→ Ocenění potvrzuje výjimečně vysokou úroveň bezpečnosti nového modelu Volkswagen se splývavou zádí
→ Euro NCAP: „Nejvyšší udělené hodnocení všech dob za ochranu chodců ve vyšší střední třídě“

Volkswagen Arteon

Volkswagen dosáhl vynikajících výsledků i v nejnovější sérii nárazových zkoušek Euro NCAP , v nichž si nový Arteon vysloužil nejlepší hodnocení. Nezávislá evropská organizace na ochranu spotřebitelů udělila novému modelu Volkswagen se splývavou zádí nejvyšší, pětihvězdičkové hodnocení. Mimořádně oceněna byla nejen ochrana dospělých cestujících a dětí, ale také sériově dodávané asistenční systémy nového modelu Arteon a oblast „ochrana chodců“. V té Arteon obdržel nejvyšší hodnocení, které kdy bylo ve vyšší střední třídě uděleno, mimo jiné díky sériově dodávané funkci nouzového brzdění před chodci.

Pět hvězdiček v testech Euro NCAP pro nový Arteon

Odborníci organizace Euro NCAP (European New Car Assessment Programme = Evropský program hodnocení nových vozů) dali pětihvězdičkovým hodnocením najevo, že považují model Arteon za mimořádně bezpečnou volbu v příslušné třídě vozidel. K velmi dobrým výsledkům přispěly inovativní asistenční systémy (mj. sériově dodávaná funkce nouzového brzdění před chodci) a integrovaný bezpečnostní koncept, který v případě kolize zajišťuje maximální ochranu cestujících optimalizovaným skeletem karoserie a velmi účinným souborem zádržných prvků, zahrnujícím bezpečnostní pásy, sedadla a airbagy.

Celkové pětihvězdičkové hodnocení bezpečnosti modelu Arteon se skládá z výsledků ve čtyřech dílčích oblastech. Nové „gran turismo“ obdrželo v oblasti „ochrana dospělých cestujících“ 96 procent maximálního počtu bodů. V oblasti „ochrana dětí“ získal Arteon 85 procent nejvyššího možného počtu bodů.

Mimořádně vysokého hodnocení 85 procent v kategorii „ochrana chodců“ bylo dosaženo účinnou kombinací sériově dodávané funkce nouzového brzdění před chodcem a vysokého potenciálu pasivní ochrany nechráněných účastníků silničního provozu.

Arteon s 82 procenty maximálního počtu bodů v kategorii „bezpečnostní asistenční systémy“ výrazně překonal požadavky na udělení pětihvězdičkového hodnocení. V hodnocení přitom byly zohledněny sériově dodávané prvky výbavy, mezi něž patří upozornění na nepřipnutý bezpečnostní pás na všech sedadlech, tempomat, systém sledování překážek před vozem „Front Assist“ s funkcí nouzového brzdění i před chodci a asistent pro jízdu v jízdním pruhu „Lane Assist“.

Euro NCAP stanovuje již 20 let přísná měřítka pro hodnocení úrovně bezpečnosti nových automobilů v Evropě. V uplynulých letech byly podmínky nárazových testů průběžně zpřísňovány a v současnosti zahrnují mj. různé scénáře kolizí a požadavky na ochranu cestujících a chodců:

• Čelní náraz do hliníkové bariéry rychlostí 64 km/h s 40% překrytím
• Čelní náraz do pevné bariéry rychlostí 50 km/h se 100% překrytím
• Boční náraz do boční struktury vozidla rychlostí 50 km/h
• Boční náraz do sloupu rychlostí 32 km/h
• Ochrana před poraněním krční páteře v případě nárazu zezadu
• Automatické nouzové brzdění před vozidly a chodci s cílem snížit nárazovou rychlost nebo kolizi zcela zabránit

Nový Arteon lze v České republice objednávat již od dubna a jeho sériová výbava zahrnuje velký počet bezpečnostních prvků. Mezi ně patří airbagy pro řidiče a spolujezdce vpředu (s deaktivací airbagu pro spolujezdce vpředu a s kolenním airbagem na straně řidiče), systém hlavových airbagů pro cestující vpředu a na krajních sedadlech vzadu a boční airbagy vpředu. Kromě toho je Arteon vybaven opěrkami hlavy s optimalizovanou bezpečností, které při nárazu zezadu minimalizují riziko poranění krční páteře, a systém preventivní ochrany cestujících, který rozpoznává kritické situace se zvýšeným rizikem nehody, přitáhne bezpečnostní pásy na sedadlech vpředu a uzavře okna, resp. posuvné střešní okno s ponecháním malé mezery.