Skandál týkajícího se Volkswagenu, je i po půl roce stále velice aktuální. Přichází totiž období, kdy Volkswagen bude muset svoje chyby začít napravovat a řešit. Těchto problémů je celá řada a některé z nic se dotknou společnosti velice citelně. Krom samotných pokud od států se k nim přidávají také hromadné žaloby společnosti od majitelů problémových vozů.

Pokud jste vy sami majiteli automobilu, který v sobě má zabudovaný problematický software, pak vás v létě bude nejspíše čekat cesta do servisu. Pokud vám však celý problém vadí mnohem více a to nejen z hlediska technického či finančního, ale také z hlediska etického, máte možnost přidat se do oficiální žaloby společnosti od evropských uživatelů vozů této značky, kterých je již více jak 60 000.

Tato informace byla sdělena v Německu, právním zástupcem Juliusem Reiterem, který je partner advokátní společnosti, která má celou žalobu na starosti a organizuje jí v Německu. Volkswagen již v září přiznal, že po celém světe jezdí zhruba 11 milionů vozů, které v sobě obsahuje software manipulující s údaji při měření hodnoty emisí. Tento skandál se týká a i tuzemské automobilky Škoda Auto a jejích 1,2 milionu vozů. Z těchto důvodu bude jen v EU svoláno k opravě zhruba osm a pul milionu vozů.

Podle slov Reitera, je nejskandálnější chování Volkswagenu k zákazníkům v Evropě v porovnání, s chováním k zákazníkům v USA. Těm totiž automobilka nabídla kreditní karty v celkové hodnotě 25 tisíc korun, jako odškodnění a získání zpět důvěry. Evropským řidičům však nic takového nabídnuto nebylo, a ti se tak dostali do role jakéhosi méně významného zákazníka.

To je jeden z předmětů celé žaloby. Krom něj se však jedná i o morální újmu. Ta spočívá v tom, že Volkswagen znečišťoval životní prostředí prostřednictvím řidičů, kteří o ničem vůbec nevěděli.