• Nejvyšší úroveň jízdní dynamiky: Arteon R1 a Arteon Shooting Brake R2 kombinují jízdní vlastnosti sportovních a cestovních automobilů
  • TSI s high-tech: Vrcholné verze modelu Arteon s přeplňovaným motorem o výkonu 235 kW zrychlí z 0 na 100 km/h za 4,9 sekundy a spotřebují pouhých 7,7 – 7,9 l/100 km1/2
  • Nový pohon všech kol 4MOTION: Plynulé rozdělování hnací síly mezi zadní kola (Torque Vectoring) výrazně zvyšuje jízdní dynamiku

Volkswagen Arteon

Avantgardní modely Arteon a Arteon Shooting Brake jsou sportovní a cestovní automobily pro náročné podnikatele a manažery. Volkswagen nyní zahajuje předprodej vrcholných verzí modelové řady, která byla na podzim 2020 významně rozšířena a modernizována. Modely Arteon R a Arteon Shooting Brake R pohání výkonný a hospodárný přeplňovaný čtyřválec TSI. Nejvyšší výkon 235 kW (320 k) přenáší na vozovku nový pohon všech kol 4MOTION se systémem R-Performance Torque Vectoring. Verze se splývavou zádí ve stylu kupé stojí v České republice 1 536 900 Kč; Shooting Brake jako nová dynamická interpretace kombi Variant začíná na ceně 1 561 900 Kč.

Technickým srdcem vlajkových lodí řady Arteon, koncipovaných společností Volkswagen R, je EA888 evo4 – nejnovější evoluční stupeň technicky vyspělého přeplňovaného motoru. Čtvrtá generace agilní jednotky TSI kombinuje výkonovou charakteristiku sportovního motoru s hospodárností velmi moderního agregátu se sníženým zdvihovým objemem a menším počtem válců. TSI 2,0 litru poskytuje maximální točivý moment 420 N.m již při 2100 min-1. Křivka točivého momentu na této hodnotě zůstává až do 5350 min-1. Řidič tak má k dispozici velmi široké pásmo využitelných otáček. TSI dosahuje nejvyššího výkonu mezi 5350 a 6500 min-1. Hnací sílu předává systému pohonu všech kol 7stupňová dvouspojková převodovka (DSG). Hospodárnost této vyspělé techniky dokládá kombinovaná spotřeba paliva 7,7 – 7,9 l/100 km (NEDC), která je pro oba modely „R“ identická.

TSI o výkonu 320 k umožňuje suverénní jízdní výkony. Obě verze modelu Arteon R zrychlí z 0 na 100 km/h za pouhých 4,9 sekundy. Další akceleraci ukončí při 250 km/h elektronický omezovač. Pro oba sportovní modely Volkswagen si však mohou zákazníci objednat na přání paket „R-Performance“ bez omezovače nejvyšší rychlosti, která se v tomto případě zvýší na 270 km/h. Uvedené hodnoty však vystihují výjimečný charakter modelů Arteon R a Arteon Shooting Brake R jen neúplně. Nevšední zážitky z řízení obou vozů kategorie gran turismo definuje především mimořádně vysoký točivý moment. Trvale dostupná hnací síla přitom ideálně doplňuje další vlastnosti, které umožňují cestování na dlouhé vzdálenosti ve velkém stylu. Oba Volkswageny současně nabízejí mimořádnou míru ryzí jízdní dynamiky díky novému pohonu všech kol a nově nastavenému podvozku se sériově dodávanými elektronicky řízenými tlumiči (DCC).

Pohon všech kol – 4MOTION se systémem R-Performance Torque Vectoring – je vybaven funkcí selektivního rozdělování hnací síly mezi jednotlivá kola. Nová rozvodovka zadní nápravy přitom rozděluje točivý moment motoru TSI nejen mezi přední a zadní nápravu, ale i mezi obě zadní kola (Torque Vectoring). Zejména v zatáčkách se tím citelně zvyšuje agilita. Řidič navíc může ovlivňovat činnost systému rozdělování hnací síly mezi zadní kola a stabilizujících systémů pro podporu jízdní dynamiky prostřednictvím sériově dodávaného voliče jízdních režimů a téměř plynulého nastavování charakteristiky podvozku DCC posuvným ovládacím prvkem. Speciálně pro modely Arteon R byly vyvinuty také pneumatiky. Nejsportovnější nastavení všech parametrů pohonu a podvozku je přímo přístupné modrým tlačítkem „R“ na multifunkčním volantu. Po jeho stisknutí uvede volič jízdních režimů motor, převodovku, podvozek DCC včetně řízení a regulační systémy do módu „Race“, v němž se cestovní automobil spontánně promění v závodní vůz.

Arteon R a Arteon Shooting Brake R jsou naprosto typickými modely „R“ s dalekosáhle individualizovaným designem a exkluzivní výbavou. Součástí vnější výbavy jsou nově navržené nárazníky „R“ (vpředu s markantními otvory pro přívod vzduchu, vzadu s difuzorem), matně chromované kryty vnějších zpětných zrcátek, funkce promítání loga „R“ v oblasti předních dveří jako součást osvětlení okolí, brzdová soustava R-Performance s modrými brzdovými třmeny (vpředu s logem „R“) a 18“ kola z lehké slitiny typu „Sebring“. Na přání je mohou nahradit 19“ kola „Adelaide“ nebo 20“ kola „Estoril“. Vizuálně a akusticky nápadná je nová, sériově dodávaná sportovní výfuková soustava Volkswagen R se dvěma lichoběžníkovými kovovými koncovkami na okrajích difuzoru.

Interiér zušlechťuje čalounění sedadel černou tkaninou ArtVelours s logem „R“ na opěradlech vpředu a sportovní multifunkční volant „R“ s velkými páčkami pro manuální řazení DSG. Rovněž sériově se dodává hliníkové ozdobné obložení v „karbonovém“ stylu. Ozdobné prošívání na sedadlech, loketní opěrce vpředu, páce voliče převodovky a kůží obšitém sportovním volantu je odlišeno modrým odstínem, který je pro Volkswagen R typický. Rovněž modrá je vnitřní část prostředního ramene volantu. S těmito ozdobnými prvky může ladit i modré světlo jako jeden z 30 barevných odstínů sériově dodávaného dekoračního osvětlení. Na přání jsou navíc k dispozici sportovní sedadla s integrovanými opěrkami hlavy (vpředu). Boční polštáře těchto sedadel „Nappa Carbon“ jsou čalouněny kůží v „karbonové“ úpravě.