•    Nový Transporter Rockton dojede za prací kamkoli díky sériovému pohonu všech kol 4MOTION
•    Nový Multivan Panamericana oslovuje náročné cestovatele
•    Nová speciální edice Caddy Edition 35 nabízí exkluzivní výbavu a na přání pohon všech kol
•    Nový Amarok 4MOTION vyniká díky motorům V6 TDI a rozšířené výbavě

Volkswagen Užitkové vozy

Volkswagen Užitkové vozy klade již více než třicet let mimořádně velký důraz na modely s pohonem všech kol. Důvod je jasný: Pohon všech kol – u značky Volkswagen Užitkové vozy známý pod označením 4MOTION – zaručuje mobilitu i tam, kde ostatní varianty pohonu musejí další jízdu vzdát. Specialista na mobilitu, střiženou na míru potřebám zákazníka, rozšiřuje v roce 2017 svou nabídku vozidel s pohonem všech kol o celou řadu moderních všestranných automobilů, dodávaných s pohonem všech kol 4MOTION v sériové výbavě nebo na přání. Jedná se o modely Caddy Edition 35 a Alltrack, Transporter Rockton, Multivan Panamericana, Amarok Comfortline nebo Amarok Canyon. Všechny tyto užitkové vozy Volkswagen mají jednu vlastnost společnou: jízdu bez kompromisů.

4MOTION – maximální trakce a vysoká hmotnost přívěsu

Modely značky Volkswagen Užitkové vozy s pohonem všech kol 4MOTION si bezpečně razí cestu v každém terénu a za všech povětrnostních podmínek. Provoz na nezpevněných cestách, staveništích, festivalech nebo v autokempech zvládají stejně suverénně jako zasněžené silnice, námrazu nebo aquaplaning. Modely 4MOTION jsou kromě toho ideálními tažnými vozidly díky vysoké nejvyšší přípustné hmotnosti přívěsu (v závislosti na modelu až 3500 kg), vyváženým jízdním vlastnostem a chytrým asistenčním systémům.

Trend k pohonu všech kol – rostoucí počty prodaných modelů 4MOTION

Stále více firemních i soukromých zákazníků značky Volkswagen Užitkové vozy sází na pohon všech kol. V roce 2016 mělo ze 477 000 vozů, dodaných značkou Volkswagen Užitkové vozy, 88 500 vozů pohon všech kol 4MOTION – téměř každý pátý vůz modelových řad Caddy, T a Amarok. Například v modelové řadě Caddy dosahuje podíl pohonu všech kol 4MOTION v celosvětovém měřítku téměř
10 procent; na trzích s vysokou poptávkou po vozech s pohonem všech kol, jako je Norsko, činí tento podíl dokonce až 60 procent, ve Švýcarsku jezdí více než třetina vozů Caddy s pohonem 4MOTION (36 procent), v Rakousku téměř každý třetí
(29,4 procenta). Podobná situace panuje v modelové řadě T. Zákazníci na celém světě objednávají v současnosti v průměru 23 procent všech vozů Transporter, Caravelle, Multivan a California ve verzích 4MOTION. I v tomto případě je s téměř 83 procenty nedostižné Norsko, v Německu je to téměř každý čtvrtý vůz, ve Švýcarsku a Rakousku téměř každé druhé vozidlo modelové řady T. V budoucnosti se bude s pohonem všech kol dodávat rovněž nový Crafter. Podíl vozů s pohonem všech kol 4MOTION na prodejích značky Volkswagen Užitkové vozy roste navíc díky modelu Amarok, který je v současnosti v Evropě nabízen s trvalým pohonem všech kol sériově. V létě 2017 bude ještě následovat varianta s pohonem zadních kol. Na celém světě aktuálně jezdí (s více než 46% podílem) téměř každý druhý Amarok s pohonem 4MOTION. Mezi nejdůležitější evropské trhy značky Volkswagen Užitkové vozy pro 4MOTION, napříč všemi modely, patří Německo, Rakousko, Švýcarsko, skandinávské země a Velká Británie. Volkswagen Užitkové vozy je úspěšný také v Jižní a Střední Americe a v Austrálii díky vysokému podílu vozidel Amarok s pohonem všech kol 4MOTION.

