Dynamic photo Colour: Curcuit grey

• Supersportovní automobil s elektrickým pohonem
• Stylistická studie a technický koncept
• Jako monopost pro závodní okruhy

Studie Audi PB18 e-tron

Audi poprvé představuje stylistickou studii na akci Pebble Beach Automotive Week v kalifornském Monterey. Čistě elektricky poháněné Audi PB18 e-tron se prezentuje jako radikální vize supersportovního automobilu budoucnosti. Mimořádně široká a nízká karoserie, zřetelně inspirovaná aerodynamickým tunelem a závodními okruhy, signalizuje již svým čistým vzhledem zaměření na jízdu na limitu. Koncept a vzrušující design navrhlo nové designérské studio Audi v kalifornském Malibu, v němž důsledně pracují na budoucím rozvoji designérského stylu značky. Technický koncept studie PB18 e-tron profituje z mnohaletých zkušeností vícenásobného vítěze série Le Mans. Odpovědnost za realizaci měli experti dceřiné společnosti Audi Sport GmbH, zaměřená na sportovní vozidla. Označení „PB18 e-tron“ poukazuje na prestižní přímořské letovisko Pebble Beach i na technické geny, které studie sdílí s úspěšným závodním vozem Audi R18 e-tron kategorie LMP1.

Koncepty stabilně zaměřené na použití

Audi PB18 e-tron prozrazuje již na první pohled také příbuznost s dalším pozoruhodným koncepčním vozem značky – Audi Aicon. To platí nejen pro charakteristické stylistické prvky, jako jsou boční okna, jejichž horní části jsou výrazně skloněné směrem k podélné ose vozidla, nebo extrémně rozšířené podběhy kol. Oběma studiím z let 2017 a 2018 je společný také elektrický pohon, u něhož jsou zásobníkem elektrické energie akumulátory s pevným elektrolytem.

Obě studie jsou však vzájemnými protipóly svým účelem, jemuž je důsledně podřízena celá koncepce vozidla. Zatímco Aicon byl koncipován jako zcela automatizovaný luxusní automobil pro cestování na dlouhé vzdálenosti – „business jet“ pro silnice – definovali vývojáři PB18 e-tron jako radikální automobil pro mimořádné potěšení z jízdy na závodním okruhu i na silnici. V zadání pro vývoj byly dynamika a emoce na prvním místě. Každý detail je podřízen požadavkům na maximální podélnou i příčnou akceleraci a dokonalou ergonomii. Atribut zaměření na řidiče vstupuje do nové dimenze.

Vývojové oddělení značky Audi dalo projektu studie označení „Level Zero“, jímž se výslovně distancuje od úrovní autonomní jízdy 3, 4 a 5, tedy od oblasti, na kterou se Audi intenzivně zaměřuje. Audi PB18 e-tron řídí řidič sám, jen on přidává plyn a sešlapuje pedál brzdy. Ve výbavě proto chybí veškeré komplexní systémy pro autonomní jízdu i komfortní systémy, zvyšující hmotnost. Místo nich jsou sedadlo řidiče i přístrojová deska integrovány do vnitřní části nosné skořepinové konstrukce, která je posuvná do stran. Pokud řidič jede sám, může sedět uprostřed interiéru jako v monopostu, což je ideální poloha pro jízdu na závodním okruhu. V neposlední řadě je toto řešení umožněno elektronickým propojením ovládacích prvků – volantu a pedálů – s řízením, pohonem a brzdovou soustavou. Mechanické propojení ovládacích prvků bylo eliminováno.

Gael Buzyn je vedoucím designérského ateliéru Audi Design Loft v Malibu, v němž studie Audi PB18 e-tron vznikla. Buzyn popisuje nejdůležitější položku v zadání pro vývoj následovně: „Chceme řidiči dopřát zážitek, který by mu jinak nabídl jen závodní vůz, jako je Audi R18. Proto jsme vyvinuli interiér kolem ideálního umístění řidiče uprostřed. Naším cílem však bylo zajistit nejen řidiči, ale také případnému spolujezdci, vysokou míru praktičnosti pro každodenní provoz.“

Pokud se část nosné skořepiny se sedadlem řidiče nachází v krajní poloze, v níž lze PB18 e-tron řídit v každodenním provozu jako konvenční silniční automobil, vznikne dodatečný prostor pro spolujezdce. Pak je na druhé straně přístupné druhé sedadlo, integrované v nízké poloze do podlahy a vybavené tříbodovým bezpečnostním pásem. Také řidič profituje při nastupování a vystupování z pohodlně dosažitelné krajní polohy svého sedadla v nosné skořepině, kterou lze při otevřených dveřích posunout až k bočním prahům.

