› Kompaktní SUV postavené na platformě MQB-A0-IN upravené společností ŠKODA AUTO speciálně pro indický trh
› KUSHAQ nabízí typické přednosti vozů ŠKODA a je vytvořen na míru požadavkům indických zákazníků
› Vůz, který je vyvíjen a vyráběn v Indii, má výrazný design a nabízí velkorysý prostor a úsporné motory TSI
› Výborný komfort, vysoká úroveň bezpečnosti a moderní infotainment systémy
› Zahájení modelové ofenzívy čtyř nových modelů značek ŠKODA a Volkswagen určených pro indický trh

Projekt INDIA 2.0

Nová ŠKODA KUSHAQ je první sériový vůz představený v rámci projektu INDIA 2.0. V rámci tohoto projektu, za který zodpovídá ŠKODA AUTO, investuje koncern Volkswagen do modelové ofenzívy na indickém subkontinentu celkem jednu miliardu eur. Cílem je dlouhodobé posílení pozice značek ŠKODA a Volkswagen. KUSHAQ je postavený na modulární platformě MQB-A0-IN. Jedná se o verzi modulární platformy MQB, která byla speciálně upravena společností ŠKODA AUTO pro indický trh. Vůz nabízí typické přednosti vozů ŠKODA a je vytvořen na míru požadavkům indických zákazníků. Díky dvěma výkonným a úsporným motorům TSI, výraznému designu, moderním systémům infotainmentu, výbornému komfortu a rozsáhlé bezpečnostní výbavě je tak skvěle připraven na úspěšné zahájení modelové ofenzívy. Příjem objednávek začne v červnu. První vozy KUSHAQ budou dodány v červenci. V rámci projektu INDIA 2.0 vzniknou celkem čtyři vozy značek ŠKODA a Volkswagen postavené na platformě MQB A0 IN. Vždy se bude jednat o jedno kompaktní SUV a jeden liftback ve stejné třídě. U nových vozů je plánována vysoká úroveň lokalizace. Z toho důvodu zřídila ŠKODA AUTO ve svém závodě v indické Púně novou linku, na které se budou montovat vozy na platformě MQB. Technický vývoj probíhá z velké části v novém Technologickém centru v Púně, které bylo otevřeno v lednu 2019.

Thomas Schäfer, předseda představenstva společnosti ŠKODA AUTO

„Dnes je speciální den pro značky ŠKODA a Volkswagen. Světová premiéra vozu ŠKODA KUSHAQ znamená počátek modelové ofenzívy obou značek na indickém trhu. Plníme tak úkol, který jsme dostali od koncernu Volkswagen před dvěma a půl lety společně s převzetím zodpovědnosti za indický trh. Děkuji panu Gurpratapu Boparaiovi a jeho týmu za odvedenou práci. Nyní se můžeme soustředit na bezproblémové uvedení vozu na trh a úspěšný start našeho nového modelu. Současně se připravujeme na další kroky na indickém subkontinentu. Věřím ve velký růstový potenciál Indie, který značky ŠKODA a Volkswagen plně využijí.“

Gurpratap Boparai, generální ředitel společnosti ŠKODA AUTO Volkswagen India Private Limited

„Představením vozu ŠKODA KUSHAQ vstupuje společnost ŠKODA AUTO a koncern Volkswagen na indickém trhu do nové éry. Nejnovější SUV značky ŠKODA přesvědčí emocionálním designem, bezkonkurenčním výkonem, vysokou kvalitou zpracování, výborným poměrem ceny a užitné hodnoty, vysokou úrovní bezpečnosti a mnoha prvky Simply Clever. ŠKODA KUSHAQ je první vůz postavený na platformě MQB-A0-IN, který byl navržen a vyvinut v rámci projektu INDIA 2.0. Při jeho vývoji se designéři inspirovali rozmanitostí dynamického indického národa. Zároveň KUSHAQ splňuje požadavky indických zákazníků. Díky vozu ŠKODA KUSHAQ jsme připraveni na rostoucí poptávku po segmentu kompaktních SUV, která se v příštích letech v Indii několikanásobně zvýší.“

KUSHAQ je vyvíjen a vyráběn v Indii

Od června 2018 zodpovídá ŠKODA AUTO jménem koncernu Volkswagen za pokračování projektu INDIA 2.0, současně řídí aktivity značek Volkswagen, Audi, Porsche a Lamborghini v Indii. Celkem byla do projektu INDIA 2.0 investována jedna miliarda eur, z toho 275 milionů eur do výzkumu a vývoje nových SUV a liftbacků. Cílem tohoto projektu je rozsáhlá modelová ofenzíva značek ŠKODA a Volkswagen. Vozy jsou speciálně určené pro objemové segmenty indického trhu. Modelovou ofenzívu zahajují dva kompaktní SUV a dva liftbacky postavené na modulární platformě MQB‑A0‑IN. Tato platforma již splňuje nové, přísnější bezpečnostní a emisní normy platné v Indii. V další fázi budou vozy vyráběné v Indii vyváženy také do ostatních zemí. Z důvodu plánované vysoké míry lokalizace až 95 % v oblasti výroby a vývoje zřídila ŠKODA AUTO ve svém výrobním závodě v indické Púně novou linku, na které se budou montovat vozy na platformě MQB. Technický vývoj probíhá v Technologickém centru v Púně, které bylo otevřeno v lednu 2019. Bohaté technologické znalosti indických inženýrů a přesná znalost místního trhu tak umožňují cíleně, pružněji a mnohem rychleji reagovat na měnící se potřeby indických zákazníků. Celkem bude v Technologickém centru v Púně zaměstnáno 250 inženýrů. Aktuálně zde pracuje více než 200 odborníků. Cílem je také dlouhodobé posílení pozice značek ŠKODA a Volkswagen na indickém trhu. Do roku 2025 chtějí dosáhnout společného tržního podílu ve výši 5 %. V roce 2019 bylo v Indii, která má více než 1,3 miliardy obyvatel, prodáno přibližně tři miliony vozů.

Jméno tohoto kompaktního SUV pochází z několik tisíciletí starého indického jazyka sanskrt. V této ještě dnes užívané „řeči bohů“ označuje „Kushak“ krále nebo vládce, což se k sebevědomému a sílu vyzařujícímu novému modelu ŠKODA KUSHAQ skvěle hodí. Psaná forma, začínající písmenem „K“ a končící písmenem „Q“, je pokračováním zavedeného názvosloví používaného pro celosvětově úspěšné modely SUV značky ŠKODA KODIAQ, KAROQ a KAMIQ.