Dynamic photo Colour: Catalunya Red

•    Nový model RS 3 Limuzína rozšiřuje nabídku značky na mezinárodních trzích
•    Hliníkový motor 2.5 TFSI s výkonem 294 kW (400 k) a točivým momentem 480 N.m
•    Širší rozchod kol v porovnání s Audi A3 a markantní design RS

Audi RS 3 Limuzína

Audi představuje na autosalonu v Paříži nejdynamičtější verzi modelové řady A3, model Audi RS 3 Limuzína*. S pětiválcovým motorem o výkonu 400 k, příkladnou hospodárností a ještě ostřejším vzhledem je první kompaktní limuzínou Audi s logem RS.

Nový motor 2.5 TFSI dosahuje nejvyššího výkonu 294 kW (400 k), což je o 33 k více než předchozí agregát. Díky tomu je nejvýkonnějším sériově vyráběným pětiválcem na světě. Maximální točivý moment 480 N.m je k dispozici mezi 1700 a 5850 otáčkami za minutu, což zaručuje mimořádnou hnací sílu při akceleraci za jízdy. Kompaktní model RS zrychlí z 0 na 100 km/h za 4,1 sekundy. Elektronicky omezenou nejvyšší rychlost 250 km/h může Audi na přání zvýšit na 280 km/h. Emocionální zážitky z jízdy umocňuje jedinečný zvuk pětiválce, který vzniká střídavým zapalováním směsi v bezprostředně sousedících a od sebe vzdálených válcích. Zvuk lze nastavit prostřednictvím systému Audi drive select.
Dynamic photo Colour: Catalunya Red
Pětiválcový motor je díky hliníkovému bloku válců o 26 kilogramů lehčí než předchozí agregát. Používá dvojité vstřikování do sacího potrubí i do spalovacích prostorů, jakož i Audi valvelift system pro variabilní zdvih výfukových ventilů. Z toho plyne optimální výkonová charakteristika při nižší spotřebě paliva.

Sportovní vlastnosti, vrcholná trakce a aktivní bezpečnost

Bleskurychle řadící sedmistupňová dvouspojková převodovka S tronic předává hnací sílu motoru 2.5 TFSI systému trvalého pohonu všech kol quattro. Jeho elektronicky řízená a hydraulicky ovládaná mezinápravová vícelamelová spojka rozděluje točivý moment variabilně mezi nápravy. Elektronické řízení kombinuje suverénní stabilitu s mimořádným potěšením z jízdy. Čím sportovnější je styl řízení, tím rychleji a častěji je přenášena velká část točivého momentu na zadní nápravu. Výsledkem jsou velmi agilní jízdní vlastnosti.
audi-rs-3-04
Řízení pohonu všech kol quattro je sériově integrováno do systému řízení jízdní dynamiky Audi drive select, právě tak jako řízení, S tronic, řízení motoru a nastavitelné výfukové klapky. Řidič může měnit charakteristiku těchto komponentů výběrem režimu comfort, auto, dynamic nebo individual. To samé platí pro sportovní podvozek RS plus s adaptivními tlumiči, dodávaný na přání.

Selektivní rozdělování točivého momentu mezi jednotlivá kola, inteligentní softwarová funkce elektronicky řízeného stabilizačního systému ESC, završuje činnost pohonu všech kol. Při rychlém průjezdu zatáčkou mírně přibrzďuje odlehčená vnitřní kola. Díky tomu mohou přenášet větší boční síly, což zvyšuje plynulost jízdy i stabilitu vozu. ESC se specifickým nastavením RS kromě toho disponuje sportovním režimem, který umožňuje jízdu kontrolovaným smykem. Pro mimořádně sportovní jízdu lze ESC také kompletně deaktivovat.

Static photo Colour: Catalunya Red
Progresivní řízení, čtyřprvková zadní náprava, tuhé nastavení odpružení a o 25 mm menší světlá výška v porovnání s výchozím modelem činí z podvozku modelu RS 3 Limuzína dokonalého partnera výkonného poháněcího ústrojí. Řízení s mimořádnou směrovou stabilitou ve středové poloze umožňuje modelu RS 3 Limuzína spontánně změnit směr na vjezdu do zatáčky a projet ji se suverénní precizností. Přední brzdové kotouče mají průměr 370 mm a v kombinaci s osmipístkovými třmeny a velkoplošným brzdovým obložením zajišťují optimální zpomalení. Alternativně nabízí Audi přední brzdové kotouče z keramického materiálu vyztuženého uhlíkovými vlákny. Na zadní nápravě pracují brzdové kotouče s průměrem 310 mm a plovoucími třmeny. Model RS 3 Limuzína je sériově vybaven 19“ koly a pneumatikami rozměru 235/35. Na přání se na přední kola montují pneumatiky rozměru 255/30.

Originální design exteriéru a interiéru ve stylu RS

Nový vrcholný sportovní model v kompaktním segmentu dává najevo svůj sportovní charakter také vizuálně. Maska chladiče Singleframe s trojrozměrnou voštinovou mřížkou nese ve spodní části nápis quattro. Pod ním je v celé šířce přídě ozdobná lišta, zasahující až do bočních otvorů pro přívod vzduchu. Zde dává otvorům tvar trychtýře, který vylepšuje proudění vzduchu podběhy kol. Světlomety LED s výrazným charakteristickým tvarem světel pro denní svícení jsou součástí sériové výbavy. Na přání dodává Audi světlomety s technologií Matrix LED.

