Static photo, Colour: Florett Silver „The displayed vehicle shows optional equipment at extra charge. Individual equipment will be available at a later date.”

• Sportovně elegantní design a ještě vyšší hospodárnost, cx pouhých 0,25
• Nejvyšší výkon 300 kW, dojezd až 446 kilometrů* podle WLTP
• Nové digitální světlomety Matrix LED poprvé u sériové produkce

Audi e-tron Sportback

„Budoucnost je elektrická“. Audi proto důsledně realizuje svou strategii a představuje druhý model v rámci řady e-tron. Audi e-tron Sportback je dynamické SUV s geny kupé o výkonu až 300 kW, které ujede ve zkušebním cyklu WLTP na jedno nabití akumulátorů až 446 kilometrů (kombinovaná spotřeba elektrické energie v kWh/100 km*: 26,3 – 21,6 (WLTP); 23,9 – 20,6 (EU); kombinované emise CO2 v g/km : 0). Jeho digitální světlomety Matrix LED jsou novinkou ve výbavě velkosériově vyráběného vozu. Jimi vytvářené světlo je složeno z miniaturních pixelů, které lze velmi precizně ovládat. V zúžených jízdních pruzích usnadňuje bezpečné řízení vozidla zobrazování jeho polohy v jízdním pruhu. Audi e-tron Sportback bude možné objednávat v závěru roku 2019, uvedení na evropský trh je plánováno na jaro 2020.

Elegantní, efektivní, expresivní: vnější design
Audi e-tron Sportback kombinuje robustnost prostorného SUV s elegancí čtyřdveřového kupé a progresivním charakterem elektromobilu. Jeho vnější délka je 4901 milimetrů, vnější šířka 1935 milimetrů a vnější výška 1616 milimetrů. Střecha se klene nízko nad svalnatým tělesem karoserie a plynule se svažuje – v typickém stylu kupé – k zádi a nakonec ústí do velmi skloněných střešních sloupků D. Spodní hrana třetího bočního okna stoupá vzhůru, což je charakteristický znak modelů Sportback.

Audi e-tron Sportback přebírá designérský styl značky s osmiúhelníkovou maskou chladiče Singleframe, výraznými konturami nad koly a prostorově tvarovanou zádí. Detaily signalizují, že je toto SUV a kupé v jedné osobě poháněno výhradně elektricky. Dalekosáhle uzavřená maska chladiče Singleframe se svislými příčkami má odstín světle šedá Platinum a je specifickým znakem modelů e-tron. Ve spodní části světlometů Matrix LED vytvářejí čtyři horizontální segmenty pro modely e-tron typický design světel pro denní svícení. Tento motiv se opakuje na mnoha dalších místech, a to i v trojrozměrné interpretaci, například na výrazně tvarovaných bočních prazích. Jejich černé ozdobné lišty naznačují, kde jsou uloženy akumulátory, tvořící energetické centrum modelu Audi e-tron Sportback**. Designéři použili variaci na výše uvedený motiv také na širokém difuzoru, čímž poukazují ne nepřítomnost koncovek výfukové soustavy. Zadní svítilny LED jsou vzájemně propojeny světelným pásem.

Klienti mají pro výhradně elektricky poháněné SUV s prvky kupé na výběr 13 laků karoserie, včetně nového a pro model e-tron Sportback exkluzivního metalického odstínu modrá Plasma. Oranžovou barvou, která upozorňuje na vysokonapěťové komponenty, se leskne nápis na víčku elektrické zásuvky pro nabíjení, na přání se k němu mohou přidat i brzdové třmeny. Lemování podběhů kol je standardně zvýrazněno matnou antracitovou barvou, čímž je umocněn vzhled terénního vozidla. To samé platí pro spodní ochranný panel, difuzor a prahy, které jsou lakovány černou barvou. U vnější výbavové linie advanced mají vnější díly karoserie šedé kontrastní lakování nebo na přání barvu karoserie. Spodní ochranný panel a difuzor jsou pak matně stříbrné.

