Společnost Porsche uvádí nový derivát SUV Macan s velmi dynamickým nastavením. Porsche Macan T tak doplní modelovou řadu toho úspěšného SUV.

Porsche Macan T

Do modelové řady úspěšného SUV přibyl nový typ Macan T. Jde o první sportovní vůz Porsche s více než párem dveří, který se může pochlubit speciálním označením T, do té doby vyhrazeném pouze pro modely 911 a 718. Magické písmeno T symbolizuje jedinečnou formu dynamické jízdy u Porsche již od roku 1960. Znamená „Touring“ a označuje modely nabízející mimořádně autentický zážitek z jízdy díky přesnějšímu naladění, exkluzivní výbavě a efektivním motorům. V souladu s duchem Porsche 911 T z roku 1968 se i nový Macan T vyznačuje obzvláště dynamickým nastavením, lehkostí danou dvoulitrovým čtyřválcem turbo a kombinací atletického designu s paletou sportovních prvků výbavy ideální pro sportovní styl jízdy. Tento koncept staví Porsche Macan T někam mezi Macan a Macan S.

Dvoulitrový turbomotor s výkonem 265 koní: lehká váha pro agilní jízdu

Čtyři válce, dva litry, turbo, 265 koní. Esence skvělé agility, nízké hmotnosti a kompaktní stavby vytváří v novém Porsche Macan T celek, který balancuje v ideálním poměru hmotnosti a výkonu. Ve srovnání s motorem 2,9 litru biturbo V6 v modelech S a GTS ušetří čtyřválec Macanu T na přední nápravě podstatných 58,8 kg. To znamená nejen zlepšení dynamiky v přímce, ale také ovladatelnosti a ochoty k zatáčení.

Porsche Macan T má výkon 195 kW (265 k) a točivý moment 400 Nm – dost na vzrušující jízdu a naprosto vyhovující charakteru kompaktního sportovního SUV. Motor přenáší svoji sílu na všechna čtyři kola PTM (Porsche Traction Management) prostřednictvím dvouspojkové automatické převodovky PDK se sedmi stupni, vyznačující se velmi rychlou změnou převodových stupňů. Mimořádně plochá křivka motoru zajišťuje dostatek točivého momentu ve všech otáčkách a okamžité zrychlení. Pokud je Macan T vybaven standardním paketem Sport Chrono včetně přepínače jízdních módů a tlačítka Sport Response, akceleruje z 0 na 100 km/h za 6,2 sekudy a dosahuje maximální rychlosti 232 km/h.

Speciálně naladěný podvozek snížený o 15 mm a víc

Macan T je jediným modelem Porsche, který standardně kombinuje ocelové pružení s adaptivními tlumiči Porsche Active Suspension Management (PASM) a podvozek snížený o 15 mm. Tužší přední stabilizátor a pevnější naladění podvozku bylo optimalizováno pro dosažení sportovnějších jízdních vlastností a ještě agilnější ovladatelnosti.

Pohon všech kol Porsche Traction Management (PTM) byl adaptován na sportovnější naladění modelu Macan T a preferuje zadní nápravu. Přidáním vzduchového odpružení lze dosáhnout snížení podvozku o dalších 10 mm (příplatková výbava a zároveň novinka pro čtyřválcové modely Macan). Systém Porsche Vectoring Plus (PTV Plus) byl rovněž přenastaven s preferencí dynamičtějších jízdních vlastností modelu T.

Exkluzivní detaily uvnitř i zvenčí

Designové prvky lakované šedou metalízou Agate Grey vpředu, na boku i vzadu odlišují Macan T od ostatních modelů. Exkluzivní kontrastní barvu lze najít také na lakované přídi, krytech zpětných zrcátek, bočních lištách, střešním spoileru a logách na zádi. Sportovní koncovky výfuku a okenní lišty vyvedené v černém lesku jsou součástí standardní výbavy stejně jako charakteristické černé boční elementy „side-blades“ s logem Macan T. Dvacetipalcová kola z modelu Macan S, exkluzivně v provedení matný titan, jsou součástí standardní výbavy. Zákazníci pak můžou vybírat ze 13 pastelových, metalických a speciálních laků karoserie.

Interiér nového Macanu T vyniká vlastním výrazem. Sériová sportovní sedadla s elektrickým nastavením v osmi směrech a vyhříváním jsou čalouněná kůží vycházející z paketu Black leather. Středy předních a zadních krajních sedadel jsou opatřeny legendárním vzorem Sport-Tex Stripe a hlavovým opěrkám nechybí vytlačené logo Porsche. Kontrasty z vnějšku si Macan T přenáší i dovnitř – dekorativní stříbrné prošívání dostala sedadla, opěrky hlav a také volant.

Součástí standardní výbavy je multifunkční vyhřívaný sportovní volant GT a stopky Sport Chrono v horní části palubní desky. Prahové lišty zhotovené v černém hliníku zdobí logo Macan T. Mezi volitelné prvky výbavy patří multifunkční sportovní volant GT v provedení Race-Tex s karbonovými lištami a ionizátor.

Porsche Macan T samozřejmě těží z benefitů modernizovaného provedení Macan, představeného v létě 2021. Patří mezi ně například nová středová konzola se skleněným designem a dotykovým povrchem stejně jako plná konektivita systému Porsche Communication Management (PCM) s 10,9palcovou dotykovou obrazovkou a standardní online navigací.

Okamžitě k dispozici, cena od 69 462 eur

Značka Porsche uvádí nový model Macan T na trh se základní cenou 69 462 € včetně daně (konkrétní cena pro jednotlivé trhy včetně českého bude uvedena v konfigurátoru). Porsche Macan T lze objednávat, dodávky v Německu budou zahájeny v dubnu 2022.