•    Nabídka se rozšíří na sedm modelů v segmentu SUV
•    Tržní podíl SUV se na českém trhu za deset let zvýšil desetkrát
•    Zákazníci oceňují schopnosti a komfort SUV při sportovně rekreačních aktivitách, ale i v každodenním městském provozu

Tři nová SUV

Segment vozů SUV zažívá v posledních letech nebývalý boom. Koncern Volkswagen reaguje na zvýšenou poptávku zákazníků produktovou ofenzivou, která jen v letošním roce přinese na český trh tři nová SUV.

Porsche Česká republika pokračuje v produktové ofenzivě. V letošním roce se zaměří především na segment vozů SUV, jejichž popularita neustále roste nejen v globálním měřítku, ale i na českém trhu. Na český trh budou letos společností Porsche Česká republika uvedena tři nová SUV – Volkswagen Tiguan, SEAT Ateca a Audi Q2. Porsche Česká republika tak rozšíří svoji nabídku na sedm modelů v segmentu SUV. Značka Audi v něm bude zastoupena čtyřmi modely (Q2, Q3, Q5 a Q7), Volkswagen dvěma (Tiguan a Touareg) a SEAT jedním modelem (Ateca).
SEAT-ATECA-07 small
„Stejně jako ve světě, také u nás prudce roste obliba vozů SUV. Jen za posledních deset let se v České republice zvýšil tržní podíl vozů SUV desetkrát. Zatímco v roce 2005 bylo na českém trhu registrováno 2448 nových SUV a terénních vozidel, loni to bylo již 43 962 vozů této kategorie. Tržní podíl vzrostl z přibližně 2 % na více než 19 %,“ říká Vratislav Strašil, generální ředitel společnosti Porsche Česká republika.

Stejný vývoj lze pozorovat i na evropském trhu a v globálním měřítku. Kategorie SUV vykazuje aktuálně nejvyšší dynamiku růstu, který jen v roce 2015 činil meziročně 24 %. Třída vozů SUV díky tomu v Evropě předstihla malé i kompaktní vozy a je nejprodávanější s tržním podílem
22,5 %. Mimořádnými přírůstky se může pochlubit jak kategorie středně velkých SUV, tak i malých a kompaktních SUV.

Zkratka SUV pochází z anglického označení Sport Utility Vehicle a používá se pro vozidla s vysokou úrovní užitných vlastností, které se uplatní například při sportovních rekreačních aktivitách, ale i v každodenním městském provozu. V porovnání s klasickými osobními vozy jsou SUV lépe připraveny na jízdu mimo zpevněné cesty vyšší světlou výškou, robustnější konstrukcí a zpravidla i pohonem všech kol. Na rozdíl od čistě terénních vozů nabízejí vozy SUV mnohem vyšší úroveň komfortu, kultivovanosti, bezpečnosti a hospodárnosti. Mezi zákazníky velmi oceňované atributy vozů SUV patří vyšší poloha sedadel nad zemí, usnadňující nastupování, a dobrý výhled všemi směry, který umocňuje pocit bezpečí plynoucí z robustní konstrukce, což je atribut oceňovaný především ženami, které tvoří stále významnější skupinu mezi řidiči vozů SUV.
Důvodů neustále rostoucí obliby vozů SUV je více a hlavní z nich byly již uvedeny výše. Proporce karoserie s vysokou střechou a její tvarové řešení s nízkou podlahou umožňují v porovnání s klasickými sedany a kombi lepší využití obestavěného prostoru. Větší vnitřní prostor je tak k dispozici nejen pro cestující v první, druhé a případně i třetí řadě, ale i pro zavazadla, protože vysoká linie střechy nemá obvykle směrem k zádi klesající průběh.
Nastupování a vystupování z vozu usnadňují nejen vysoko položená sedadla, ale i vyšší světlá výška, vyšší dveře a kratší prahy. Řidič a cestující se tak nemusejí při nastupování a vystupování nepřirozeně ohýbat a namáhat.
Static photo,  Colour: Tango Red
Vozy SUV jsou všestranné nejen díky svému prostornému a variabilně využitelnému interiéru, ale i díky svým komfortním jízdním vlastnostem jak na silnici, tak i mimo zpevněné cesty. Vyšší světlá výška, delší dráha odpružení kol, odolnější konstrukce a lepší izolace od rázů při přejezdu nerovností přináší cestujícím vyšší úroveň komfortu na velmi rozšířených silnicích s horší kvalitou povrchu a předcházejí nežádoucímu poškození vozidla a předčasnému opotřebení.

V neposlední řadě podporují trend oblíbenosti vozů SUV samotní výrobci, kteří s rostoucími prodeji rozšiřují nabídku o stále nové varianty a segmenty, čímž oslovují nové skupiny zákazníků. Vyšší konkurence také znamená atraktivnější cenovou nabídku pro zákazníky, kteří si mohou z rozmanité nabídky vybrat vůz přesně podle svých představ.

Lídrem v tomto ohledu je koncern Volkswagen, jehož značky Volkswagen, Audi a SEAT jsou na českém trhu zastupovány společností Porsche Česká republika. Její generální ředitel Vratislav Strašil k tomu na závěr dodává: „Očekáváme, že se tento trend udrží a obliba SUV dále poroste. Naše letošní produktová ofenziva se třemi novými modely v segmentu SUV je teprve začátkem. Modelová strategie koncernu Volkswagen totiž počítá s rozšířením modelů SUV/CUV a odvozených variant do mnoha segmentů. Jednotlivé modely přitom budou zaměřeny buď na funkčnost, nebo emocionalitu. V každém případě mohu již dnes naše zákazníky ujistit, že se mají skutečně na co těšit – první vlaštovkou jsou naše nové modely Volkswagen Tiguan, SEAT Ateca a Audi Q2.“