• Vysokovýkonný Avant pro všechny účely – sportovní charakter i praktická využitelnost
• 4.0 TFSI V8 Biturbo s částečně hybridní soustavou: vysoký výkon i hospodárnost
• 441 kW (600 k), 800 N.m, z 0 na 100 km/h za pouhých 3,6 sekundy

Čtvrtá generace ikony RS

Audi Sport otvírá s novým modelem Audi RS 6 další kapitolu v historii supersportovních vozů Avant, a to u příležitosti čtvrt století modelů RS a zároveň i 25 let supersportovních kombi Audi. RS 6 Avant je díky částečně hybridnímu pohonu s ještě vyšší úrovní výkonu, ale současně také hospodárnosti, dokonalým partnerem pro jakékoli účely. Od konce roku 2019 bude supersportovní kombi k dispozici u prodejců Audi.

„Audi RS 6 Avant patří v 25leté historii modelů RS mezi naše absolutní ikony s velkým počtem fanoušků na celém světě,“ říká Oliver Hoffmann, generální ředitel společnosti Audi Sport GmbH. „Poprvé budeme nabízet
RS 6 Avant také v Severní Americe. Tím získáme nový trh s velkým potenciálem a podpoříme další růst.“

Široký a působivý: vnější design
V tomto segmentu neporovnatelný design karoserie vzbuzuje již při pohledu na stojící nové Audi RS 6 Avant velkou touhu po usednutí za volant. Model RS se svým designem od výchozího modelu A6 Avant výrazně odlišuje. S výjimkou předních dveří, střechy a zadního výklopného víka je exteriér tvořen výhradně díly, které jsou pro RS specifické. Karoserie, rozšířená na každé straně o 40 milimetrů, s nápadně vystupujícími okraji podběhů kol, umocňuje originální sportovní charakter supersportovního Avantu. Jeho podmanivé proporce navíc zvýrazňují na přání dodávaná 22“ kola.

Příď modelu RS 6 Avant se od modelové řady A6 velmi odlišuje. Kromě nové kapoty s podélným vyboulením přebírá RS 6 Avant od modelové řady A7 rovněž přední světlomety. Světlomety jsou nejen štíhlejší a sportovnější, ale na přání zahrnují také techniku RS Matrix LED s laserovými zdroji světla. Jejich tmavě tónované vnitřní plochy jsou dalším prvkem, jímž se RS 6 Avant odlišuje od modelové řady A6. Podobně jako zadní svítilny LED disponují dynamickými ukazateli směru a při odemykání i zamykání se rozsvěcují ve specifickém sledu RS.

Trojrozměrná voštinová struktura výplně masky chladiče Singleframe je leskle černá. To ve spojení s výrazně nižšími a širšími tvary masky chladiče zvýrazňuje atletický vzhled modelu RS 6 Avant. Maska chladiče Singleframe postrádá rámeček a vůz nemá ani nápis quattro na nárazníku. Pod sériově dodávanými světlomety LED jsou na novém, výrazně tvarovaném nárazníku RS umístěny boční otvory pro přívod vzduchu, které sahají téměř až ke spodní hraně světlometů. Designéři se přitom nechali inspirovat přídí supersportovního vozu Audi R8 (kombinovaná spotřeba paliva v l/100 km: 13,1 – 12,9; kombinované emise CO2 v g/km: 297 – 293).

Z profilu je patrná charakteristická silueta modelů Avant s protaženou přední částí, dlouhou, rovnou linií střechy a velmi skloněnými střešními sloupky D, které se opírají o rozšířené blatníky nad podběhy kol v charakteristickém designu quattro. Specifické boční prahy RS s černými lištami vizuálně zesilují dojem nesmírné touhy po rychlém pohybu. Dynamická záď je utvářena střešním spoilerem a specifickým nárazníkem RS se zadním difuzorem a leskle černými stylistickými prvky. Jak je pro modely RS typické, ústí výfuková soustava RS na obou stranách do oválných chromovaných koncovek. Na přání je k dispozici sportovní výfuková soustava RS s černými koncovkami.

Nespoutaná síla: pohon
Motor 4.0 TFSI poskytuje v novém modelu Audi RS 6 Avant nejvyšší výkon 441 kW (600 k) a maximální točivý moment 800 N.m, který je dostupný v rozsahu otáček od 2050 do 4500 1/min. Supersportovní kombi zvládne sprint z nuly na 100 km/h za pouhých 3,6 sekundy. Hranici 200 km/h pokoří RS 6 Avant za 12 sekund. Další akceleraci učiní přítrž při 250 km/h elektronický omezovač. Kombi RS, vybavené na přání dodávaným dynamickým paketem, může jet rychlostí až 280 km/h, nebo dokonce až 305 km/h, pokud si zákazník zvolí dynamický paket plus.

