•    Neohrazený robot podporuje zaměstnance ve výrobních procesech
•    Inovativní technika, certifikovaná zaměstnaneckou asociací pojištění zákonné odpovědnosti
•    Člen představenstva Audi zodpovědný za výrobu Dr. Hubert Waltl: „Přímá spolupráce mezi člověkem a strojem je klíčovým prvkem výrobního závodu budoucnosti.“

Audi

Přímá spolupráce mezi člověkem a strojem se stává skutečností: Značka Audi ve svém hlavním závodě v Ingolstadtu poprvé nasadila robota, který pracuje „ruku v ruce“ s lidmi – bez bezpečnostních bariér a ideálně přizpůsobený pracovním cyklům zaměstnanců. Je to první spolupráce mezi člověkem a robotem ve finální montáži závodu koncernu Volkswagen. Tato inovativní technika usnadňuje práci zaměstnancům na montážní lince a optimalizuje ergonomii.

Pro Dr. Huberta Waltla, člena představenstva společnosti AUDI AG, zodpovědného za výrobu, otvírá spolupráce mezi lidmi a roboty zcela nové možnosti: „Výrobní závod budoucnosti zvýší interakci mezi člověkem a strojem. To nám umožní zautomatizovat rutinní úkony a optimalizovat ergonomicky nevýhodná pracoviště.“ Ale ani v budoucnosti se výrobní závody neobejdou bez lidí. „Lidé budou i nadále činit rozhodnutí ve výrobních procesech. A naši zaměstnanci budou i v budoucnosti klíčem k úspěšné výrobě orientované na budoucnost.“

Peter Mosch, předseda ústřední podnikové rady společnosti AUDI AG, k tomu poznamenal: „Spatřujeme příležitosti plynoucí z rostoucí interakce mezi člověkem a strojem. Rozhodujícím aspektem pro nás je otázka, jak je tento vývoj usměrňován. Vítáme ho, pokud neohrozí pracovní místa, ani nezpůsobí ztrátu nezávislosti lidí na strojích.“

Pro zaměstnance na montážní lince modelů A4/A5/Q5* v závodě Audi Ingolstadt je nová, přímá spolupráce mezi lidmi a roboty enormní pomocí. Dosud se museli ohýbat nad bednami s materiálem pro expanzní nádoby na chladicí kapalinu. Na první pohled to vypadá jako jednoduchý úkol, ale při častém opakování to může způsobit problémy se zády. Nyní bude tento úkol vykonávat robot, označovaný interně „PART4you“.

Robot pracuje ruku v ruce se zaměstnanci Audi a je vybaven kamerou a integrovaným přísavným držákem. Tato výbava umožňuje zvedat komponenty z beden a předávat je montážním pracovníkům – bez jakékoli bezpečnostní bariéry, ve správném okamžiku a v ergonomicky optimální poloze. „Ve výrobním procesu s rostoucí různorodostí modelových verzí poskytuje PART4you zaměstnancům důležitou podporu. Vybere správný díl a připraví jej k převzetí. To znamená, že zaměstnanci se už nemusí daleko natahovat nebo opakovaně ohýbat. Robot plní roli montážního asistenta ve stejném pracovním rytmu jako montážní pracovník – a nikoli opačně,“ uvedl Johann Hegel, vedoucí vývoje montážní techniky.

„Díky měkkému ochrannému vnějšímu plášti s integrovanými bezpečnostními senzory nevzniká pro zaměstnance žádné nebezpečí,“ vysvětlil Hegel. Protože PART4you splňuje speciální bezpečnostní preventivní opatření pro spolupracující roboty, obdržel tento inteligentní systém potřebný certifikát od zaměstnanecké asociace pojištění zákonné odpovědnosti.

Zaměstnanci Audi v karosárně modelu A4 v Ingolstadtu pracují již od roku 2013 se stejným typem robota, který má místo přísavného držáku trysku pro lepení – ovšem s pevným časovým nastavením a bez předávání komponentů. Roboti v karosárně podporují zaměstnance nanášením lepidla na spojované díly. Místo aby sami nanášeli lepidlo na díly karoserie, musí zaměstnanci pouze díly usadit a spustit automatický proces.

Audi plánuje další aplikace spolupráce mezi lidmi a roboty, a to i ve svých zahraničních výrobních závodech.