Caddy 4MOTION – kompaktní prostorový zázrak

Caddy je vstupní bránou do světa modelů 4MOTION značky Volkswagen Užitkové vozy. Nejnovější generace kompaktního MPV přišla na trh teprve v roce 2015 a v roce 2016 byla tato modelová řada rozšířena o nové varianty, jako je Caddy Family. Nejaktuálnější verzí je nedávno představený Caddy Edition 35. Různé verze bestselleru jsou nabízeny s pohonem všech kol. Nabídka přitom sahá od skříňových verzí a kombi, koncipovaných pro komerční provoz, přes spíše soukromě využívané výbavové linie Conceptline, Trendline, Comfortline, Highline a Family až po verzi Beach pro volný čas. Všechny uvedené varianty modelu Caddy 4MOTION lze na přání objednávat s prodlouženým rozvorem (3006 místo 2681 mm) jako Caddy Maxi. Vizuální spojení se světem terénních modelů značky navazuje Caddy Alltrack, který je nabízen výhradně s krátkým rozvorem.

Naprostou novinkou v nabídce je Caddy Edition 35. Nomen est omen: Volkswagen Užitkové vozy slaví s touto verzí 35. výročí modelové řady Caddy. Mezi výjimečné rysy speciální edice patří vysoká funkčnost, doplněná exkluzivním stylem a decentní dynamikou. Rozvor je 2681 mm. Caddy Edition 35 4MOTION se dodává – stejně jako všechny verze Caddy s pohonem všech kol – se dvěma vznětovými motory TDI s přímým vstřikováním a vysokým točivým momentem ve výkonových stupních 90 kW/122 k a 110 kW/150 k. Motor o výkonu 122 k je nabízen výhradně s šestistupňovou manuální převodovkou, Caddy o výkonu 150 k opouští brány montážního závodu s šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG v sériové výbavě.

Ikony modelové řady T s pohonem všech kol 4MOTION

„Transporter“, představený v roce 2015 ve své šesté generaci, je považován za ikonu. Přesně před 70 lety „vynalezl“ tuto modelovou řadu svým geniálním nápadem nizozemský importér vozidel Volkswagen Ben Pon. V této souvislosti odhalila značka Volkswagen Užitkové vozy na nedávném Ženevském autosalonu speciální edici „70 let Bulli“. První oficiální „Bulli“ s pohonem všech kol debutoval v roce 1984 jako „T3“ a nesl dodatečné označení „syncro“. Tím začal úspěšný příběh modelů značky Volkswagen Užitkové vozy s pohonem všech kol. Generační obměnu z „T4“ na „T5“ doprovázel v roce 2003 přechod na novou konstrukci pohonu všech kol – do té doby používaná viskózní spojka byla nahrazena moderní vícelamelovou spojkou. Z verze „syncro“ se stal „4MOTION“.

Elektronicky řízená vícelamelová spojka pohonu všech kol, který je od té doby neustále zdokonalován a v této podobě používán také v modelech Caddy, rozděluje hnací sílu plynule mezi přední a zadní nápravu v závislosti na jízdní situaci. V normálním případě je přitom poháněna pouze přední náprava, což snižuje spotřebu paliva. Jakmile dojde ke ztrátě trakce, nebo si to žádá jízdní situace, zajistí systém během zlomku sekundy připojení pohonu zadních kol. Na přání mohou být navíc aktuální verze 4MOTION modelové řady T vybaveny mechanickou uzávěrkou diferenciálu zadní nápravy a asistenčními funkcemi pro rozjezd do kopce a sjíždění z kopce. Asistent pro jízdu z kopce cíleným přibrzďováním jednotlivých kol a omezením otáček motoru činí sjezd strmých svahů snadnější a hlavně bezpečnější.

Volkswagen Užitkové vozy nabízí s pohonem všech kol všechny karosářské verze řady T l. Mnohá provedení lze navíc objednávat ve verzi 4MOTION také s prodlouženým rozvorem (3400 místo 3000 mm). Pro verze s pohonem všech kol se nabízí turbodiesely (TDI) a zážehové motory (TSI) přeplňované turbodmychadlem ve výkonových variantách od 110 kW/150 k (TDI)
do 150 kW/204 k (TDI a TSI).

Nový Transporter Rockton má pohon všech kol 4MOTION dokonce v sériové výbavě – díky tomu je ideálním vozidlem pro pracovní nasazení v terénu. Součástí sériové výbavy je kromě pohonu všech kol také o 30 mm vyšší světlá výška a mechanická uzávěrka diferenciálu zadní nápravy. Průchodnost terénem a terénní vlastnosti lze ještě vylepšit objednáním na přání dodávaného spodního ochranného krytu motoru, převodovky, rozvodovky zadní nápravy, hlavního tlumiče výfukové soustavy, bočních prahů či palivové nádrže (všechny uvedené kryty se dodávají také společně v paketu „Protection“ pro všechny verze modelu Transporter s pohonem všech kol). Rockton má mimořádně variabilní interiér, který může být na přání vybaven kolejnicemi v podlaze, do nichž lze upevnit například další tři samostatná sedadla nebo posuvnou mřížovou přepážku.

