Vozy značky Škoda, které obsahují podvodný software, budou moci navštívit servis od března příštího roku, a to ty s motorovou verzí 2.0 litru. Pro motorové verze 1.6 a 1.2 nastane čas v červnu, respektive září příštího roku.

Tuto prozatím neoficiální zprávu, která vyplívá z vyjádření ministerstva dopravy, nám prozradil mluvčí společnosti Škoda pan Jozef Balaž a to po návštěvě ministra dopravy Dana Ťoka ve vývojovém centru Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Po této návštěvě se také k věci vyjádřil jeho mluvčí Jakub Stadler, který informoval o tom, že Ťok bude celou záležitost řešit v polovině prosince ve Velké Británii.

Kterých vozů se to týká
Podvodné manipulace s údaji naměřenými u emisním měřením, se dotkly zhruba 1,2 milionu vozů značky Škoda. Z nich zhruba 106 tisíc jezdí po českých silnicích. Řídící jednotka těchto vozů s motorem EA 189 plnícím Euro 5, je schopna rozpoznat zahájení homologační měření emisí a v ten moment přepnout chod motoru do eko módu. V současné době se tento typ vozidel u Škodovky již nevyrábí.

Prohlídka

Během zmiňované prohlídky vývojového centra společnosti, byla ministrovi dopravy představena také technická řešení, která budou odstraňovat schopnost detekce měření emisí. Uvedené postupy a také povinnost kontrol bude Ťok řešit v polovině prosince ve Velké Británii u homologační autority VCA, která má na strasti povolování provozu vozů Škoda pro Evropu.

Technická opatření

U novějších a silnějších verzí naftového dvoulitru, bude stačit pouze aktualizovat software řídící jednotky, která se tím v podstatě odnaučí podvádět. U motorové verze 1.6 litrů bude aktualizace softwaru ještě doplněna o technický zásah v podobě usměrňování toku vzduchu u čidel v motoru. A technické opatření u verze 1.2 se teprve vyvíjejí. Aktualizace softwaru by měla zabrat sedm minut a korekce měřiče je hotová za 2,5 minuty.