Audi patří mezi automobilky, které velmi horečně pracují na systému automatického řízení. Na jakém modelu tento nový systém testují a v jakém vozidle bude poprvé k dispozici běžnému řidiči? Na toto a mnohem více si nyní odpovíme.

Moderní prototyp Audi RA 7 je oním vozidlem, které slouží jako pokusný králík pro tento zcela nový a především revoluční systém. Prototypu se přezdívá Robby a oproti svým předchůdcům byl výrazně vylepšen. Navazuje na koncept Bobby a vedle této dvojice existuje ještě jeden prototyp jménem Jack, kterému se podařilo dojet ze Silicon Valley až do Las Vegas a to jen díky svépomoci. Robby a Bobby vycházejí ze sportovně laděného modelu RS 7 a základem Jacka je Audi A7 Sportsback.

80_55a430dcd1c63

Robby i Bobby jsou primárně testovány na sportovních okruzích, na kterých se jejich tvůrci snaží dostat z vozů maximum. A podle jejich slov se jim jejich snaha daří. RS 7 se podařilo dokonce na kalifornském okruhu Sonoma Raceway zajet čas 1,01 sekundy. Jedná se tak o čas, který je dokonce lepší než časy zajeté samotnými řidiči. Podle slov automobilky je nyní RS 7 schopna dosáhnout maximální hranice svých fyzikálních možností.

20_55a430dbc31f7

Takto skvělých výsledků je dosahováno především díky snížení hmotnosti Robbyho oproti Bobbymu o 400 kilogramů, přičemž pod kapotou zůstává stejný čtyřlitrový osmiválec o výkonu 412 kW. Díky skvělým výsledkům nyní Automobilka tako ohlásila, v jakém vozidle se systém autonomního řízení poprvé objeví. Stát se tímto historickým milníkem bude mít tu čest model Audi A8 chystané pro rok 2017.

10_55a430db8848d

Momentálním hlavním cílem Audi je naučit systém jezdit v kolonách do 60 km/h a parkování. Díky tomu uleví řidiči a zvýší bezpečnost posádky uvnitř vozu. Momentálně největší překážku pro další rozvoj autonomního řízení však představuje legislativa, která neumožňuje plnou kontrolu nad řízením za všech jízdních podmínek.