Aktuálním trendům mezi vozy začínají pomalu dominovat elektrovozy. Často se však zapomíná i na solární vozy, které využívají ke svému pohonu energii ze slunečních paprsků. Představíme si ty nejlepší koncepty solárních vozů, které využívají slunce k plnému pohonu nebo jen k částečnému dobíjení.

Koenigsegg Quant

Švédská firma Koenigsegg představila koncept solárního vozu Quant, který disponuje moderní technologií solárních článků obsahujících pyrit, ten má totiž úžasné fotovoltaické vlastnosti. Vůz dokáže ujet až 300 mil na jedno 20-ti minutové dobití.

Koenigsegg_Quant

 

Peugeot Shoo

Jeden z nejvíce futuristických designů solárních vozů. Peugeot se zaměřil na trojúhelníkovitý tvar a na předek připomínající loď. Solární panely k pohonu jsou umístěny na střeše vozu.

peugeot-shoo

Italdesign Giugiaro Quaranta

Quaranta je model vozu od Toyoty, o který se postarala společnost Italdesign Giugiaro. Jde o jeden nejelegantnějších konceptů, které mají solární panely umístěné na střeše.

giugiaro_quaranta

Mercedes-Benz Formula Zero

Mercedez-Benz udělal ve jménu luxusu solární vůz, který by měl být určen pro rychlé závodní okruhy. Solárná energie by dobíjela baterii, která by se starala o pohon silného motoru.

Antro Solo

Maďarský koncept vozu, který kombinuje solární a benzinový pohon. Solární pohon zde slouží především pro krátké trasy, díky elektrickému pohonu dokáže bez problémů ujet 25 kilometrů.

antro_solo

1987 GM Sunraycer

Koncept, který byl postavený speciálně pro Australia’s World Solar Competition. Nikdy se bohužel nedočkal masové výroby.

chevrolet-sunraycer

 

SEAT Brisa

Rekreační vůz, který spíše připomíná kolo pro dva, měl by vydržet cestu z Madridu do Barcelony. Solární panely zde nejsou na vrchu, ale jsou ukryty pod průsvitným tělem.

The-SEAT-Brisa

 

Mindset Six50

Koncept vozu, který by měl ujet 100 kilometrů na jedno dobití akumulátoru. Výhodou by zde měla být i jeho cena, která by měla být cca 31 tisíc euro.

mindset-six50-side

Lotus Eco Elise

Zajímavý koncept, u kterého solární panely nepohání celý vůz, ale zajišťují jen funkčnost elektrických prvků vozy, od elektrického ovládání až po hudbu, dotykovou obrazovku aj.

lotus-eco-elise-2008-wallpaper

 

Enigma

Koncept tohoto vozu zvítězil v soutěži Royal College of Art’s Green Concept Car competition. Jednalo se však jen o hospodářskou soutěž, takže ve výrobě se ho asi nedočkáme.

Enigma

Solar-Powered Volvo

Koncept solárního Volva určeného pro Rallye Dakar, tak snad se ho dočkáme, vypadá lákavě.

solar-powered-volvo

Eve

koncept vozu, která má solární prvky přímo na čelním skle, o zbytek energie se stará tělo vozu, které obsahuje polymery produkující třením elektřinu.

eve