Automobilka Volkswagen se nadále topí v problémech, které se pomalu ale jistě odrážejí i na jeho prodejích a spokojenosti zákazníků.

To potvrzují také nejnovější statistické údaje, které prozrazují, že za prvních deset měsíců tohoto roku Volkswagen prodal celkem 8 262 000 kusů automobilů. Jedná se o 1,7 % pokles prodeje ve stejném období loňského roku. Sám koncern přiznal, že prodeje jsou ovlivněny probíhající kauzou Dieselgate. Ta do značné míry ovlivnila i samotnou prodejní politiku Volkswagenu, který například stáhl z prodeje turbodieselové modely na trhu v USA.

Prodeje postupně klesají a to i přesto, že v první třetině tohoto roku byla situace zcela opačná. Prodeje byly větší o 2,3% oproti stejnému období z loňského roku. Ovšem v pololetí již byl pokles 0,5%, který se postupně začal prohlubovat a Dieselgate přidala pomyslný hřebíček.

Největší propady však vykazují trhy, které byly vysoce problémové již před samotnou aférou. Jen v Rusku se prodeje propadly o celých 31%, v Brazílii dokonce o 47%. Kupodivu však v USA, tedy trhu, který je nevíce spjat s aférou Dieselgate, se prodeje zvýšily o 5,7%.

Celkové výsledky, které budou vypovídající o prohybech prodejů ovlivněných přímo aférou, však ukážou až výsledky z příštího roku. Momentální pokles o 3,5% však není nejhorším letošním propadem. To nejhorší přišlo již v srpnu a to pokles o 5,7%. Generálně se však dá srpen označit za velice slabý měsíc, co se prodeje týče.

Pokud nahlédneme do našich luhů a hájů, tedy na mladoboleslavskou Škodovku, zjistíme, že její prodeje stoupají. V říjnu například o 1,7%. Růst ostatních automobilek, jako například Audi, nebo Porsche sice neklesají, ale jejich růst se začal drasticky zpomalovat. Například Porsche se z téměř 30% nárůstu nyní propadlo na pouhých 18,2%.