Sportovní geny modelu Audi e-tron Sportback** vystupují v mimořádné míře do popředí ve verzi S line, která je standardně vybavena 20“ koly a sportovním vzduchovým odpružením. Ještě výrazněji tvarovaný nárazník je na okrajích doplněn expresivnějšími otvory, jimiž je proudící vzduch cíleně veden do podběhů. Tyto aerodynamické prvky sahají až ke spodnímu okraji světlometů, a vytvářejí tak již z dálky dynamický vzhled. Masku chladiče zdobí emblém S line a osvětlené prahové lišty z hliníku nesou logo #S. Na zádi přispívají k vynikající aerodynamice standardně dodávaný spoiler a nepřehlédnutelný difuzor v celé šířce vozu. Na rozdíl od základní verze jsou vnější díly karoserie u verze S linie lakovány v barvě vozu – včetně lemování podběhů kol, prahů, nárazníků a vnějších zpětných zrcátek. Jako doplněk dodává Audi černý stylistický paket, který zahrnuje ozdobné prvky v oblastech masky chladiče Singleframe, bočních oken a nárazníků. Na přání mohou být černé také kryty vnějších zpětných zrcátek.

cx = 0,25: vynikající aerodynamika pro dlouhý dojezd
Audi e-tron Sportback** dosahuje ve spojení s vnější výbavou S line a virtuálními vnějšími zpětnými zrcátky vynikající hodnoty součinitele aerodynamického odporu vzduchu cx = 0,25, čímž překonává i svůj sesterský model Audi e-tron**. K tomu přispívají především tvary karoserie ve stylu kupé, které snižují odpor proudění vzduchu za vozem. Vysoko umístěná odtoková hrana verze Sportback velmi účinně potlačuje vznik turbulencí proudícího vzduchu v této oblasti. To má v neposlední řadě příznivý vliv také na spotřebu elektrické energie. Podle metodiky WLTP ujede SUV ve stylu kupé na jedno nabití akumulátorů až 446 kilometrů*. Prodloužení dojezdu o 10 kilometrů v porovnání s modelem e-tron má na svědomí optimalizovaná aerodynamika. Dalším příznivým faktorem pro hospodárný provoz jsou na přání dodávaná virtuální vnější zpětná zrcátka, v jejichž křídlovitých nosných prvcích jsou uloženy malé kamery. Záběry z nich zobrazují displeje OLED s vysokým kontrastem na přechodech mezi přístrojovou deskou a dveřmi. Pokud řidič přiblíží prst k povrchu dotykového displeje, objeví se symboly, jimiž může měnit zobrazovanou oblast. Funkce kamerových zrcátek se kromě toho automaticky přizpůsobuje třem jízdním situacím. Na dálnici, při odbočování a parkování poskytují kamery vždy optimální úhel pohledu. Aerodynamické optimalizace byly realizovány také na místech, kde nejsou na první pohled patrné. Mezi ně patří mimo jiné elektronicky ovládané přívody chladicího vzduchu k předním brzdám, aerodynamicky tvarovaná kola a kompletní zakrytí spodní části vozu včetně hliníkového panelu, který chrání vysokonapěťovou sadu akumulátorů.

Světová inovace ve velkosériové výrobě: digitální světlomety Matrix LED
Audi představuje světovou novinku ve velkosériové výrobě, digitální světlomety Matrix LED jako nejvyšší stupeň výbavy v oblasti osvětlení. Světlo, rozložené na miniaturní pixely, osvětluje vozovku ve vysokém rozlišení. Příslušná technologie se označuje zkratkou DMD (Digital Micromirror Device – digitální zařízení s mikrozrcadly) a nalézá již uplatnění v mnoha videoprojektorech. Srdcem systému je malý čip, osazený přibližně jedním milionem mikrozrcadel s délkou strany pouhých několik setin milimetru. Pomocí elektrostatických polí lze každé z nich naklápět do různých poloh až 5000krát za sekundu. V závislosti na jejich poloze se tak světlo z diod LED dostává buď prostřednictvím soustavy čoček na vozovku, nebo je odstíněno, aby nedopadalo na místa, která mají zůstat neosvětlená.

