Máte oblíbenou barvu vozu, kterou byste za nich jiného neměli a vlastníte v ní již několikátý model? Společnost Ford si nechala udělat průzkum o tom, že barva vozu závisí nejen na barevných preferencích majitele vozu, ale také na jeho osobnosti. To v praxi znamená, že barva vozu může leccos prozradit o tam, jaký řidič či řidička je.

Například ženy, které jezdí v automobilech s černou barvou, vidí samy sebe jako energické a cílevědomé, které rády prosazují svůj názor a vyžadují, aby bylo po jejich. Naopak muži, kteří jezdí v černých vozech, sebe vidí spíše jako chaotiky, kterým často věci přerostou přes hlavu, a kteří se nechají snadno rozptýlit a nedokážou věci dotáhnout do úplného konce a raději se spoléhají na ostatní.

Řidiči modrých vozů pak spoléhají spíše na city, než na racionální rozhodování. A jejich protějšky s automobily stejné barvy zase hledají harmonické vztahy, vyhýbají se konfliktům, ovšem mají velice silnou vůli.

Jak je vidět, barva vozu a její výpověď o povaze řidiče je platná pouze tehdy, pokud mluvíme o muži nebo ženě. Ovšem kombinace barev červené černé vypovídá o obou pohlavích to samé. Řidiči těchto vozů vyhledávají adrenalin a vzrušení a rádi riskují. Jsou zde však i takové barvy, které nemají o řidiči takřka žádnou výpovědní hodnotu. Mezi ně patří stříbrná tmavě modrá a červená barva, které u řidiček nemají žádný společný klíč. To u mužů už je to zase jinak.

Muži vyhledávající stříbrnou barvu snadněji zachovávají klid ve stresových situacích a červená barva na automobilu patřící muži o něm prozrazuje, že preferuje systematičnost, plánování a jasný výsledek.

A jaké barvy jsou vlastně vůbec nejoblíbenější u nás? Letošních 30% nově registrovaných vozů má bílou karoserii. Za ní pak následuje šedá, černá, modrá a červená.