V porovnání s modelem A3 má model RS 3 Limuzína o 20 milimetrů větší rozchod předních kol a odpovídajícím způsobem jsou rozšířeny podběhy předních kol. Na zadní nápravě je rozchod kol o 14 milimetrů širší než u výchozího modelu.
Interior
Pevný spoiler na víku zavazadlového prostoru usnadňuje oddělování proudícího vzduchu od karoserie. Záď završuje výrazný difuzor s vertikálními žebry a velkými oválnými koncovkami výfukové soustavy RS. Audi exkluzivně nabízí specifické laky karoserie RS v odstínech šedá Nardo a červená Catalunya.

Interiér v tmavých odstínech vítá řidiče a spolujezdce sériově dodávanými osvětlenými prahovými lištami s nápisy RS 3. Rovněž sportovní sedadla čalouněná černou jemnou kůží Nappa s logy RS na opěradlech jsou součástí sériové výbavy. Na přání mohou jejich místo zaujmout výrazněji tvarovaná sportovní sedadla RS s integrovanými opěrkami hlavy. Jejich čalounění má navíc kosočtvercové prošívání a barevné perforování. Sportovní volant RS, obšitý kůží, má dole zploštělý věnec. Ozdobné obložení přístrojové desky a výplní dveří završuje atmosféru sportovní elegance.

Intuitivní ovládání a ukazatele s vysokým rozlišením

Ovládání modelu Audi RS 3 Limuzína je logické a ergonomické díky nízkým hierarchiím a inteligentně propojeným kontextovým menu. Hlavním ovládacím prvkem je otočné tlačítko na konzole středového tunelu. U vrcholného informačního a zábavního systému MMI Navigation plus s MMI touch je do terminálu integrován touchpad, jímž může řidič posouvat a měnit měřítko zobrazení i psát. Doplňkem je funkce textového vyhledávání, která poskytuje odpovědi již po zadání několika písmen. Hlasové ovládání zpracovává otázky a povely pronášené hovorovou řečí.
Cockpit
Sériově se dodává elektricky výsuvný monitor MMI s úhlopříčkou 7 palců. Podklady obou kruhových přístrojů jsou černé, ručičky červené a stupnice bílé. Centrálně umístěný displej informačního systému řidiče integruje ukazatel plnicího tlaku, teploměr motorového oleje a stopky. Na přání je k dispozici zcela digitální panel přístrojů Audi virtual cockpit. Na monitoru s úhlopříčkou 12,3“ a vysokým rozlišením může řidič přepínat mezi třemi režimy zobrazování. Mezi ně patří speciální režim RS, v němž se do popředí přesune otáčkoměr. Vlevo a vpravo od něj jsou zobrazovány informace o tlaku v pneumatikách, točivém momentu a působícím zrychlení. Pracuje-li převodovka v manuálním režimu, vyzývá barevná stupnice řidiče těsně před dosažením maximálních otáček, aby zařadil pádlem na volantu nebo pákou voliče vyšší převodový stupeň.

Vždy na příjmu se systémy Audi connect a Audi smartphone interface

Modul LTE připojí model Audi RS 3 Limuzína k internetu. Řidič může díky tomu využívat rozmanité služby Audi connect, například navigaci s Google Earth a Google Street View nebo informace o cenách paliv, předpověď počasí, turistické zajímavosti a dopravní zpravodajství. Zobrazování probíhá přímo v MMI, ovládání prostřednictvím sériově dodávaného multifunkčního volantu RS, otočného tlačítka, resp. touchpadu nebo hlasových povelů. Přenos dat zajišťuje nová karta Audi connect SIM, která je přímo z výroby pevnou součástí vozidla.
Static photo Colour: Catalunya Red
S příslušným paušálním datovým tarifem může zákazník okamžitě využívat služby bezplatně po dobu až tří let – a to i v evropském zahraničí. Kromě toho je do navigačních systémů integrován hotspot WLAN, který cestujícím umožňuje surfovat po internetu na tabletu, chytrém telefonu a dalších zařízeních.

Bezplatná aplikace Audi MMI connect App nabízí mnoho dalších funkcí, například přenos kalendáře z chytrého telefonu do MMI. Prostřednictvím portálů Aupeo! a Napster je volný přístup k bezpočtu hudebních titulů a audioknih. Cíle z Google Maps, speciální cíle a záznamy ze služby „Travel“ lze pomocí aplikace zasílat z chytrého telefonu do navigačního systému ve vozidle. Audi smartphone interface rozšiřuje výbavu o systémy Apple Car Play a Android Auto. Vybrané aplikace, například pro telefon, navigaci nebo streamingové služby, jsou tak zobrazovány přímo na displeji MMI. Řidič má různé možnosti, jak je v automobilu ovládat.
Static photo Colour: Catalunya Red
Nabídku informačních a zábavních systémů završují atraktivní doplňkové komponenty. Audi phone box indukčně nabíjí chytrý telefon v souladu se standardem Qi, připojí telefon bezdrátově k anténě vozidla, a zajistí tak optimální kvalitu příjmu signálu. Audiosystém Bang & Olufsen zajišťuje s výkonem 705 W a 14 reproduktory excelentní zážitky z poslechu.

Bezpečné a komfortní cestování díky novým asistenčním systémům

Také v oblasti asistenčních systémů stojí RS 3 Limuzína na vrcholu své třídy. Tyto systémy udržují bezpečnou vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla, pomáhají řidiči při změně jízdního pruhu a při jízdě v jízdním pruhu, rozpoznávají dopravní značky a dbají na to, aby nedošlo ke kolizi s překážkou vpředu a s chodcem.
Interior
Novinkou je asistent pro jízdu v dopravní koloně, který při jízdě v popojíždějící dopravě rychlostí až 65 km/h krátkodobě přebírá i řízení, dále asistent pro stav nouze, který vůz v případě potřeby automaticky zastaví, jakož i asistent pro sledování vozidel přijíždějících ze stran při couvání, například z parkovacího místa na vozovku.