Digitální světlomety, které rozšíří nabídku v polovině roku 2020, mají v modelu Audi e-tron Sportback** několik funkcí. Mohou vytvářet dynamické animace v rámci funkcí „Leaving Home“ a „Coming Home“, které jsou promítány na stěnu nebo na vozovku. Prostor před vozem se díky těmto inscenacím promění v cíleně osvětlené jeviště. Digitální světlomety realizují s nejvyšší precizností tlumená světla v režimech pro jízdu zatáčkou, ve městě nebo na dálnici. Dálková světla dokážou ještě precizněji odcloňovat ostatní účastníky silničního provozu. Především však nabízejí nové funkce, jako je osvětlení pro jízdu v jízdním pruhu a orientační světlo. Osvětlení pro jízdu v jízdním pruhu vytváří na rychlostních silnicích „světelný koberec“, který velmi jasně osvětluje jízdní pruh vozidla a při změně jízdního pruhu se dynamicky přizpůsobuje. Tím se zvyšuje pozornost řidiče na příslušný jízdní pruh, což zvyšuje bezpečnost silničního provozu. Orientační světlo navíc předvídavě ukazuje polohu vozidla v jízdním pruhu tmavými, neosvětlenými pruhy, a podporuje tak bezpečnou jízdu zejména na úzkých silnicích nebo zúžených úsecích při průjezdu staveništěm. Ve spojení s asistentem nočního vidění, dodávaným na přání, přichází navíc ke slovu označovací světlo. Jakmile systém rozpozná chodce, upozorní na něj řidiče světlem. Tím se snižuje riziko, že řidič chodce v blízkosti vozovky přehlédne.

Sportovní hospodárnost: elektromotory, elektrický pohon všech kol, podvozek
Audi e-tron Sportback 55 quattro uchvátí řidiče kombinací hospodárnosti, sportovních výkonů a nečekaného ticha. Každá náprava je vybavena jedním asynchronním elektromotorem, jehož napájení střídavým proudem zajišťuje výkonová elektronika. Oba elektromotory s výkonem 265 kW a točivým momentem 561 N.m umožňují SUV ve stylu kupé intenzivní akceleraci při rozjezdu z klidu – s nulovými lokálními emisemi a téměř nehlučně. Audi e-tron Sportback 55 quattro (kombinovaná spotřeba elektrické energie v kWh/100 km*: 26,0 – 21,9 (WLTP); 22,7 – 20,6 (EU); kombinované emise CO2 v g/km*: 0) zrychlí z nuly na 100 km/h za 6,6 sekundy a dosahuje elektronicky omezené nejvyšší rychlosti 200 km/h. Pokud řidič přejde z provozního režimu D na S a sešlápne pedál plynu až na podlahu, aktivuje režim Boost. V něm poskytuje systém pohonu výkon 300 kW a točivý moment 664 N.m po dobu osmi sekund. SUV s geny kupé absolvuje pak sprint z 0 na 100 km/h za 5,7 sekundy. Jednostupňová planetová převodovka přenáší točivý moment elektromotorů na nápravy, z nichž každá má odlišný stálý převod. K výběru provozních režimů slouží ovládací prvek, jímž může řidič posouvat palcem a ukazováčkem. Tento prvek je uložen na elegantní páce voliče, která je umístěna nízko nad středovým tunelem a slouží jako opěrka ruky.

Vynikající trakci a dynamiku na nejrůznějším povrchu zajišťuje elektrický pohon všech kol, jímž Audi začíná psát novou kapitolu v historii pohonu quattro. Systém nepřetržitě stanovuje ideální rozdělení točivého momentu mezi obě nápravy a zcela variabilně je mění během několika zlomků sekundy. Ve většině jízdních situací používá Audi e-tron Sportback** výhradně zadní elektromotor, což je mimořádně hospodárné. Požaduje-li řidič vyšší výkon, který je nad možnosti zadního elektromotoru, připojí se okamžitě přední agregát. K tomu dochází dokonce předvídavě, dříve než nastane prokluz kol na kluzké vozovce nebo při rychlém průjezdu zatáčkou či dojde k nedotáčivému nebo přetáčivému chování vozidla.

Klíčovým faktorem pro sportovní charakter a vynikající dynamiku v příčném směru je nízká poloha komponentů pohonu. Těžiště je díky tomu umístěno mnohem níž než u konvenčních SUV. Všechny důležité komponenty jsou soustředěny kolem středu vozidla. Rozložení hmotnosti mezi nápravy je s téměř 50:50 % velmi příznivé a jízdní vlastnosti dalekosáhle neutrální. Podvozek disponuje nejmodernějšími technologiemi, od pětiprvkového zavěšení všech kol přes progresivní řízení až po elektrohydraulickou brzdovou soustavu. Tím jsou zaručeny agilní jízdní vlastnosti a vysoká úroveň komfortu. Sériově dodávané pneumatiky rozměru 255/55 R 19 se vyznačují mimořádně nízkým valivým odporem. Od poloviny roku 2020 budou klienti moci na přání objednávat kola s průměrem ráfku až 22 palců, tedy o palec větší než u modelu e-tron.

