Soudce v USA, který rozhodoval o sporu točícím se okolo aféry Dieselgaty nyní vyjádřil souhlas s miliardovým vyrovnáním Volkswagenu. Majitelé vozů s podvodným softwarem se mohou těšit i na desetitisícové odškodnění.

Americký soud udělil předběžný souhlas s urovnáním emisního skandálu automobilky ve Spojených Státech. Koncern již v červnu přistoupil na to, že za nejrůznějších žalob, zaplatí až 15,3 miliardy dolarů. Konečné rozhodnutí by pak mělo přijít v říjnu.

Majitelé vozů, kterých se celá aféra Dieselgate týká, se mohou rozhodnout, zda budou požadovat opravdu automobilu, který tak bude nastaven podle předpisů, nebo zda budou chtít, aby si Volkswagen automobil odkoupil zpět. Dohoda rovněž počítá s tím, že majitelé vozidel dostanou odškodnění vě výši 5 100, až 10 000 dolarů, tedy zhruba 126-246 tisíc korun. Součástí dohody je pak také fond, do kterého koncern převede částku ve výši 2,7 miliardy dolarů. Tento fond půjde na podporu zelených technologií v automobilovém průmyslu, který od společnosti získá navíc dvě miliardy dolarů.

Právníci německé automobilky tak nyní budou informovat majitele daných vozidel o těchto podmínkách. Pro ty je také nyní zřizována speciální internetová stránka, na které si budou moci vypočítat, jak velkou náhradu škody dostanou. Rovněž budou moci na podmínky nepřistoupit, díky čemuž budou moci podnikat proti Volkswagenu vlastní právní kroky.

Otázka, která nyní napadá asi všechny z nás zní, A co Evropa? Pokud majitelé problémových Volkswagenů opravdu dostanou odškodnění. Bude to znamenat velkou vlnu nevole nejen ze strany evropských řidičů, ale z celého zbytku světa, kterému nic takového dopřáno nebylo. Pro koncern by to mohlo znamenat další vlnu žalob. Jak celý tento problém dopadne, bude ještě velice zajímavé.