Ačkoliv se již nacházíme v zimních měsících, příroda je zatím proti zimě odolná. Brzy ale přijdou mrazy a sníh. Stejně jako lidé i náš miláček potřebuje očkování, aby v zimě nechytl nějakou tu chřipku. Běžné způsoby očkování jsou všeobecně známé, ale jsou

Nejčastěji se mění voda v ostřikovačích. To zvládne určitě každý a není potřeba téma rozebírat. Snad jen důležité je to, do kolika stupňů mrazu je směs použitelná. Mnohem důležitější je chladící směs. Tu si pro jistotu nechte změřit v servisu, tam vám doporučí, případně sami namíchají správnou směs. Stojí to pár korun a léčit pak zastydlé dutiny je někdy hodně těžké.

Samozřejmostí by mělo být včasné přezutí pneumatik na zimní. Univerzální rozhodně nedoporučuji. Zimní pneu dnes je zastoupeno širokou škálou výrobců a gumy se dají pořídit levně. Vyberme si ale spíše ty testované a doporučené. Nesmyslem je kombinace, auto má absolutně odlišné jízdní vlastnosti.

Na co lidé často zapomínají, jsou stěrače. Stěrač se správně mění dvakrát do roka. Před a po zimě. Vcelku fajn je ošetření čelních skel proti přimrzání stěračů. Určitě známe ten pocit když ráno spěchám do práce a zasněžené auto a stěrače znemožňují rychlou odjet. Hlavně neodtrhávat silou! Hrozí nejen poškození samotného stěrače, ale i čelního okna, což se může pekelně prodražit. Zapomeňte na spěch, je lepší auto nechat po nastartování přirozeně roztát. Kolikrát jsem viděl šoféra jak si to šine po silnici s malinkým průhledem v okně s hlavou nachýlenou do strany.

Neméně důležité je kontrola baterie. Případně pořízení odolnější. Především u dieslových motorů je tato kontrola nezbytná. V teplotách  pod bodem mrazu se občas stane, že ne a ne chytnout. Ale to známe všichni. Výborná věc je promazání veškerých zámků dveří nemrznoucím olejem. Věřte, dostávat se do auto se zamrzlým zámkem je nejen dost trapné, ale občas i bolestivé nejen pro nás, ale i našeho miláčka. Nechte si nanést na karoserii ochranný vosk na zimu a mráz. Dobré je hlavně u starších aut ošetřit spodek.

Nesmíme zapomenout na výbavu. Především kvalitní stěrka je dobrým pomocníkem v nouzi. Také košťátko na sníh vyřeší spoustu problémů.

To jsou ty nejdůležitější očkovací prvky před zimními chorobami našich pojízdných lásek. Věřím, že nikdo na svého miláčka před zimou nezapomene…