Prostřednictvím systému řízení jízdní dynamiky Audi drive select – standardní výbavy modelu Audi e-tron Sportback** – může řidič ovlivňovat činnost různých komponentů pohonu a podvozku v sedmi režimech. Z toho vyplývá velký rozsah nastavení od vynikajícího komfortu odpružení až po sportovní ovladatelnost s mimořádnou stabilitou. Adaptivní vzduchové odpružení adaptive air suspension s elektronicky řízenými tlumiči významně přispívá k tomuto mnohostrannému charakteru. Ve vyšších rychlostech snižuje světlou výšku, což výrazně zlepšuje obtékání karoserie vzduchem ve prospěch delšího dojezdu. Světlou výšku lze měnit až o 76 milimetrů.

95 kWh energie: vysokonapěťový akumulátorový systém a rekuperace
Akumulátorový systém modelu Audi e-tron Sportback 55 quattro** má celkovou kapacitu 95 kWh elektrické energie (z toho je využitelných 86,5 kWh) a pracuje s nominálním napětím 396 V. Nízká a široká sada je uložena pod prostorem pro cestující, k jehož podlaze je připevněna v 35 bodech. Akumulátorový systém je mimořádně tuhý a bezpečný i v případě nehody, a to díky masivnímu ochrannému rámu a hliníkové konstrukci, v níž je uloženo 36 akumulátorových modulů. Moduly jsou uspořádány ve dvou úrovních. V delší, spodní vrstvě je 31 modulů, v kratší horní části je zbylých pět modulů. Každý modul obsahuje dvanáct článků v tenkých fóliových pouzdrech. Chladicí soustava je uložena pod akumulátorovými články.

Při zpomalení až 0,3 g – v každodenním provozu to představuje více než 90 procent případů – je vysokonapěťová sada akumulátorů nabíjena elektromotory, přednostně zadním elektromotorem, které v takových situacích fungují jako generátory. Rekuperační systém variabilně reguluje zpětné získávání elektrické energie oběma elektromotory, a to jak při pouhém uvolnění pedálu plynu, tak i při brzdění. Intenzitu rekuperace při uvolnění pedálu plynu lze nastavit ve třech stupních prostřednictvím páček na volantu a je ještě větší než u modelu e-tron.

Při brzdění z rychlosti 100 km/h jsou maximální hodnoty výkonových parametrů rekuperace modelu Audi e-tron Sportback** 300 N.m a 220 kW – stejně jako u sesterského modelu to je více než 70 procent výkonu poháněcí soustavy a více než u všech ostatních sériově vyráběných modelů. Až 30 procent dojezdu tohoto SUV ve stylu kupé zajišťuje rekuperace kinetické energie.


Až od zpomalení více než 0,3 g přicházejí do hry kotoučové brzdy, které reagují mimořádně rychle díky inovativnímu konceptu elektrohydraulického ovládání. Řídicí jednotka rozhoduje v závislosti na jízdní situaci, zda SUV s rysy kupé bude zpomalovat pouze elektromotory, pouze kotoučovými brzdami nebo kombinací obou systémů, a to individuálně na každé nápravě zvlášť. Přechody mezi brzděním elektrickým systémem a hydraulickou soustavou jsou plynulé a homogenní, řidičem nepostřehnutelné. Síly potřebné k ovládání pedálu brzdy zůstávají konstantní.

Vývojáři výrazně snížili u kotoučových brzd modelu Audi e-tron Sportback** tzv. zbytkový brzdný moment, což jsou ztráty, které vznikají krátkodobým kontaktem brzdového obložení s povrchem brzdového kotouče. Tento pokrok má příznivý vliv na hospodárnost a dojezd. To samé platí pro další tři opatření. V normálním provozu je přední elektromotor téměř kompletně odpojen od pohonu. Využitelná oblast vysokonapěťové sady akumulátorů se zvětší a v chladicí soustavě se sníží proudění chladicí kapaliny, takže čerpadlo může pracovat s nižším výkonem.