Díky hlavní elektrické síti s napětím 48 V snoubí V8 se dvěma turbodmychadly mimořádné výkony s vysokou úrovní hospodárnosti. Řemenem poháněný generátor s funkcí spouštěče je srdcem částečně hybridního systému (MHEV). Při mírném zpomalování lze tak rekuperovat kinetickou energii (výkon až 12 kW) a ukládat ji do samostatného lithium-iontového akumulátoru. Pokud řidič uvolní pedál plynu v rozsahu rychlostí od 55 do 160 km/h, vybere řídicí jednotka poháněcí soustavy jednu ze dvou možností: V závislosti na jízdní situaci a nastavení systému Audi drive select získává nový model RS 6 Avant zpět kinetickou energii, nebo jede po dobu až 40 sekund setrvačností s vypnutým motorem. Řemenem poháněný generátor s funkcí spouštěče při sešlápnutí pedálu plynu motor znovu spustí. Technologie MHEV umožňuje aktivovat systém start-stop již od 22 km/h. V každodenním provozu je díky tomu možné snížit spotřebu paliva až o 0,8 litru na 100 kilometrů.

Systém deaktivace válců cylinder on demand (COD) je dalším modulem, který přispívá k hospodárnosti. Při nízkém až středním zatížení a otáčkách a při zařazených vyšších převodových stupních jsou deaktivovány válce 2, 3, 5 a 8 vypnutím vstřikování a zapalování a uzavřením sacích a výfukových ventilů. Při provozu na čtyři válce pracují aktivní válce v oblastech s vyšším zatížením a účinností, zatímco deaktivované válce se pohybují jako vzduchové pružiny dalekosáhle beze ztrát. Jakmile řidič sešlápne pedál plynu, jsou tyto válce okamžitě znovu aktivovány.

Navzdory své hospodárnosti dává o sobě jednotka 4.0 TFSI vědět sportovně výrazným zvukem vidlicového osmiválce. Řidič si může intenzitu zvukového projevu motoru nastavit v systému Audi drive select. Na přání dodávaná sportovní výfuková soustava RS s černými koncovkami posouvá zážitky z poslechu sportovního zvuku na ještě vyšší úroveň. V individualizovatelných režimech RS1 a RS2 rozhoduje zákazník sám o tom, zda má být zvuk sportovní nebo vyvážený.

Sériově dodávaná osmistupňová převodovka tiptronic s optimalizovanými dobami řazení a novou funkcí Launch Control předává hnací sílu motoru 4.0 TFSI trvalému pohonu všech kol quattro. Točivý moment je rozdělován mezi přední a zadní nápravu v poměru 40:60 prostřednictvím výhradně mechanického mezinápravového diferenciálu. Dojde-li na jednom kole k prokluzu, je větší točivý moment automaticky přenášen na nápravu s lepší trakcí. Dopředu může směřovat až 70 procent, dozadu až 85 procent.

Selektivní rozdělování točivého momentu mezi jednotlivá kola optimalizuje agilní a bezpečné jízdní vlastnosti nového modelu RS 6 Avant. Tato funkce mírně přibrzdí vnitřní kola při průjezdu zatáčkou ještě dřív, než dojde k jejich prokluzu. Sportovní diferenciál quattro dynamického paketu a dynamického paketu plus, dodávaného na přání, rozděluje hnací sílu při dynamickém průjezdu zatáčkou podle potřeby mezi jednotlivá zadní kola, a vylepšuje tak trakci, stabilitu a dynamiku.

Ještě agilnější: podvozek
Podélné a příčné síly, působící na přední a zadní nápravu, jsou u nového modelu RS 6 Avant odděleně zachycovány pětiprvkovým zavěšením. Většina ramen je stejně jako pomocné rámy náprav vyrobena z hliníkové slitiny. Rozchod kol je 1668 milimetrů vpředu a 1651 milimetrů vzadu.

Sériově dodávané adaptivní vzduchové odpružení adaptive air suspension RS s elektronicky řízenými tlumiči se vyznačuje specifickou charakteristikou RS a díky novému modulu vzduchových pružin s tuhostí, zvýšenou
o 50 procent, umožňuje poprvé dosažení nejvyšší rychlosti 305 km/h ve spojení s dynamickým paketem plus. Vzduchové odpružení lze nastavit v několika režimech a jeho součástí je automatické udržování stálé světlé výšky. Karoserie nového modelu RS 6 Avant má o 20 milimetrů nižší světlou výšku než Audi A6 Avant se sériovým podvozkem. Od rychlosti 120 km/h se sníží o dalších 10 milimetrů. Režim lift zvýší světlou výšku vozidla při pomalé jízdě o 20 milimetrů. Mimořádně široký rozsah nastavení sportovního podvozku RS se vzduchovým odpružením dává řidiči svobodný výběr mezi komfortem na dlouhých cestách a maximálními výkony.