Nový Multivan Panamericana – kultovní verze této modelové řady od debutu první Panamericany na základě „T4“ – se dodává s pohonem všech kol na přání. Světoběžník v kategorii MPV spojuje mimořádnou odolnost a robustnost s exkluzivními prvky výbavy. K sériové výbavě sedmimístného vozu patří například o 20 mm vyšší světlá výška, 17“ kola z lehké slitiny, zatmavené zadní LED světlomety, speciálně navržený spodní ochranný kryt motoru, charismatické boční prahy, čalounění sedadel kombinací tkaniny a Alcantary, třízónová automatická klimatizace „Climatronic“ se speciálním protialergenním filtrem, rádio „Composition Colour“ s přípravou pro mobilní telefon, kůží obšitý multifunkční volant a kůží obšitá hlavice řadicí páky, jakož i dešťový snímač a automaticky zaclonitelné vnitřní zpětné zrcátko. Panamericana se může stát jedním z nejexkluzivnějších MPV na trhu také díky dvoubarevnému čalounění kůží nebo díky podlaze se vzhledem dřeva, výbavám dodávaným na přání.

Amarok 4MOTION – pick-up mezi SUV

Amarok je vlastně klasickým pick-upem, avšak dalekosáhlá modernizace v roce 2016, která přinesla přechod na nové šestiválcové motory, charismatický vnější i vnitřní design a suverénní jízdní vlastnosti ve spojení s vynikající kvalitou, umožňuje tomuto modelu stále úspěšněji oslovovat také zákazníky z klasického segmentu SUV. Na tom má svůj podíl rovněž nedávno nově uvedený motor V6 TDI 3,0 litru s výkonem 150 kW/204 k a točivým momentem 500 N.m, který se vyznačuje mimořádnou hospodárností a komfortem. Tato jednotka je nabízena s  výbavovou linií Comfortline, pro rovněž nedávno uvedenou verzi Canyon v offroadovém stylu a pro výbavovou linii Highline, představenou na podzim 2016. S tímto motorem se ve všech případech sériově dodává osmistupňová automatická převodovka se stálým pohonem všech kol 4MOTION.

Exkluzivně pro Amarok Highline (na přání) a Amarok Aventura (sériově) je vyhrazena verze nového motoru V6 TDI o výkonu 165 kW/224 k. V tomto případě přenáší pohon všech kol točivý moment šestiválce až 550 N.m. Volkswagen Užitkové vozy rozšíří ve druhé polovině letošního roku nabídku motorů V6 TDI o vstupní verzi s výkonem 120 kW/163 k, která bude alternativně k dispozici s pohonem pouze zadních kol.

Pro výkonové stupně 163 k a 204 k pak bude následovat také připojitelný pohon všech kol, a to v kombinaci s šestistupňovou mechanickou převodovkou. Amarok byl totiž od začátku vyvíjen se dvěma různými systémy 4MOTION: stálým pohonem všech kol a připojitelným systémem pro náročný terénní provoz. Oba druhy pohonu se zásadním způsobem odlišují od techniky, používané v modelových řadách Caddy a T. U stálého pohonu všech kol rozděluje hnací sílu automaticky mezi přední a zadní nápravu mezinápravový diferenciál Torsen. Připojitelný pohon všech kol sází na rozdělovací převodovku a zubovou spojku. Stisknutím tlačítka dojde k pevnému propojení obou náprav. Dodatečný redukční převod pro šestistupňovou mechanickou převodovku umožňuje v tomto případě jízdu v extrémním terénu plazivou rychlostí. Řidič tak může zdolávat náročné terénní úseky a velmi strmá stoupání.

Všechny varianty poháněcího ústrojí pro model Amarok navíc sériově disponují funkcí elektronické uzávěrky diferenciálů (EDS), která aktivními brzdnými zásahy zabraňuje protočení kola na jedné straně, aby byla hnací síla přenášena vždy na kolo s nejlepší trakcí. Volkswagen Užitkové vozy kromě toho nabízí na přání pro všechny verze modelu Amarok mechanickou uzávěrku diferenciálu zadní nápravy, jenž posouvá terénní vlastnosti pick-upu na ještě vyšší úroveň.