/    Pátá generace modelu Ibiza je bezpochyby výrazným krokem vpřed ve vývoji designu značky SEAT
/    Red Dot s velkým důrazem na kvalitu a inovace patří mezi nejprestižnější ocenění za design na světě
/    Dokonalé proporce v kombinaci s osobitým charakterem a dynamickým vzhledem patří mezi hlavní rozpoznávací znaky nového modelu SEAT Ibiza
/    Toto ocenění je uznáním za to, že nový SEAT Ibiza snoubí mladý a svěží vzhled s vyzrálým a vyváženým designem

SEAT Ibiza

Nová Ibiza je s největší jistotou nejlepším designem, který SEAT kdy vytvořil v segmentu A0. Designéři si bez ztráty květinky poradili s výzvou zachytit více než tři desetiletí historie a vystihnout důležitost tohoto modelu jako hlavního pilíře španělské značky. Nová Ibiza dostala do vínku nejen všechny tři charakteristické linie vozů SEAT, ale také stylistické prvky, které celkový dojem posouvají na ještě vyšší úroveň. Pro design španělské značky to představuje obrovský krok vpřed. Nepopiratelným dokladem této skutečnosti je ocenění Red Dot 2017 za produktový design, které bylo právě uděleno novému modelu SEAT Ibiza.

Red Dot patří od roku 1954 mezi nejprestižnější soutěže v oblasti designu na světě a jejím cílem je oceňovat v mezinárodním měřítku kvalitu a inovace. Největší důležitost je přitom přisuzována kategorii produktového designu. Porota, která uděluje ocenění Red Dot za produktový design, je složena ze 40 odborníků z celého světa, kteří nesmějí pracovat pro žádnou průmyslovou výrobní společnost, ani nesmějí hlasovat pro produkty, na jejichž vzniku se případně podíleli. Tím se předchází konfliktu zájmů, aby byla zaručena nejvyšší možná úroveň nestrannosti a neutrality.

Nový SEAT Ibiza vyniká především díky svým dynamickým vlastnostem a vysoké úrovni jízdních vlastností, mimořádné stabilitě a spolehlivosti, značnému zvýšení kvality interiéru, neuvěřitelné bezpečnosti a uživatelsky přívětivé technice, vylepšenému komfortu…To všechno je patrné již na první pohled právě díky vzrušujícímu designu.

„Ibiza je vyvrcholením a dokladem vyzrálosti nového designérského stylu značky SEAT. Nového stylu, s nímž jsme přišli v roce 2012,“ říká šéfdesignér značky SEAT Alejandro Mesonero-Romanos.

Nový SEAT Ibiza je snadno rozpoznatelný jako pravý SEAT díky trojúhelníkovým světlometům LED a kultovnímu vzhledu světlometů pro denní svícení, jakož i hrdě umístěnému logu na masce chladiče, které je vizuálně vylepšeno dvěma charakterovými liniemi na kapotě a malou mezerou v chromovaném rámečku. Design ve tvaru písmene „x“ dodává vozu mimořádnou dynamiku a působivou vizuální stabilitu.

Krátké převisy, posunutí všech kol do rohů karoserie, dlouhý rozvor, tvarové řešení bočních oken – to vše umocňuje sportovní, stabilní a dynamický charakter vozu, ale také zdůrazňuje jeho rozměry a šířku. „Vytvořili jsme nejkrásnější proporce a kladli důraz na výrazné tvary i klenuté plochy. Výsledkem je mimořádně silný trojrozměrný efekt, který potěší i nejkritičtější a nejnáročnější oči,“ dodává Alejandro Mesonero-Romanos. Karoserie nového modelu SEAT Ibiza je na jedné straně ukázkou dokonalých proporcí, silného charakteru a dynamického vzhledu, na druhé straně vyvolává dojem svěžesti a mladistvosti v kombinaci s vyzrálostí a rovnováhou.

„Sošné tvary a charakteristický vzhled se zrcadlí v každém detailu vnějšího a vnitřního designu nového modelu Ibiza,“ vysvětluje Alejandro Mesonero-Romanos. Nádherné tvary karoserie vytváří dovedná kombinace ostrých linií a hladkých ploch. Dvojité boční prolisy, typický stylistický prvek značky SEAT, umocňují trojrozměrný charakter vozu, zatímco zadní světlomety obepínají záď a navazují na zadní prolisy. Výsledkem je jedinečný design ve spojení s vynikajícími aerodynamickými vlastnostmi. Výrazné a čisté linie víka zavazadlového prostoru a nárazníku umocňují vnímanou šířku a vytvářejí široký, monolitický vzhled, přičemž zadní odrazová skla vozidlo vizuálně přibližují k vozovce. Různé stupně výbavy se vzájemně stylisticky odlišují. Například charakter verze FR zdůrazňují stylizované koncovky výfukové soustavy na obou stranách nárazníku, zatímco chromované detaily verze Xcellence umocňují její sofistikovanost a kultivovanost.

Interiér se může pochlubit dokonalými proporcemi a v cestujících zanechává dojem mimořádné prostornosti a komfortu. Pečlivě vybrané materiály přispívají k atmosféře elegance a kvality, zatímco z precizních a technických linií vyzařuje ještě větší napětí, ale i lehkost, čímž vzniká mladistvý a dynamický charakter. Interiéru dominují horizontální linie a chytré uspořádání různých funkčních panelů na zvýšené středové konzole, která vylepšuje ergonomii a bezpečnost. Všechny přístroje a ovládací prvky jsou rozmístěny kolem řidiče v nejvyšší možné poloze, aby mohl řidič neustále sledovat dění na vozovce.

Řadicí páka je například umístěna v nejvyšší možné poloze pro maximálně snadné a hladké řazení. Extrémní péče byla věnována kvalitě všech detailů, jejichž design přibližuje nový model Ibiza na dosah vyššímu segmentu. K dispozici jsou také rozmanité možnosti individualizace, například dekorační osvětlení interiéru LED a nejvyspělejší technika, včetně 8“ dotykového displeje a systému Full Link pro konektivitu. Vzduch v interiéru čistí filtr Air Care, který z něj odstraňuje veškeré alergeny a další škodliviny.