Modelová řada Q3 se těší od uvedení na trh na podzim 2011 velké přízni zákazníků značky Audi. Ovšem i vynikající a úspěšný vůz může být vylepšen, jak Audi dokazuje s novými modely Audi Q3 a RS Q3, které dostaly do vínku nejen modernizovaný design, ale i řadu technických novinek.

Motor

Tři čtyřválcové motory TFSI a dvě jednotky TDI clean diesel se zdvihovým objemem 1,4 litru, resp. 2,0 litru byly vyladěny na vyšší výkon (110 kW/150 k až 162 kW/220 k) při snížené spotřebě paliva. Emise CO2 tím klesly až o 17 procent. Všechny agregáty mají přímé vstřikování paliva a přeplňování turbodmychadlem a splňují limity emisní normy Euro 6. Ke snížení spotřeby paliva a emisí CO2 přispívá mimo jiné systém odpojování válců Audi cylinder on demand (COD). Motory 1.4 TFSI COD a 2.0 TDI získaly díky své hospodárnosti doplňkové označení „Audi ultra“.

Podvozek

Podvozek modernizovaného modelu Audi Q3 kombinuje agilní jízdní vlastnosti se suverénní bezpečností, zatímco upravené nastavení posunulo komfort na ještě vyšší úroveň. Audi drive select umožňuje řidiči zvolit si podle vlastních preferencí charakteristiku důležitých technických komponentů, mezi něž patří i na přání dodávané adaptivní tlumiče. Sortiment nabízených kol sahá od 16 do 20 palců, asistent pro sjíždění strmých svahů se dodává na přání.

Design

Prémiový charakter nově navrženého Audi Q3 je patrný na první pohled. Designéři Audi ještě více zdůraznili tvarové řešení připomínající kupé s charakteristickým zadním výklopným víkem, které zasahuje do bočních stěn. Dominující horizontální linie umocňují na přídi a zádi šířku vozu a dodávají designu modelu Q3 vytříbený výraz.

Audi Q3 TDI ultra

Výrazným prvkem na přídi je plasticky tvarovaná maska chladiče Singleframe. Nové jsou výbavové linie modelu Q3 design a sport se sportovním paketem S line, exteriérovým paketem S line, designovým paketem Audi exclusive a designovým exteriérovým paketem Audi exclusive.

Nové světlomety Xenon plus s diodami LED pro denní svícení jsou nyní v sériové výbavě. Na přání je mohou nahradit výkonné a úsporné světlomety LED, které jsou doplněny dynamickými ukazateli směru v rovněž přepracovaných zadních světlometech LED. U dynamických ukazatelů směru se rozsvěcují jednotlivé diody LED intuitivně během dvou desetin sekundy od vnitřního okraje k vnějšímu ve směru odbočování.

Nové Audi Q3 má v základní verzi pohotovostní hmotnost 1385 kg (bez řidiče). Rozměry kompaktního SUV zůstaly téměř beze změny. Při rozvoru 2,60 metru činí délka 4,39 metru, šířka 1,83 metru a výška 1,59 metru.

Mnohostranný

Audi Q3 nabízí na všech pěti sedadlech velkorysý prostor. Prémiové ambice umocňuje srozumitelná ergonomie a suverénní kvalita zpracování. Zavazadlový prostor modelu Audi Q3, který v normálním uspořádání interiéru nabízí objem 460 litrů, lze sklopením dělených opěradel zadních sedadel zvětšit na 1365 litrů. Mnoho důmyslných prvků výbavy na přání rozšiřuje možnosti využití tohoto SUV a usnadňuje každodenní život na cestách. Mezi ně patří paket pro zavazadlový prostor, zařízení pro přepravu dlouhých předmětů a elektricky ovládané zadní výklopné víko. Podélné střešní nosiče a nový výsuvný kryt zavazadlového prostoru jsou součástí sériové výbavy.

Výbava

Rozsáhlá sériová výbava nového Audi Q3 zahrnuje z asistenčních systémů multikolizní brzdu a na přání může být doplněna prvky, které pochází přímo z luxusní třídy, například paketem vnitřního osvětlení LED a elektricky nastavitelnými předními sedadly.

Audi Q3

Na přání si mohou zákazníci objednávat následující asistenční systémy.

Audi side assist rozsvítí žlutý výstražný symbol LED v krytu vnějšího zpětného zrcátka, pokud jiné vozidlo vjede do oblasti slepého úhlu řidiče nebo se rychle přibližuje zezadu. Videokamery systému Audi active lane assist rozpoznávají podélné značení na vozovce a řidič je v případě potřeby podporován mírnými zásahy do řízení, které zabrání nechtěnému vyjetí z jízdního pruhu. Kamerový systém sledování dopravních značek upozorňuje na displeji informačního systému řidiče grafickými symboly nejen na značky omezující rychlost, ale nově také na zákazy předjíždění.

V oblasti informačních a zábavních systémů nabízí Audi highendová systém MMI Navigation plus, jehož ideálním doplňkem je modul Audi connect včetně autotelefonu, který připojí Audi Q3 k internetu. Spolucestující mohou surfovat po internetu a vyřizovat elektronickou poštu na svých mobilních telefonech a tabletech prostřednictvím integrovaného hotspotu WLAN, zatímco pro řidiče jsou připraveny rozmanité internetové služby Audi connect, mezi něž patří webové rádio Audi music stream, dopravní zpravodajství online a navigace s funkcemi Google Earth a Google Street View.

Modernizované Audi Q3 je vyráběno ve španělském závodě Martorell u Barcelony a v České republice bude uvedeno na trh v v lednu 2015 s cenou od 746 900 Kč (s DPH).