Alternativou je sportovní podvozek RS plus se systémem Dynamic Ride Control (DRC). Podvozek je vybaven ocelovými pružinami a třístupňově nastavitelnými tlumiči, které jsou diagonálně vzájemně propojeny olejovým potrubím s centrálně umístěným ventilem. Při rychlém průjezdu zatáčkou ovlivňují ventily průtok oleje v tlumiči vnějšího předního kola, a to tak, že minimalizují nežádoucí náklon karoserie v příčném i podélném směru.
RS 6 Avant má díky tomu ještě těsnější spojení s vozovkou a lepší ovladatelnost. Nová generace tlumičů s integrovaným ovládacím ventilem umožnila výrazně zvětšit rozdíly mezi nastaveními v jednotlivých režimech systému řízení jízdní dynamiky Audi drive select.

Nový model RS 6 Avant je sériově vybaven progresivním řízením se sportovně strmým převodem. S rostoucím úhlem otočení volantu vytváří výrazně vyšší vratné síly a poskytuje precizní zpětnou vazbu. Nově vyvinutý posilovač řízení zajišťuje bezprostřední spojení mezi řidičem a vozovkou. Nový model RS 6 Avant může být ve spojení s dynamickým paketem nebo dynamickým paketem plus na přání vybaven dynamickým řízením všech kol. V tomto případě je dynamické řízení na přední nápravě, které používá bezstupňovou harmonickou převodovku, kombinováno s odděleným řízením zadních kol prostřednictvím vřetenového pohonu a spojovacích tyčí. V nízkých rychlostech se zadní kola natáčejí až o pět stupňů v opačném směru než přední kola. Tím se zmenší průměr otáčení až o jeden metr. RS 6 Avant je díky tomu v městském provozu a ostrých zatáčkách ještě agilnější. Ve středních a vyšších rychlostech se zadní kola natáčejí až o dva stupně ve stejném směru jako přední, což podporuje stabilitu zejména při rychlých změnách směru.

Řidič může měnit charakter svého vozu RS 6 Avant prostřednictvím systému řízení jízdní dynamiky Audi drive select. Na výběr má šest jízdních režimů: comfort, auto, dynamic, efficiency a individuálně konfigurovatelné specifické režimy RS1 a RS2, které lze aktivovat přímo tlačítkem „RS-MODE“ na volantu. Na panelu přístrojů Audi virtual cockpit se přitom automaticky otevřou specifické ukazatele RS. Systém řízení jízdní dynamiky Audi drive select ovlivňuje mimo jiné řízení motoru a převodovky, posilovače řízení, podvozku, dynamického řízení všech kol, sportovního diferenciálu quattro, zvuku motoru i charakteristiky automatické klimatizace. Režim RS2 umožňuje přímou změnu charakteristiky elektronicky řízeného stabilizačního systému ESC stisknutím tlačítka.

Nový model RS 6 Avant je sériově vybaven 21“ koly z lehké slitiny s desetipaprskovým hvězdicovým designem a pneumatikami rozměru 275/35. Na přání jsou k dispozici specifická 22“ kola RS s 5 paprsky do V s lichoběžníkovým motivem. Stříbrná, matně titanová s leštěnými plochami nebo lesklá, antracitově černá kola jsou opatřena pneumatikami rozměru 285/30. Třmeny brzdové soustavy RS s ocelovými odvrtávanými kotoučovými brzdami s vnitřním chlazením (průměr 420 milimetrů vpředu, 370 milimetrů vzadu) jsou sériově lakovány černou barvou, na přání červenou. Na přání dodávané keramické brzdy RS disponují třmeny šedými, červenými nebo modrými. Jejich kotouče mají průměr 440 milimetrů (vpředu) a 370 milimetrů (vzadu). Nově vyvinutá keramická brzdová soustava RS má celkem o 34 kilogramů nižší hmotnost než ocelová verze, a tím snižuje neodpružené hmoty. Elektronicky řízený stabilizační systém ESC disponuje sportovním režimem, nebo jej lze kompletně vypnout.