Velmi flexibilní systém řízení provozních teplot, tvořený čtyřmi samostatnými okruhy, temperuje vysokonapěťové komponenty s maximální účinností. Tím umožňuje rychlé nabíjení stejnosměrným proudem, dlouhou životnost akumulátorů a opakovatelné jízdní výkony i při vysokém zatížení. Sériově dodávané tepelné čerpadlo, které využívá odpadní teplo od vysokonapěťových komponentů, dokáže využívat až 3 kW ztrátového výkonu pro mimořádně hospodárné vyhřívání a klimatizaci interiéru. V závislosti na venkovní teplotě dosahuje Audi e-tron Sportback** v reálném provozu až o deset procent delšího dojezdu.

Výkon 230 kW: Audi e-tron Sportback 50 quattro
V době uvedení na trh bude Audi nabízet ještě jednu verzi výhradně elektricky poháněného SUV ve stylu kupé. Audi e-tron Sportback 50 quattro (kombinovaná spotřeba elektrické energie v kWh/100 km*: 26,3 – 21,6 (WLTP); 23,9 – 21,4 (EU); kombinované emise CO2 v g/km*: 0) poskytuje výkon 230 kW a točivý moment 540 N.m. Sada akumulátorů postrádá horní vrstvu a jejích 27 modulů je sestaveno vždy z dvanácti prismatických článků. Systém, který je o cca 120 kilogramů lehčí než sada akumulátorů modelu e-tron Sportback 55 quattro**, má celkovou kapacitu 71 kWh elektrické energie (z toho je využitelných 64,7 kWh). Crossover z SUV a kupé ujede se zcela nabitými akumulátory v jízdním cyklu WLTP až 347 kilometrů*. Audi e-tron Sportback 50 quattro zrychlí z 0 na 100 km/h za 6,8 sekundy a dosahuje nejvyšší rychlosti 190 km/h.

Pokračování v jízdě po pouhých 30 minutách: nabídka nabíjení
Na dlouhých trasách může být model Audi e-tron Sportback 55 quattro** nabíjen na rychlonabíjecích stanicích stejnosměrným proudem a výkonem až 150 kW. Za necelou půlhodinu se tím akumulátory doplní na 80 procent kapacity, což postačuje pro další etapu dálkové jízdy. Audi e-tron Sportback 50 quattro** umožňuje nabíjení výkonem až 120 kW a identického stavu nabití dosáhne za stejnou dobu.

Nabíjení na veřejných stanicích se střídavým proudem probíhá prostřednictvím sériově dodávaného kabelu Mode 3. V tomto případě může být nabíjecí výkon až 11 kW. Je-li vůz vybaven na přání dodávaným druhým nabíjecím zařízením, které bude k dispozici od léta 2020, vzroste nabíjecí výkon na 22 kW. Nabíjecí služba Audi e-tron Charging Service zajišťuje snadný přístup k téměř 120 000 veřejným nabíjecím přípojkám v 21 evropských zemích a tento počet neustále roste. Ke spuštění nabíjecího procesu, lhostejno, zda se stejnosměrným, nebo střídavým proudem, s výkonem 11 nebo 150 kW, postačuje jedna jediná karta. S funkcí Plug & Charge, která bude následovat v roce 2020, bude nabíjení ještě komfortnější. Vozidlo se samo autorizuje u nabíjecí přípojky a spustí nabíjení.

Audi nabízí různá řešení i pro nabíjení v domácích garážích, v závislosti na výkonnosti domácí elektrické sítě. Sériově dodávaný nabíjecí systém kompakt je vhodný pro jednoduchou zásuvku 230 V i pro třífázovou zásuvku 400 V s výkonem 11 kW. Na přání bude možné od poloviny roku 2020 objednávat nabíjecí systém connect. Tento systém nabídne inteligentní nabíjecí funkce, například preferenční nabíjení v době s levnějšími cenami elektrické energie. V kombinaci s domácím energetickým systémem může být vozidlo přednostně nabíjeno také elektrickou energií, vyrobenou ve vlastních solárních panelech, pokud dům disponuje fotovoltaickým zařízením.

