Formule 1 bez pilotů, rallye bez řidičů a motorky bez jezdců. I tak by mohla vypadat budoucnost automobilových, a v podstatě všech motorových závodů. Představte si, že by se na trati objevily pouze stroje s autonomním ovládáním. Byl by to ještě vůbec sport, nebo by se již jednalo o mechanické cosi, na co by se nemělo smysl dívat?

Snaha co nejvíce omezit riziko zranění jednotlivých jezdců a pilotů je taková, že už mnohokrát padly, nápady, aby jezdci ze závodění úplně odstoupili a byli nahrazeni pouze stroji. Již v loňském roce se objevily názory a nápady, které vyvrcholili v záměr pořádat v nadcházející sezóně společně s elektrickou Formulí E závody bezpilotních automobilů, které ponesou název Roborace. A jak to tak vypadá, nyní se tento nápad zřejmě posouvá do další fáze.20_56fe48d0ba341

Jméno Daniel Simon možná někteří z vás znají. Jedná se o designového a barevného návrháře efjedničkových monopostů stáje HRT, nebo tvůrce vozidel pro film Tron: Legcy. Právě tento muž nyní představil výsledek svého nového projektu, kterým bylo vytvoření konceptu pro autonomní automobil určený pro závody Roborace.

Podle všech dostupných informací to vypadá, že i přesto, že je koncept vydáván právě za koncept, mohlo by se jednat s největší pravděpodobností o prototyp, ne-li o konečnou podobu vozidel pro závody Roborace.10_56fe48cfeb070

Pokud by se toto skutečně potvrdilo, závody by získaly na velké atraktivitě, protože koncept vypadá jako by vypadnul z jiného světa v jiné době. První start těchto závodů by se měl uskutečnit již letos. Závodů by se mělo účastnit deset týmů, přičemž každý z nich bude do závodu nasazovat dva robomobily. Celý závod by pak měl trvat asi jednu hodinu.

Je jasné, že to, co je u dnešních závodů tolik nechtěné, bude u Roborace jednoznačně vyžadováno. Mluvíme zde o nehodách a kolizích, po kterých diváci prostě touží. Otázkou je, zdali je eticky správné.