Volkswagen zahájil spolupráci s Hasičským záchranným sborem ČR

Volkswagen zahájil aktivní spolupráci s Hasičským záchranným sborem České republiky na poli bezpečnosti vozů. Prvními výsledky spolupráce je příručka „Rádce při dopravní nehodě“, která dává řidičům rady, jak postupovat při různých dopravních nehodách. Sou

Jednotky Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR) provádí při silničních dopravních nehodách více než 20 tisíc zásahů ročně. Se stoupající odolností a pevností karoserií a v souvislosti s rozvojem dalších bezpečnostních prvků u automobilů se však práce při vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel významně zkomplikovaly. Zároveň se objevila nová rizika pro hasiče i zachraňované, která představují např. neaktivované airbagy nebo pyrotechnické předpínače bezpečnostních pásů. Při vyprošťovacích pracích je proto životně důležité znát podrobnou konstrukci automobilu a umístění a způsob deaktivace bezpečnostních prvků.

Druhá příručka, která je určena pro záchranáře, je orientována na bezpečnostní systémy ve vozidlech Volkswagen s vyobrazením umístění airbagů, generátorů plynů, akumulátorů a nejvhodnějších míst pro vyprošťování (stříhání karoserie). Příručka bude HZS ČR sloužit hlavně pro školení, při kterých záchranáři studují podklady k jednotlivým typům vozidel, a na jejich základě poté provádějí praktické zkoušky na zkušebních automobilech. Tato školení hasiči obzvláště oceňují, protože jim dávají možnost předem si nacvičit vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel ještě před skutečnou dopravní nehodou.    

Jako praktickou pomůcku pro školení poskytl Volkswagen karoserie svých vozů, které budou v rámci praktických cvičení HZS ČR využity pro simulaci vyprošťování osob.