Hannover, 21.09.16 WWW.SCHEFFEN.DE e-CRAFTER WELTPREMIERE Dr. Eckhard SCHOLZ Vorstandsvorsitzender Volkswagen Nutzfahrzeuge, Dr Harald LUDANEK, Entwicklungsvorstand VWN Foto: HENNING SCHEFFEN PHOTOGRAPHY MOBIL: 01773193050 WWW.SCHEFFEN.DE info@SCHEFFEN.DE Friedrich-Engels-Str. 31 30880 Laatzen Region Hannover / Niedersachsen / GERMANY

•    Světová premiéra prvního elektricky poháněného modelu Crafter
•    Studie ukazuje řešení pro bezemisní rozvážkovou dopravu v centrech měst, které má blízko k sériové výrobě
•    Žádné omezení nákladového prostoru
•    Užitečná hmotnost až 1,7 tuny
•    Dojezd více než 200 kilometrů
•    První vozidla budou uvedena do provozu v roce 2017

VW e-Crafter

Volkswagen Užitkové vozy představuje na letošní výstavě IAA Užitkové vozy 2016 v Hannoveru studii nového modelu e-Crafter, která ztělesňuje promyšlený koncept bezemisní rozvážkové dopravy v centrech měst.

Již v prvních fázích vývoje konstrukce nového modelu Crafter se počítalo s elektricky poháněnou variantou. Předseda představenstva značky Volkswagen Užitkové vozy Dr. Eckhard Scholz tak vysvětluje rychlou realizaci konceptu: „Již v roce 2017 předáme první vozy e-Crafter do rukou zákazníků.“
Hannover, 21.09.16 WWW.SCHEFFEN.DE e-CRAFTER WELTPREMIERE Dr. Eckhard SCHOLZ Vorstandsvorsitzender Volkswagen Nutzfahrzeuge, Dr Harald LUDANEK, Entwicklungsvorstand VWN Foto: HENNING SCHEFFEN PHOTOGRAPHY MOBIL: 01773193050 WWW.SCHEFFEN.DE info@SCHEFFEN.DE Friedrich-Engels-Str. 31 30880 Laatzen Region Hannover / Niedersachsen / GERMANY
Charakter nového modelu Crafter se elektrickým pohonem nezměnil. Stejně jako sériově vyráběné varianty se i studie vyznačuje robustností, kvalitou a nejvyšší možnou užitečnou hmotností, ideálním objemem nákladového prostoru 11,3 m3 a maximální výškou nákladového prostoru 1961 milimetrů. Přitom je k dispozici šířka nákladového prostoru mezi podběhy 1380 mm a maximální délka nákladového prostoru 4855 mm. Uvedené hodnoty dokládají, že se rozměry využitelného vnitřního prostoru nezměnily.

Elektromotor o výkonu 100 kW umožňuje provozuschopné studii s celkovou hmotností 4,25 tuny jízdu nejvyšší rychlostí 80 km/h. Díky tomu je možný provoz i na městských dálnicích a mimo město. Maximální točivý moment 290 N.m je k dispozici prakticky okamžitě, což vozidlu zajišťuje dostatečnou jízdní dynamiku i při využití maximální užitečné hmotnosti 1709 kilogramů.

Sada akumulátorů v Hannoveru poprvé vystavené studie, složená z 312 článků s celkovou kapacitou 43 kWh, je uložena prostorově úsporně pod podlahou nákladového prostoru. Objem nákladového prostoru tak zůstává beze změny. V závislosti na použití vozidla umožňuje sada akumulátorů dojezd více než 200 kilometrů. Při využití nejmodernější rychlonabíjecí techniky lze akumulátory nabít na 80 procent jejich kapacity během pouhých 45 minut. Koncept e-Crafter zohledňuje nadcházející vývoj akumulátorové techniky, díky níž bude možné dosáhnout volně konfigurovatelného dojezdu až 400 kilometrů podle potřeb a požadavků zákazníka. To jsou velmi zajímavé perspektivy pro mnoho odvětví, jejichž působnost přesahuje hranice městských center.
vw-e-crafter-013
Studie nového modelu e-Crafter se odlišuje od vznětových verzí speciálním metalickým lakem v odstínu „modrá Reef“, jímž jsou lakovány také nárazníky, boční ochranné obložení karoserie i modrá lišta na masce chladiče. Crafter s nehlučným provozem je kromě toho zpředu rozpoznatelný rovněž podle světlometů pro denní svícení ve tvaru písmene C, které jsou typickým rozpoznávacím znakem elektricky poháněných vozidel Volkswagen.

Přístrojová deska se odlišuje od verzí, poháněných turbodieselem, ukazatelem výkonu namísto otáčkoměru, volantem obšitým kůží s modrým ozdobným prošíváním a čalouněním sedadel v odstínu černá Titan s modrými ozdobnými prvky.

Nákladový prostor již splňuje budoucí požadavky, kladené zejména na kurýrní, expresní a balíkové služby. Části podlahy nákladového prostoru se systémem ProSafe pro zajištění nákladu, zařízení Flex-Rack a regálový systém „Globelyst“ pocházejí od společnosti Sortimo, která se specializuje na vnitřní vybavení lehkých užitkových vozidel.
vw-e-crafter-014
Studie, vystavená na IAA, je navíc vybavena servisní stanicí, v níž lze uchovávat a nabíjet náhradní akumulátory pro nákladní jízdní kola „Cargo E-Bikes“.

Technické údaje studie e-Crafter (IAA 2016):

Pohon: elektromotor
Výkon: 100 kW
Točivý moment: 290 N.m
Akumulátor: lithium-iontový (26 x 12 článků), 43 kWh, 384 V
Doba nabíjení: 45 minut (stejnosměrný proud, 40 kW)
Celková hmotnost: 4250 kg
Nejvyšší rychlost: 80 km/h
Dojezd: 208 km
Provozní hmotnost: 2541 kg
Užitečná hmotnost: 1709 kg
Objem nákladového prostoru: 11,3 m3