Automobilka Volkswagen se od léta topí v problémech, které by jinou automobilku okamžitě poslali ke dnu. Ovšem takový gigant, jakým Volkswagen je se jen tak nesesype. Nyní se však ke všem problémům přidal ještě jeden a to pořádný. Akcionářům se nelíbí, že hodnota akcií této automobilky klesla a proto se rozhodli automobilku zažalovat.

Akcionáři se zlobí
Desítky opravdu velkých akcionářů nejen z Německa, ale také z Velké Británie či spojených států se rozhodli, že na automobilku podají hromadnou žalobu právě za propad akcí, který byl vyvolán konáním samotné automobilky v důsledku manipulace s emisemi. Požadované odškodnění ze strany akcionářů se pohybuje v řádech stamilionů eur.

Pokles akcií

Akcionáři se obrátili na německou právnickou společnost, která tento týden podá Volkswagen k soudu. Zastupovat bude celkem 66 investičních fondů a další velké investory. Navíc se objevili i tisíce žalob od menších investorů. Všichni si totiž hrůzou trhali vlasy poté, co v září propukl skandál Volkswagenu, který způsobil propad hodnoty akcií zhruba o 30%, což v přepočtu na peníze činí asi 22 miliard eur.

Sankce a pokuty

Krom této žaloby bude muset Volkswagen čelit také žalobě ze strany tisíců uživatelů osobních vozů vyrobených v rámci tohoto koncernu. Zároveň jej čekají také sankce a pokuty od národních i nadnárodních organizací a především od jednotlivých států či společenství, na jejichž území Volkswagen svá auta prodával.

Problémy kam se podíváš
Původně si automobilka dala stranou na tyto problémy zhruba 150 miliard eur. Otázkou však je, zdali nebude podstatně vyšší suma. Samotná právnická společnost bude argumentovat především tím, že Volkswagen věděl dlouho dopředu o tom, že podvádí a trvalo mu až příliš dlouho, než tuto informaci oficiálně oznámil, tedy spíše potvrdil. Krom této společnosti pak za investory budou žalobu podávat ještě další dvě velké evropské společnosti.