Tvar a funkce v dokonalém souznění: interiér
Audi e-tron Sportback** s rozvorem 2928 milimetrů nabízí velkorysý prostor pěti osobám včetně jejich zavazadel. Výška stropu nad sedáky zadních sedadel je jen o 20 milimetrů nižší než u modelu Audi e-tron. Podlaha před zadními sedadly je téměř zcela rovná – plocha na místě středového tunelu je jen mírně zvýšená. Objem zavazadlového prostoru je 615 litrů, včetně 60 litrů ve velké odkládací schránce pod přední kapotou, v níž je uložena sada nářadí a nabíjecí kabel. Sklopením opěradel zadních sedadel vzroste objem zavazadlového prostoru na 1655 litrů. Zadní výklopné víko se otvírá a zavírá elektricky, na přání na povel specifického pohybu nohy pod zadním nárazníkem.

Interiér modelu Audi e-tron Sportback** je elegantním salonkem, v němž vytváří design a technika jeden spojitý celek. Z velkého oblouku, který se pne nad přístrojovou deskou od dveří ke dveřím, harmonickým způsobem „vyrůstá“ kryt digitálního panelu přístrojů Audi virtual cockpit. Jeho štíhlý displej vizuálně vyčnívá volně do prostoru. Do velkého oblouku ve výplních dveří jsou integrovány také displeje na přání dodávaných virtuálních vnějších zpětných zrcátek. Oba dotykové displeje na přístrojové desce jsou nakloněny k řidiči v ergonomicky mimořádně výhodné poloze. Horní displej v deaktivovaném stavu téměř nerozeznatelně splývá s leskle černými okolními plochami. Otevřené boční stěny na konzole středového tunelu umocňují dojem lehkosti.

Audi e-tron Sportback disponuje v každé výbavové linii – kromě základní verze jsou k dispozici vnitřní výbavy design selection a S line – vzájemně pečlivě sladěnými materiály čalounění, barvami a ozdobnými obloženími. U předních sedadel mají klienti na výběr mezi standardní verzí, sportovními sedadly, sportovními sedadly S a sedadly s nastavitelnými bočními polštáři, na přání s funkcemi odvětrávání a masáže. Jejich prošívání připomíná elektrické plošné spoje. Na přání může prošívání a lemování zářit kontrastní oranžovou barvou. Cestování zpříjemňují drobné inscenace se světelnými animacemi: Na přání dodávaný paket dekoračního osvětlení dodává svým osvětlením plochám měkký a hranám ostrý charakter, při spuštění pohonu zazní z audiosystému krátká melodie na přivítanou.

Pokud jede Audi e-tron Sportback ve městě, vládne v interiéru téměř naprosté ticho – díky náročné zvukové izolaci a aeroakustickým opatřením. Cestující si tak mohou ještě více užívat poslechu oblíbené hudby v kvalitě Hi-Fi, obzvláště pak, je-li vůz vybaven na přání dodávaným prémiovým audiosystémem Bang & Olufsen se zvukem ve formátu 3D. Hudba zní přesně tak, jak byla zaznamenána, bez umělých efektů. Dalším atraktivním modulem z nabídky informačních a zábavních systémů je Audi phone box, který stanovuje nová měřítka v oblasti telefonování, ať se jedná o kvalitu telefonního spojení a hlasu, nebo o bezkontaktní nabíjení.

Snadno srozumitelný: koncept ovládání
Stejně jako všechny modely Audi vyšší třídy je i e-tron Sportback vybaven systémem ovládání MMI touch response se dvěma displeji. Po aktivaci funkce prstem následuje potvrzení haptickým a akustickým impulzem. Na horním dotykovém displeji s úhlopříčkou 12,1 palce ovládá řidič informační, zábavní, telefonní i navigační systém a speciální nastavení e-tron. Spodní displej s úhlopříčkou 8,6 palce slouží k vkládání textu a ovládání komfortních funkcí včetně klimatizace. Struktura menu je intuitivně logická a plochá jako na chytrém telefonu, grafické řešení přehledné a minimalistické.

Model Audi e-tron Sportback je sériově vybaven také digitálním panelem přístrojů Audi virtual cockpit. Jeho displej s úhlopříčkou 12,3 palce vyniká velmi vysokým rozlišením 1920 x 720 pixelů. Řidič má na výběr dva režimy zobrazování, ovládané tlačítkem View na volantu. Na přání je k dispozici verze „plus“ s třetím režimem zobrazování, u něhož je středem pozornosti ukazatel výkonu. Na přání může být koncept zobrazování a ovládání doplněn průhledovým displejem, který promítá důležité informace na čelní okno.

