Když se hovoří o nejlepších vozech, často se zapomíná na britské značky, které jsou pro mnohé spíše neznámými vodami, ovšem ve světě se jedná o vyhledávaný luxus. Svědčí o tom i skutečnost, že 80% všech vyrobených vozů je exportováno do zahraničí. Představíme si 10 klasických vozů, které se řadí mezi ikony britského automobilového průmyslu.

1. Austin Mini

Jeden z nejpopulárnějších britských vozů, který se v zahraničí nijak nevyznamenal, ale na britských ostrovech je dodnes považován za nejpopulárnější klasiku. Poprvé spatřil světlo světa v roce 1959 a po celá 60. léta byl jedním z nejprodávanějších vozů v Británii.

1

2. Jaguar E-Type

Další z nezapomenutelných vozů, které v 60. letech vládly Británii. Enzo Ferrari ho označil za nejhezčí vůz, jaký byl kdy vyroben a to už je tedy co říci. Ve své době byl tento vůz nejen rychlejší, než vozy Ferrari, ale zároveň stál i třetinu ceny.

2

3. Rolls Royce Silver Cloud II

Vůz vyráběný v letech 1959-1962, který nastavil vysoké standardy ostatním vozům, byl velmi kultivovaný a vzhledný. Disponoval 6.2-litrovým motorem a plně uspokojil požadavky náročných uživatelů.

3

4. Bentley Continental GT

Dokonalá kombinace skvělého výkonu a luxusního vzhledu. Continental GT byl vyvinutý pod taktovkou Volkswagenu a stal se nejprodávanějším vozem této značky.

4

5. Aston Martin DB7

Jeho výroba začala v roce 1994 a rychle se z něj stala klasika. Vůz byl od počátku drahý a to i přes skutečnost, že jeho parametry tak vysoké ceně neodpovídaly. Vůz má malou kabinu, špatně vyřešená sedadla a navíc drahý provoz. I přesto se jedná o vůz, za kterým se každý otočí.

5

6. Land Rover Defender

Absolutní opak vozu Aston Martin DB7. Navenek není příliš přitažlivý, ale svými vlastnostmi je nenahraditelný. Snadno si poradí s jakýmkoliv terénem a když se porouchá, hravě ho opravíte i kladivem. Populární byl u vojáků i zemědělců.

6

7. Austin Healey 3000

Krásný sportovní roadster vyráběný v letech 1959-1968. Měl impozantní kapotu a po celých deset let patřil mezi největšího konkurenta všech sportovních aut tehdejší doby.

7

8. Lotus Elise

Vůz, který nemůže v našem žebříčku chybět. Jedná se sportovní model, který disponuje vynikajícími vlastnostmi a obzvláště snadnou ovladatelností. Popularitu si získal i svou cenou, která se držela velmi při zemi.

SONY DSC

9. Morgan Plus 8

Velmi malý a lehký vůz, který se nese v retro designu, ale svojí cenou je srovnatelný s Carrerou 911. Kromě ABS postrádá všechny moderní věci a řidič se v něm může cítit nebezpečně. Jízda v něm je však skvělý zážitek a to je důvodem, proč si získal takovou popularitu.

9

10. TVR Griffith

Griffith je luxusní série vozů vyráběná automobilkou TVR v letech 1991-2002. Disponovaly velmi moderním vzhledem. Nejpopulárnějším z nich je pravděpodobně model Griffith 500, který byl velmi lehký a přesto výkonný, měl pod kapotou ukrytých 320 koní.

10