Inspirace z motoristického sportu

Studie Audi PB18 e-tron má klasické uspořádání sportovního vozu s motorem uloženým uprostřed před zadní nápravou a daleko dopředu posunutým interiérem. Těžiště vozidla se – ve prospěch jízdní dynamiky – nachází za sedadly a před zadní nápravou. Přitom se však nejedná o motor a převodovku, jako u konvenčně poháněného automobilu, nýbrž o sadu akumulátorů.

Audi PB18 e-tron vděčí za svou nízkou hmotnost karoserii, vyrobené z kombinace hliníku, uhlíkových kompozitů a dalších kompozitních materiálů. Očekávaná pohotovostní hmotnost kompletního vozu by měla být nižší než 1550 kilogramů, v neposlední řadě díky inovativním a relativně lehkým akumulátorům s pevným elektrolytem.

PB18 e-tron má vnější délku 4,53 metru, vnější šířku 2 metry a vnější výšku pouhých 1,15 metru. Již těmito rozměry se řadí mezi klasické sportovní vozy. Rozvor náprav činí 2,70 metru, převisy jsou kompaktní. Z boční perspektivy je nápadná daleko dozadu protažená, mírně klesající linie střechy s mohutnými střešními sloupky C. Společně s velkým a téměř svisle umístěným zadním oknem připomíná toto tvarové řešení koncept „shooting brake“, který je syntézou kupé a zádě kombi. Výsledkem je nejen nezaměnitelná silueta, ale také velkorysý prostor o objemu 470 litrů pro uložení cestovních zavazadel, což bývá slabá stránka mnoha sportovních vozů. Optimální využití zavazadlového prostoru umožňuje exkluzivní sada kufrů, navržených na míru jeho rozměrům a tvarům. A to i přesto, že by jedinými cestovními zavazadly mohly být u tohoto automobilu často jen přílba a závodní kombinéza.

Přes celou šířku zádě se pne nízký červený pás svítilen, který umocňuje horizontální uspořádání tělesa karoserie. Na široké ramenní oblasti nad podběhy kol spočívá zezadu téměř útle působící kabina. Vysoko vzhůru je protažen výdech zadního difuzoru – i v tomto případě se jedná o funkční citát z motoristického sportu. Difuzor lze mechanicky posunout dolů, aby se zvětšila přítlačná síla. Normálně zapuštěný zadní spoiler plní po vysunutí směrem dozadu stejný účel.

Z každého úhlu pohledu jsou nápadné výrazně rozšířené podběhy kol, které zdůrazňují extrémně široký rozchod kol vozu PB18 e-tron. Tím je vizualizován potenciál vozidla v oblasti příčné dynamiky a pohon všech kol quattro. Velká 22“ kola s osmi asymetricky uspořádanými paprsky připomínají vstupní otvory turbíny – společně se vzduchovými kanály v podbězích kol zajišťují při svém otáčení vynikající proudění chladicího vzduchu k velkým brzdovým kotoučům, vyztuženým uhlíkovými vlákny.

Přídi dominuje důvěrně známý šestiúhelník masky chladiče Singleframe s výrazně širokým a horizontálním uspořádáním. Logo značky je v typickém stylu sportovních vozů Audi umístěno nad ní, v blízkosti předního zakončení kapoty. Velké otvory pro přívod vzduchu vedle masky chladiče Singleframe na pravé a levé straně přivádějí potřebný chladicí vzduch k brzdám a přednímu elektromotoru. Tvář modelu PB18 e-tron završují široké a nízké světlomety s integrovanou technikou Digital Matrix a laserovými dálkovými světly.

Zejména laserové dálkové světlomety s enormním dosahem symbolizují transfer know-how z motoristického sportu. Tato technika debutovala v závodním voze R18 pro Le Mans, kde při rychlostech nad 300 km/h i v noci znamená maximální světelný výkon nepostradatelné zvýšení bezpečnosti.