Kromě ovládání prostřednictvím dvou dotykových displejů může řidič aktivovat velký počet funkcí také hlasovým ovládáním s rozpoznáváním hovorové řeči. Systém rozumí libovolně formulovaným povelům a požadavkům na vyhledávání. V případě potřeby klade dialogový manažer dotazy, umožňuje opravy, nabízí výběr možností a akceptuje i situace, kdy mu někdo skočí do řeči. Přitom používá informace uložené v paměti vozidla i znalosti z cloudu.

Síťové propojení na vrcholné úrovni: navigační systém a Audi connect
V Německu je model Audi e-tron Sportback** sériově vybaven multimediálním systémem MMI Navigation plus a přijímačem digitálního rozhlasového vysílání DAB+. Vrcholný informační a zábavní systém podporuje standard rychlého přenosu dat LTE advanced a zahrnuje hotspot WLAN pro přenosná koncová zařízení cestujících. Navigační funkce předkládá inteligentní návrhy cílů na základě v minulosti projížděných tras. Výpočet trasy přitom probíhá v systému vozidla i na internetových serverech poskytovatele mapových podkladů a navigačních služeb HERE, které zohledňují dopravní situaci v celém regionu.

Navigační funkci ideálně doplňuje široká nabídka služeb Audi connect Navigation & Infotainment. Mezi nejdůležitější služby patří dopravní zpravodajství online, navigace s Google Earth, plánovač tras e-tron, hybridní rádio a služby Car-to-X. Mezi nejnovější služby patří On-Street Parking, která pomáhá vyhledat parkovací místo na ulicích, a informace o semaforech. V tomto případě je vůz v některých městech síťově propojen s centrálním počítačem, který ovládá semafory a poskytuje řidiči informace na digitálním panelu přístrojů Audi virtual cockpit. Tato služba tak přispívá k hospodárnému stylu jízdy a plynulé dopravě.

Další součástí paketu je cloudová hlasová služba Amazon Alexa, která je zcela integrována do ovládacího systému MMI modelu Audi e-tron Sportback. Prostřednictvím služby Alexa může řidič mimo jiné zadávat objednávky a informovat se o mnoha aktuálních událostech. Řidič má jejím prostřednictvím přístup k více než 80 000 dovednostem Alexa.

Bezplatná aplikace myAudi App kromě toho propojí vozidlo s chytrým telefonem. Majitel vozu Audi e-tron Sportback může pomocí této aplikace ovládat na dálku veškeré nabíjecí procesy. Může zjistit stav nabití akumulátorů i dojezd, spustit nabíjecí proces, naprogramovat časovač a analyzovat statistická data o jízdách. Plánovač tras e-tron zobrazí u dálkových jízd potřebné zastávky pro nabíjení podél trasy – a to jak v aplikaci, tak i v MMI. Přitom na základě dopravní situace nepřetržitě aktualizuje plán nabíjení a přizpůsobuje jej také jízdnímu stylu. Další funkcí aplikace myAudi App je klimatizace interiéru před odjezdem pomocí elektrické energie z elektrické zásuvky. U komfortní nezávislé klimatizace, dodávané na přání, si může klient detailně stanovit, zda se má, v závislosti na výbavě vozu, vyhřívat interiér, volant a sedadla.

Inteligentní síťové propojení zahrnuje kromě aplikace myAudi App také digitální klíček Audi connect, který se dodává na přání a opravňuje kromě odemykání a zamykání SUV ve stylu kupé také ke spuštění pohonu tlačítkem Start-Stop, a to prostřednictvím chytrého telefonu s operačním systémem Android.

Individualizace po koupi vozidla: functions on demand
Audi e-tron Sportback je protagonistou nových digitálních služeb a obchodních oblastí, do nichž značka Audi vstupuje. Jednou z nich je nabídka „functions on demand“, která zahrnuje funkce z oblastí osvětlovacích, asistenčních, informačních a zábavních systémů. Klient si je může dodatečně objednat na internetu – kdykoli, podle potřeby. Svůj vůz si tak může i po jeho zakoupení průbězně přizpůsobovat svým individuálním požadavkům. Každá funkce přitom může být zakoupena na různá časová období – jeden měsíc, jeden rok nebo trvale. Objednávat nové funkce lze prostřednictvím aplikace myAudi App nebo internetového portálu myAudi. Úhradu je možné uskutečnit komfortně a bezpečně prostřednictvím AudiPay.

