Ne všechna upravená auta se musí chlubit krásným lakem, koženým interiérem nebo chromovanými koly. Je tu totiž ještě jeden nenápadný styl, je to Rat style. U nás je k vidění jen zřídka, přesto už několik úpravců doslova pohltil. Pojďme se tedy podívat na

VW Golf II 

Z počátku to vypadalo na takovou recesi. Michal Tomeček se totiž až doposud věnoval klasickému tuningu, ale když si pořídil auto na zimní období, přemýšlel, jak by ho ozvláštnil. Právě v tu dobu se setkal s úpravami v Rat stylu a tak se začal jeho Golf ubírat tímto směrem. Úpravy ho nakonec zcela pohltily. Auto bylo před začátkem úprav v docela slušném stavu. Lak byl dokonce velmi dobrý a lesklý. Jenže to se nahodilo k naplánovaným změnám. Na řadu tak přišel brusný kotouč, smirek a černá barva. Ta je nastříkána na původní bílou a následně obroušena. Tak vznikla ona patina laku. Ke slovu přišla žlutočerná páska na bocích a střeše.

Pergola vyrobená z bambusu

Raťácké úpravy jsou o detailech a na tomto autě jich je spousta. Od ulomené kliky dveří řidiče přes kříž na kapotě nebo otočený znak automobilky v masce chladiče. Nechybí ani žlutá mlhovka, roztržená přední RZ, zamalovaná zadní RZ, orezlé stěrače, dobové samolepky na okně a hlavně zahrádka naplněná harampádím. Nejvíce parády ovšem nadělá starý rozhlas z obce, který je napojený na pravý kazeťák v interiéru. Místo na střeše zabírá i sud, přepravka na mléko, proutěný košík i jutový pytel naplněný slámou. Zcela originální je i pergola vyrobená z bambusu, která vytváří na tuningových srazech tolik nedostatkový stín. 

Ležet a chrochtat

Karoserie je snížena o 80 mm na obou nápravách a do blatníků se schovávají červené plechové disky s pneumatikami 185/70 R13 s bíle natřenými boky. Brzdové komponenty zůstaly sériové, jen došlo k jejich výměně za nové. Dieselová jedna šestka má už hodně nalítáno a je to na ní nejen vidět, ale i slyšet. Úpravce jen pozměnil systém sání, přidal plechovku od piva na ventilové víko a smaltovanou ceduli zpětný proud na kapotu.

Jutový interiér

Tam, kde je u normálních tuningových aut kůže, narazíte u tohoto kousku na pytlovinu. V době umělých vláken už není tak jednoduché tento přírodní materiál sehnat. Pokryla sedadla, obklady dveří i volant. Rákosové rohože také přidají na atmosféře. Na zadní lavici se povaluje stará čutora, visací zámek a sekyra. Plato kufru zabrala klasicky vajíčka a staré LP desky. Jedna visí i na zpětném zrcátku místo moderního CD. Kazeťák Alpine úpravce krmí písněmi od Petra Konvalda i Luneticů. Výstup obstarává jednak amplión a také dvojice předních 13 cm repráků Pioneer spolu se zadními papíráky osazenými do plastových bedniček.

Z úpravce vetešníkem

Jakmile se v okolí rozneslo, co čeho se úpravce Michal pustil, začali mu jeho známí a kamarádi nosit spoustu nepotřebných věcí, které by mohl využít při ozdobení auta. Michal si dnes dokonce všímá odložených věcí, či zrezlých dílů na auta a musí uznat, že některé kousky mají své kouzlo, i když je už nikdo nechce a ostatním připadají jako šrot.