Může aféra s podvodným softwarem položit koncern Volkswagen na lopatky? Tak tuto otázku si v posledních týdnech položilo zajisté spoustu lidí a mezi nimi byl i Hans Dieter Pötsch předseda dozorčí rady německé automobilové skupiny.

Budoucí předseda dozorčí rady Volkswagenu Pötsch se během interní schůze firmy vyjádřil k momentální aféře s obavou, že by celá událost mohla pro koncern znamenat konec existence. Zároveň však jedním echem dodal, že je z této situace i cesta zpět a krize může být překonána.

Je to vůbec poprvé, co ze samotných útrob automobilky slyšíme o možném nebezpečí pro budoucí existenci podniku. Až doposud Vokswagen prohlašoval, že se jej celá aféra dotkne jen minimálně, a i přesto, že bude nutné přepracovat výrobní plány, celý koncern pošlape dále jako namazaný stroj. VW okamžitě vyhradil dostatečné množství miliard eur pro zaplacení pokuty a bývalý ředitel Winterkorn dělal, že se v podstatě nic neděje.

Jak se však aféra rozrůstá, problémů přibývá a je vidět, že Volkswagen celou situaci možná trochu podcenil. O tom svědčí i momentální zpráva deníku Welt am Sonntag, který tvrdí, že automobilka kvůli aféře začala prověřovat rozpočet na rok 2018 ve výši 100 miliard eur. Tato zpráva prý pohází z ověřeného zdroje, ovšem automobilka odmítla celou záležitost komentovat.

Samotný Volkswagen si vyčlenil 6,5 miliardy eur, tedy téměř 177 miliard korun, na pokrytí výdajů, které díky celé aféře vzniknout. Podle některých odborníků však tato suma nebude stačit ani zdaleka, protože tato suma bude sotva stačit na pokuty, které budou Volkswagenu vyměřeny a možná ani na ty ne. Vždyť jen v USA hrozí Volkswagenu pokuta přes 400 miliard korun. Volkswagenu nyní tedy nezbývá než jen vyčkávat a řešit veškeré náklady, které společně s aférou budu přicházet.