Ačkoliv se již nacházíme v zimních měsících, příroda je zatím proti zimě odolná. Brzy ale přijdou mrazy a sníh. Stejně jako lidé i náš miláček potřebuje očkování, aby v zimě nechytl nějakou tu chřipku. Běžné způsoby očkování jsou všeobecně známé, ale jsou

Nejčastěji se mění voda v ostřikovačích. To zvládne určitě každý a není potřeba téma rozebírat. Snad jen důležité je to, do kolika stupňů mrazu je směs použitelná. Mnohem důležitější je chladící směs. Tu si pro jistotu nechte změřit v servisu, tam vám doporučí, případně sami namíchají správnou směs. Stojí to pár korun a léčit pak zastydlé dutiny je někdy hodně těžké.

Samozřejmostí by mělo být včasné přezutí pneumatik na zimní. Univerzální rozhodně nedoporučuji. Zimní pneu dnes je zastoupeno širokou škálou výrobců a gumy se dají pořídit levně. Vyberme si ale spíše ty testované a doporučené. Nesmyslem je kombinace, auto má absolutně odlišné jízdní vlastnosti.

Na co lidé často zapomínají, jsou stěrače. Stěrač se správně mění dvakrát do roka. Před a po zimě. Vcelku fajn je ošetření čelních skel proti přimrzání stěračů. Určitě známe ten pocit když ráno spěchám do práce a zasněžené auto a stěrače znemožňují rychlou odjet. Hlavně neodtrhávat silou! Hrozí nejen poškození samotného stěrače, ale i čelního okna, což se může pekelně prodražit. Zapomeňte na spěch, je lepší auto nechat po nastartování přirozeně roztát. Kolikrát jsem viděl šoféra jak si to šine po silnici s malinkým průhledem v okně s hlavou nachýlenou do strany.

Neméně důležité je kontrola baterie. Případně pořízení odolnější. Především u dieslových motorů je tato kontrola nezbytná. V teplotách  pod bodem mrazu se občas stane, že ne a ne chytnout. Ale to známe všichni. Výborná věc je promazání veškerých zámků dveří nemrznoucím olejem. Věřte, dostávat se do auto se zamrzlým zámkem je nejen dost trapné, ale občas i bolestivé nejen pro nás, ale i našeho miláčka. Nechte si nanést na karoserii ochranný vosk na zimu a mráz. Dobré je hlavně u starších aut ošetřit spodek.

Nesmíme zapomenout na výbavu. Především kvalitní stěrka je dobrým pomocníkem v nouzi. Také košťátko na sníh vyřeší spoustu problémů.

To jsou ty nejdůležitější očkovací prvky před zimními chorobami našich pojízdných lásek. Věřím, že nikdo na svého miláčka před zimou nezapomene…

Libor Ptáček

Škoda Auto představuje studii modelu Yeti v policejní úpravě

Previous article

Wimmer GT 2 Speed – další šílené Porsche

Next article

You may also like

More in Novinky