Designéři Audi se vydali novými cestami také návrhem členité kapoty, usměrňující proudění vzduchu. Hluboko dolů protažená kapota spojuje oba výrazně tvarované blatníky jako příčný můstek a zároveň slouží jako aerodynamický prvek. Tento design je důvěrně známý ze závodních prototypů.

Toto uspořádání zároveň nabízí řidiči mimořádně dobrý výhled z vozu, a to nejen na závodním okruhu. Ze svého nízko umístěného sedadla totiž hledí velkým čelním oknem skrz velký otvor v kapotě na vozovku přímo před vozem, takže má excelentní přehled o průběhu zatáčky a může zvolit optimální stopu. V zorném poli jsou navíc umístěny transparentní plochy s diodami OLED, na nichž lze zobrazovat například ideální stopu průjezdu příští zatáčkou na základě dat navigačního systému a precizních výpočtů elektronických systémů vozidla. V normálním silničním provozu plní tato plocha funkci průhledového displeje a na ideálním místě v zorném poli řidiče zobrazuje například šipky a další symboly navigačního systému.

Velkoformátový panel přístrojů je koncipován jako volně programovatelná jednotka s různými uspořádáními pro jízdu na závodním okruhu nebo silnici, s přepínáním v závislosti na příslušném druhu provozu.

Emoce bez emisí: tři elektromotory a pohon quattro

Studie používá tři výkonné elektromotory – jeden vpředu a dva vzadu. Zadní elektromotory jsou uloženy uprostřed mezi čepy nápravy a pomocí hnacího hřídele přímo pohánějí příslušné kolo. Na přední nápravě poskytují nejvyšší výkon 150 kW, na zadní nápravě celkem 450 kW – Audi PB18 e-tron je samozřejmě skutečné quattro. Celkový maximální výkon činí 500 kW a při akceleraci může mít řidič krátkodobě k dispozici dokonce až 570 kW. Celkový točivý moment až 830 N.m umožní zrychlení z 0 na 100 km/h za sotva více než 2 sekundy – to je hodnota, která se jen nepatrně liší od aktuálních prototypů LMP1.

Nejvyšší rychlost si může řidič v normálním silničním provozu omezit ve prospěch dojezdu. Na závodním okruhu lze toto omezení jednoduše deaktivovat a přizpůsobit místním podmínkám.

Kromě skvělých výkonů byla hlavní pozornost zaměřena také na maximální hospodárnost. Audi PB18 e-tron získává za jízdy zpět velké množství kinetické energie. Až do středních hodnot zpomalení totiž brzdí výhradně prostřednictvím elektromotorů ve funkci generátorů. Až při velmi intenzivním brzdění se do hry zapojuje také hydraulická brzdová soustava.

Koncept oddělených elektromotorů na zadní nápravě přináší značné výhody pro sportovní jízdní vlastnosti. Torque Control Manager spolupracuje s elektronicky řízeným stabilizačním systémem ESC a v závislosti na situaci aktivně rozděluje hnací sílu mezi kola přední a zadní nápravy. Toto rozdělování točivého momentu zajišťuje maximální dynamiku a stabilitu. Díky téměř okamžitým reakcím elektromotorů dochází ke změnám extrémně rychle. Koncept systému pohonu modelu Audi PB18 e-tron se tak dokonale přizpůsobí jakékoli situaci z hlediska příčné i podélné dynamiky.

Kapalinou chlazené akumulátory s pevným elektrolytem mají kapacitu 95 kWh. Na jedno nabití lze v jízdním cyklu WLTP ujet více než 500 kilometrů. Audi PB18 e-tron je přitom již koncipováno pro nabíjení s napětím 800 V. Tímto způsobem lze akumulátory nabít za 15 minut.

Audi PB18 e-tron umožňuje navíc bezkontaktní indukční nabíjení systémem AWC (Audi Wireless Charging). Na parkovacím místě vozidla je umístěna nabíjecí deska s integrovanou cívkou, která je připojená k elektrické síti. Střídavé magnetické pole indukuje přes vrstvu vzduchu střídavé napětí v sekundární cívce, která je uložena v podlaze automobilu.

High-tech z kategorie LMP1: podvozek

Přední i zadní kola jsou zavěšena na horních a spodních příčných ramenech a jejich odpružení zajišťují z motoristického sportu známé systémy „push-rod“ na přední nápravě a „pull-rod“ na zadní nápravě, v obou případech s adaptivními tlumiči magnetic ride. Základním vzorem pro konstrukci byl podvozek závodního vozu Audi R18 e-tron quattro z Le Mans.

