo August Horch, což v němčině znamená slyšet. Horch sice chtěl automobilku pojmenovat po sobě, ovšem společnost s jeho jménem již existovala. Nesla jí totiž jiná automobilka, kterou založil dříve, a ze které odešel. Při debatě nad jiným jménem nové automobilky byl přítomný i syn jednoho ze společníků, který studoval latinu. Navrhl, že by se společnost mohla jmenovat Audi, protože audi znamená latinsky slyšet. Návrh se ujal a tak dnes jezdíme Audinami, a ne Horchinami. Bohu dík.

Daciadacia-logo-1
Rumunská stálice nese své jméno podle starověké oblasti, kterou obývali dávní Dákové a Gétové. Tato oblast se právě po Dácích pojmenovala Dacia, a tak společnost, která dříve používala název Uzina Autoturisme Pitesti, začala používat tento o něco, více malebnější název.

Lada09lada_57c04c8134f3f
S ruskou automobilkou to není vůbec jednoduché, protože v minulosti prodávala vozy pod jmény VAZ, Lada i Žiguli. VAZ je odkazem původní název továrny, tedy Volžské automobilové závody. Žiguli je zase odkaz na pohoří, které je nedaleko továrny a Lada je slovanská bohyně lásky. Lada byla nejčastěji využívána pro exportní trhy, tedy i pro Československo. Ovšem problém zde byl s licencí, protože místní společnost Lada již prodávala šicí stroje. Proto se přistoupilo ke jménu Žiguli, který se velmi rychle ujal a tak známe žigulíky.

Volvo16volvo_57c04c827b835
Stejně jako Audi, i Volvo našlo kořeny svého názvu v latině. Volvo totiž v tomto jazyce znamená valím se. Název ovšem není odkazem kol a celého automobilu, ale na kuličková ložiska. Volvo totiž vzniklo jako dceřiná společnost firmy SKF, která vyrábí kuličková ložiska. První vozy začalo Volvo vyrábět v roce 1927, kdy vznikl první model Volvo ÖV 4, kterému se říkalo Jakob.