VW Group je v posledních týdnech ke všem svým automobilkám nezvykle benevolentní. Po záplavě divokých konceptů z Wörthersee prosákla další informace, že by se na letošním klání na vyschlém jezeře Bonneville v USA měla ukázat brutálně upravená Octavia scho

Hoďte všechnu skepsi a předsudky za hlavu. Tenhle projekt se uskuteční a má k tomu hned několik dobrých důvodů. Tím hlavním je skutečnost, že je tomu letos rovných deset let, co se po silnicích celé Evropy prohání Octavia RS (v Británii označovaná jako vRS). Druhým je přiblížení se škodovky k hranici milionu vyrobených kusů modelu Octavia. A třetím v pořadí je skutečnost, že mladoboleslavská automobilka v novodobé historii ještě nespáchala takhle šílený kousek.

 

Prozatím auto existuje jen na papíře, ale už v půli srpna bude muset mít reálnou podobu. Prozatímní údaje jsou jen těžko k pochopení, avšak ne zcela nemožné pro realizaci. Pohon speciálu má obstarávat čtyřválcový dvoulitr TFSI s bohatě dávkovaným přeplňováním Garrett G05 mezi 1,8 až 1,9 baru. To by spolu s vysokooktanovým závodním benzínem mělo pomoci k získání parametrů přes 600 koňských sil a 450 Nm. Cílem je ale prolomení hranice 320 km/h, takže naprostý prim hraje aerodynamika, které bude podřízeno vše. Auto bude například ležet o celých osm centimetrů blíž k zemi, nebo vlastně spíš jen nějakých pět centimetrů nad povrchem. Speciální budou i pneumatiky GoodYear s nízkým valivým odporem a vyšší odolností proti namáhání ve rychlostech nad 300 km/h.

 

Jedno víme jistě: hned, jak budeme vědět víc, budeme vás informovat!