Nové motory TSI a TDI ukazují cestu do budoucnosti

Volkswagen uvádí do modelových řad Golf, Golf Plus, Golf Variant a Jetta nejnovější generaci motorů TSI a TDI. Nové pohonné jednotky 1.2 TSI a 1.6 TDI vyhovují požadavkům na maximální dynamiku při minimální spotřebě a výborné jsou rovněž hodnoty jejich em

Nové čtyřválce 1.6 TDI přicházejí v nabídce značky Volkswagen na místo turbodieselů 1.9 TDI. K působivé kombinaci dynamického výkonu, nízké spotřeby a kultivovaného běhu přispívá moderní systém přímého vícenásobného vstřikování common rail s piezoelektrickými vstřikovači a nejvyšším vstřikovacím tlakem 160 MPa. Na razantním snížení spotřeby paliva má svůj podíl rovněž důsledné omezení vnitřního tření a dalších ztrát vznikajících během provozu.    

Výsledkem je, že například v nových vozech Golf Variant dosahuje moderní common rail 1.6 TDI (77 kW / 105 k) o 0,7 l/100 km nižší spotřeby paliva než stejně výkonný předchůdce 1.9 TDI. Úctyhodná hodnota kombinované spotřeby 4,5 l/100 km znamená snížení emisí CO2 na pouhých 119 g/km. Vznětová novinka si zaslouží uznání i za velmi nízkou úroveň ostatních emisí, které samozřejmě vyhovují normě Euro 5, přičemž v dalších vývojových stupních se již počítá s ještě přísnějšími limity.

Nové vznětové motory 1.6 TDI lze už objednávat pro modely Volkswagen Golf a Volkswagen Golf Plus, a to ve dvou výkonových stupních. Základní provedení Golf 1.6 TDI s pětistupňovou mechanickou převodovkou poskytuje nejvyšší výkon 66 kW (90 k) a stojí 439 900 Kč, zatímco prostornější a praktičtější Golf Plus je o pouhých 20 000 Kč dražší.    

Za částku od 465 900 Kč lze pořídit vozy Golf a Golf Plus s motorem 1.6 TDI, jehož výkon dosahuje hodnoty 77 kW (105 k). Zákazníci mají v tomto případě na výběr mezi pětistupňovým manuálním řazením nebo komfortní dvouspojkovou automatickou převodovkou DSG.

Motory 1.6 TDI se objeví od počátku července letošního roku také pod kapotami sedanů Jetta a od listopadu 2009 budou odvádět své služby rovněž pro majitele vozů Golf Variant, současně s uvedením modernizovaného provedení tohoto oblíbeného kombi na trh.    

Stejně jako vznětové motory 1.6 TDI jsou i zážehové čtyřválce 1.2 TSI zcela novým plodem koncernového vývoje. Jejich filozofie vychází z principu zmenšování zdvihového objemu a tím i spotřeby paliva, a to za současného zlepšování výkonové charakteristiky. Tento přístup se již osvědčil u oceňovaných motorů 1.4 TSI a 2.0 TSI.

Jízda s novým motorem 1.2 TSI je navzdory malému zdvihovému objemu překvapivě dynamická. Díky optimalizovanému spalování a přeplňování turbodmychadlem v kombinaci s přímým vstřikováním benzinu má totiž řidič k dispozici nejvyšší točivý moment ve výši 175 Nm už v pásmu nízkých až středních otáček (od 1500 do 3500 min-1), jež patří v běžném provozu k nejvyužívanějším.

Jednotka 1.2 TSI poskytuje největší výkon 77 kW (105 k) a v kombinaci s šestistupňovou mechanickou převodovkou se objeví pod kapotou modelů Golf a Golf Plus počátkem měsíce srpna. Od listopadu se pak nabídka modelů Golf, Golf Plus a Golf Variant rozšíří také o verzi 1.2 TSI se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG.