Protože je klimatizace pro pozdní jaro a především léto naprosto nezbytným vybavením, je dobré udržovat ji v co nejlepší kondici. Jednoduchá údržba nejen že zajistí její správné fungování, ale navíc výrazně zpříjemní pobyt ve vašem vozidle.

Proč právě klimatizace

Co se týče hygieny ve vozidle, je klimatizace asi největším rizikem. Cirkulací vzduchu se v jejích útrobách zachycují různé částice, které tvoří výborné podmínky pro množení mikroorganismů. V kombinaci s vysokou vlhkostí, která je pro klimatizace typická, se celý přístroj rázem stává rájem bakterií a roztočů, kteří jsou vyfukováni přímo do kabiny. Údržba je důležitá i proto, aby přístroj správně fungoval.  Nezáleží na tom, jestli je váš vůz nový, nebo třeba zakoupený v bazaru Auto ESA, údržba klimatizace je vždycky na místě.

Co s tím můžu dělat?

Úplným minimem je podle odborníků pravidelné zapínání klimatizace a to i v zimě. Stačí ji spustit jednou měsíčně na několik minut. Chladící médium totiž obsahuje i speciální olej, který systém promazává.

Dalším dobrým trikem je vždycky několik minut před ukončením jízdy klimatizaci vypnout. Ta se vysuší čerstvým vzduchem, čímž množení mikrobům značně znepříjemní.

Složitější úkony

Ke komplikovanější, ale účinnější údržbě patří výměna mikrofiltru. Pokud kupujete vůz v renomovaném autobazaru jako například AutoESA bude mikrofiltr nejspíš v pořádku, přesto je dobré nechat ho pravidelně kontrolovat v autoservisu.

Co zvládnete sami je vystříkání prostoru speciálním desinfekčním sprejem. Úkon je to jednoduchý a poměrně účinný, navíc dokáže klimatizaci ochránit i preventivně. Je dobré provést takové čištění alespoň dvakrát ročně.

Většinou platí, že pokud začne klimatizace zapáchat, údržbu jste zanedbali. Kromě hygienických důsledků můžete ovlivnit výkon celé klimatizace. To se rozhodně nevyplácí, zaprvé kvůli zvýšené spotřebě paliva a za druhé prostě proto, že klimatizace je dnes nezbytné vybavení vozu, což ví i v autobazarech jako AutoESA. Zkušenosti s klimatizací má dnes každý a po pravdě, kdo se dnes bez ní umí obejít.