Sportovní a variabilní: interiér
Design interiéru, orientovaný na budoucnost, umocňuje svým zaměřením na řidiče a ozdobným obložením z hliníku Race v antracitové barvě sportovní charakter nového modelu RS 6 Avant. Horizontálně uspořádaná přístrojová deska se stupňovitým, výrazně trojrozměrným designem zaujme svou lehkostí a štíhlostí. Uživatelská plocha zcela digitálního ovládacího systému dokonale ladí s přehledným designem ve stylu černého panelu. Také horní displej systému MMI touch response je téměř neznatelně začleněn do okolních černých ploch. Ukazatel „RS Monitor“ poskytuje řidiči na přání na horním displeji přehled o provozních teplotách komponentů poháněcího ústrojí, maximálních hodnotách zrychlení, tlaku v pneumatikách a jejich teplotě. Speciální ukazatele RS na digitálním panelu sdružených přístrojů Audi virtual cockpit informují o tlaku v pneumatikách, točivém momentu, výkonu, teplotě motorového oleje, plnicím tlaku, naměřených časech na závodním okruhu a naměřených hodnotách podélného i příčného zrychlení. Při dosažení nejvyšších otáček je řidič vizuálně vyzván k zařazení vyššího převodového stupně. Na přání dodávaný průhledový displej RS nabízí rovněž několik grafických zobrazení ve specifickém stylu RS.

Dole zploštělý sportovní volant, obšitý perforovanou kůží s novými velkými pádly RS z hliníku pro manuální řazení, disponuje multifunkčními tlačítky, jejichž prostřednictvím může řidič přímo aktivovat také nové režimy RS1 a RS2 systému Audi drive select. Nápisy RS a RS 6 naleznou cestující v interiéru na volantu, sedadlech a osvětlených prahových lištách vpředu. Při otevřených dveřích vpředu a vzadu se na vozovku promítá emblém Audi Sport.

Sportovní sedadla, čalouněná kombinací černá perleťová kůže Nappa/Alcantara, mají reliéfní logo RS a diamantové prošívání. Na přání se dodávají sportovní sedadla RS čalouněná perforovanou kůží Valcona s prošívání ve voštinovém vzoru a reliéfním logem RS. Jejich perforování umožňuje poprvé také odvětrávání. Dva stylistické pakety RS, červený a šedý, vnášejí do interiéru svěží barvu a umocňují sportovní charakter vozu. Kontrastní prošívání zdobí věnec volantu, manžetu páky voliče převodovky a kolenní opěrky z Alcantary. Paket završují bezpečnostní pásy s barevným lemováním a podlahové rohože RS. Další možnosti individualizace nabízejí ozdobná obložení z uhlíkového kompozitu, přírodního šedohnědého dřeva nebo matného hliníku.

Nový model RS 6 Avant nabízí v interiéru ještě více místa. Zavazadlový prostor má objem 565 až 1680 litrů, jeho šířka mezi podběhy kol vzrostla v porovnání s předchůdcem o 14 milimetrů na 1,05 metru. Zadní sedadla dělená v poměru 40:20:40 lze ze zavazadlového prostoru snadno odjistit a sklopit. Délka zavazadlového prostoru se tím prodlouží na dva metry. Víko i kryt zavazadlového prostoru mají elektrický pohon již v sériové výbavě. Na přání je ve spojení s příplatkovým komfortním klíčkem k dispozici ovládání zadního víka senzorem, který detekuje specifický pohyb nohy. Na přání dodávané sklopné tažné zařízení je vybaveno elektrickým odjišťováním. V závislosti na vybrané výbavě podporuje řidiče při couvání a manévrování se soupravou kamerový asistent pro jízdu s přívěsem.

Široký výběr: informační, zábavní a asistenční systémy, barvy a materiály
Nový model RS 6 Avant disponuje rozsáhlou výbavou v oblastech komfortu, konektivity a asistenčních systémů. Díky tomu důsledně kombinuje sportovní zaměření s neomezenými možnostmi pro cestování na dlouhé vzdálenosti a řidiči poskytuje podporu v mnoha situacích. K dispozici je více než 30 asistenčních systémů – včetně adaptivního asistenta řízení, asistenta pro průjezd křižovatkou, asistenta pro změnu jízdního pruhu, upozorňování na obrubník a prostorového kamerového systému.

Paleta laků pro nový model Audi RS 6 Avant zahrnuje třináct barev, včetně dvou specifických barevných odstínů RS, šedá Nardo a černá Sebring s krystalickým efektem, a pěti nabízených laků s matnou povrchovou úpravou. Kryty vnějších zpětných zrcátek mohou být černé, v barvě karoserie nebo z matného hliníku. Stylistické pakety s ozdobnými prvky z matného hliníku, uhlíkového kompozitu nebo s černou povrchovou úpravou změní vzhled svislých lišt, horizontálního předního spoileru, prahových lišt, podélných střešních nosičů, okenních lišt a lišty na zadním difuzoru. Kruhy Audi a nápisy RS vpředu a vzadu mohou být na přání rovněž leskle černé ve spojení se stylistickým paketem s černými ozdobnými prvky nebo s díly z uhlíkového kompozitu. Program Audi exclusive nabízí mnoho dalších možností individualizace.