V paketu Světlo si může zákazník objednat světlomety Matrix LED s inteligentně řízenými dálkovými světly místo standardních světlometů LED. Kromě toho obdrží další funkce, jako jsou světla pro denní svícení s charakteristickým designem e-tron a dynamické ukazatele směru vpředu i vzadu. Při odemykání a zamykání vozu e-tron Sportback zdraví elektrické SUV svého uživatele výraznými světelnými inscenacemi pomocí světlometů a zadních svítilen. Dodatečně objednatelným asistenčním systémem je zpočátku parkovací asistent. Paket informačních a zábavních systémů zahrnuje Audi smartphone interface a paket Audi connect Navigation & Infotainment.

Bezpečně ve městě i na dlouhých trasách: asistenční systémy
Asistenční systémy, které Audi nabízí pro model e-tron Sportback**, podporují řidiče a usnadňují mu řízení v mnoha situacích. Bezpečnostní systémy Audi pre sense basic a Audi pre sense front jsou součástí sériové výbavy. Speciálně pro městský provoz dodává Audi paket asistenčních systémů City, který zahrnuje asistenta pro průjezd křižovatkou, asistenta pro upozorňování na vozidla přijíždějící ze stran při couvání, asistenta pro změnu jízdního pruhu a upozorňování na nebezpečí při vystupování. Kombinací systémů Audi pre sense front, rear a side vzniká systém Audi pre sense 360°, který rozpoznává riziko nehody a cíleně aktivuje ochranná opatření, od maximálního brzdění až po přitáhnutí bezpečnostních pásů.

Mezi nejvýznamnější položky v paketu asistenčních systémů Tour patří adaptivní asistent řízení, který usnadňuje řízení v podélném i příčném směru, a asistent pro hospodárnou jízdu, který signalizuje řidiči, kdy je smysluplné dát nohu z pedálu plynu – k tomu využívá data senzorů vozidla, navigačního systému a služeb Car-to-X. Asistent pro hospodárnou jízdu ve spolupráci s adaptivním asistentem řízení a rozpoznáváním dopravních značek dokáže SUV s geny kupé také předvídavě zpomalovat a zrychlovat. Paket Tour je završen asistentem pro odbočování, asistentem pro vyhýbací manévry a asistentem pro stav nouze. Jako samostatné prvky výbavy na přání dodává Audi mimo jiné parkovacího asistenta, asistenta nočního vidění a prostorový kamerový systém, u něhož má řidič na výběr několik perspektiv.

V pozadí asistenčních systémů modelu Audi e-tron Sportback stojí sériově dodávaná centrální řídicí jednotka asistenčních systémů (zFAS), která nepřetržitě vypočítává detailní obraz okolí. Potřebná data poskytuje – v závislosti na výbavě – až pět radarových senzorů, pět kamer a dvanáct ultrazvukových senzorů.

U příležitosti uvedení na trh: speciální edice „edition one“
Audi e-tron Sportback, které sjíždí z montážní linky bruselského montážního závodu s neutrální bilancí emisí CO2, vstoupí na evropský trh na jaře 2020. V České republice bude e-tron Sportback k dispozici ve dvou výkonových verzích, v obou případech bude standardně prodlouženná záruka na 4 roky / 120 000 kilometrů. Cena pro český trh ještě nebyla stanovena. V době uvedení nového modelu na trh bude Audi nabízet limitovanou edici „edition one“ s karoserií v odstínu modrá Plasma. Speciální edice vychází z vnější výbavy S line a navíc zahrnuje virtuální vnější zpětná zrcátka, vnější díly karoserie se vzhledem hliníku, exkluzivní 21“ kola, oranžové brzdové třmeny a skleněné panoramatické střešní okno. Osvětlení v předních dveřích promítá označení modelu „edition one“ jako nápis na vozovku. Pro interiér je na výběr vnitřní výbava design selection, doplněná o sedadla s nastavitelnými bočními polštáři a exkluzivním čalouněním kůží Valcona v odstínu šedá Monaco, nebo vnitřní výbava S line se sportovními sedadly, čalouněnými rovněž kůží Valcona. Kromě toho je součástí výbavy také prémiový audiosystém Bang & Olufsen se zvukem ve formátu 3D vpředu, paket asistenčních systémů Tour a světlomety Matrix LED s dynamickými ukazateli směru vpředu i vzadu a dynamickými světelnými inscenacemi.