Kola mají průměr 22 palců, vpředu s pneumatikami rozměru 275/35, vzadu 315/30. Velké kotoučové brzdy vyztužené uhlíkovými vlákny s průměrem 19 palců bezpečně zpomalují Audi PB18 e-tron ve spolupráci se systémem brzdění elektromotory a i při ostré jízdě na závodním okruhu netrpí ztrátou brzdného účinku.

Na cestě do sériové výroby – elektrická mobilita v podání značky Audi

Audi vyvíjí vozidla s čistě elektrickým nebo hybridním pohonem již od konce 80. let 20. století. Audi duo s karoserií modelu A4 Avant bylo v roce 1997 prvním sériově vyráběným modelem s logem čtyř kruhů, který nabízel kombinaci spalovacího motoru a elektromotoru. Technickým milníkem ve vývoji elektromobilů byl model R8 e-tron, představený v roce 2009 na IAA. V roce 2012 stanovil jako nejrychlejší elektromobil rekordní čas na Severní smyčce Nürburgringu.

Od roku 2014 nabízí Audi s modelem A3 e-tron o výkonu 150 kW (204 k) první hybridní vůz s možností vnějšího nabíjení. Jeho akumulátory je možné nabíjet rekuperací nebo kabelem z elektrické sítě. V režimu čistě elektrického pohonu lze v kombinovaném režimu EU překonat vzdálenost až 50 kilometrů. V roce 2016 debutoval model Q7 e-tron, který je poháněn kombinací vznětové jednotky 3.0 TDI a elektromotoru s celkovým nejvyšším výkonem 275 kW (373 k) a maximálním točivým momentem 700 N.m. SUV zrychlí z klidu na 100 km/h za 6,2 sekundy a zároveň je mimořádně hospodárné. S čistě elektrickým pohonem má dojezd až 56 kilometrů s nulovými lokálními emisemi. Jedná se o první hybridní vůz s možností vnějšího nabíjení na světě, který kombinuje vznětový motor V6 a pohon quattro.

Rovněž v roce 2015, na IAA, představila značka Audi koncepční studii e-tron quattro concept jako předchůdce prvního sériově vyráběného elektromobilu značky. Jako SUV zcela nového střihu nabízí dojezd více než 400 kilometrů (podle WLTP) v kombinaci s nabídkou prostoru a úrovní komfortu typického automobilu Audi vyšší třídy. V září 2018 se představí sériová verze tohoto progresivního E-SUV s označením Audi e-tron.

Cestování, závodní okruhy nebo městský vůz s funkcí autonomní jízdy – nová nabídka mobility
Audi od roku 2017 zároveň vyvíjí novou rodinu vizionářských automobilů s výhledem do příštího desetiletí – s elektrickým pohonem a precizním zaměřením na příslušné požadavky zákazníků. Aktuální vozidla na trhu jsou vždy koncipována jako mnohostranná syntéza, která má uspokojit často protichůdné požadavky, což v praxi znamená často kompromisy. Naproti tomu současná koncepční vozidla Audi mají na stále více diverzifikovaném trhu zaujmout nové postavení s maximální důsledností. Jako první bylo na IAA 2017 představeno luxusní vozidlo Audi Aicon pro cestování na dlouhé vzdálenosti. Dalším krokem je nyní PB18 e-tron. Aktuálně vznikají další koncepty vozidel, například pro městský provoz, které budou veřejnosti představeny v nadcházejících měsících.

Všechny tyto koncepty se mohou v budoucnosti stát součástí komplexního portfolia prémiových modelů pro služby sdílení vozidel s mimořádně individuálním charakterem, jimiž hodlá značka Audi ještě důsledněji rozvíjet svůj profil. Audi tak připravuje na míru střiženou nabídku pro velmi náročné zákazníky, kteří chtějí v každé životní situaci vzájemně propojovat mobilitu, emoce a zážitky. Tito zákazníci se pak budou moci rozhodnout, zda chtějí požadované vozidlo používat pouze přechodně a v případě potřeby je vyměnit za jiné, nebo zda se stanou raději jeho trvalými majiteli, jak je to dnes běžné.