→    Nejnovější generace přednárazového bezpečnostního systému dokáže rozpoznávat nebezpečí za vozidlem
→    Přednárazový bezpečnostní systém poprvé používá také data systému „Side Assist“

„Systém preventivní ochrany cestujících“

Takový scénář je zlým snem každého řidiče: Stojí na červenou před semaforem, pohlédne do zpětného zrcátka a v něm vidí, jak se zezadu přibližuje vozidlo příliš vysokou rychlostí – náraz zezadu je nevyhnutelný. V takových situacích nyní pomůže v rámci svých systémových limitů nový „systém preventivní ochrany cestujících“, dodávaný pro model Arteon na přání. Senzory přednárazového bezpečnostního systému dokážou poprvé reagovat nejen na jízdní dynamiku (rozpoznává ji mj. stabilizační systém ESC) a akutní riziko kolize s vpředu jedoucím vozidlem (zaznamenané prostřednictvím systému „Front Assist“), ale i na ohrožení zezadu. Systém přitom využívá informace asistenčního systému „Side Assist“. Během zlomku sekundy aktivuje opatření, která v rámci možností zmírní následky nehody.

„Systém preventivní ochrany cestujících“ v novém modelu Arteon
Systém funguje následovně: Přednárazový bezpečnostní systém používá senzory asistenta pro změnu jízdního pruhu „Side Assist“ (v rámci svých systémových limitů upozorňuje při předjíždění na vozidla ve „slepém úhlu“). „Side Assist“ určuje radarovými senzory polohu a rychlost jízdy vozidel za modelem Arteon. „Systém preventivní ochrany cestujících“ tato data vyhodnocuje. A to nejen za jízdy, ale i u stojícího vozu s běžícím motorem nebo v režimu start-stop – například před výše uvedeným semaforem. Pokud se rozpoznané vozidlo přibližuje k novému gran turismu, vypočte systém na základě polohy a rychlosti jízdy obou automobilů pravděpodobnost kolize. Pokud systém rozpozná bezprostřední riziko, nový přednárazový asistenční systém na nastalou situaci reaguje.

Systém aktivuje výstražná světla s rychlou frekvencí přerušovaného svícení. Zároveň uzavře veškerá okna (efektivnější opora pro hlavové airbagy vpředu) a posuvné střešní okno s ponecháním malé mezery. Předpínače současně přitáhnou bezpečnostní pásy vpředu.