/    První Ibiza CUPRA slavila debut v roce 1996; Leon CUPRA v roce 2000
/    Koncept: hatchback s výkony skutečného sportovního vozu
/    Leon CUPRA Ultimate Performance Pack stanovil v roce 2014 na Nürburgringu rekord pro sériově vyráběné vozy s pohonem předních kol

Modely CUPRA

SEAT se v roce 1996, po vítězství s vozem Ibiza Kit Car v dvoulitrové kategorii mistrovství světa v rallye, rozhodl ještě intenzivněji demonstrovat ve svém výrobním programu svou vášeň pro motoristický sport, která patří mezi hlavní součásti jeho DNA. Z této vášně vznikl koncept CUPRA, revoluční snaha nabízet zákazníkům silniční vůz s výkony ryzího sportovního vozu. A tato skutečnost se odráží také v označení, které spojuje dvě slova Cup a Racing s odkazem na pohárové okruhové závody. Od tohoto okamžiku ztělesňují modely CUPRA mimořádným způsobem sportovní charakter, který byl vždy hlavním rysem vozů značky SEAT.

V roce 2016 přichází na trh nový Leon CUPRA 290 u příležitosti dvacetiletého jubilea modelů CUPRA. Noví členové rodiny CUPRA, jako například Ibiza CUPRA 1.8 TSI s výkonem 192 k, představená v roce 2015, zachovávají věrnost úspěšnému receptu modelů CUPRA, mezi jehož ingredience patří dynamické jízdní vlastnosti, maximální výkony, atraktivní design a především silný důraz na sportovní vlastnosti.

Luca de Meo, předseda představenstva společnosti SEAT, uvedl, že koncept CUPRA se stal „synonymem sportovního ducha, něčím, co je neoddělitelnou součástí identity naší společnosti. Zákazníci, kteří usednou za volant modelu CUPRA, okamžitě pocítí, že řídí vůz s bezkonkurenčními vlastnostmi. Vozy, které ztělesňovaly tento koncept v průběhu uplynulých let, jsou nejlepším důkazem, že SEAT zůstal věrný těmto zásadám, a tak tomu bude i v budoucnosti.“

Matthias Rabe, člen představenstva společnosti SEAT, zodpovědný za výzkum a vývoj, říká, že „verze CUPRA je nejlepším modelem naší společnosti, skutečnou ikonou a vrcholným vyjádřením našich hodnot, které nás od začátku charakterizují: emocí, sportovních výkonů, designu a komfortu. Těmto hodnotám jsme byli po uplynulých dvacet let věrní a jsem přesvědčen o tom, že CUPRA zviditelňuje naši značku a pomáhá jí k lepším výsledkům, protože zvyšuje naši atraktivitu v očích zákazníků po celém světě.“

Ibiza Kit Car, solidní začátky
První generace modelu CUPRA spatřila světlo světa v roce 1996. Soutěžní vůz Ibiza 1.8 skupiny A dosáhl v předchozím roce povzbudivých výsledků v mistrovství světa v rallye a přivedl značku SEAT k rozhodnutí, že v souladu se svými tradicemi v motoristickém sportu, v němž slavila od 70. let mnoho úspěchů, vyvine revoluční model: Ibiza Kit Car. Vůz, poháněný motorem 2.0 o výkonu 250 k, překvapil ostatní týmy v mistrovství světa svým suverénním, spolehlivým motorem, který podával vynikající výkony v soutěžích na asfaltových i šotolinových cestách. Tým SEAT Sport se zúčastnil osmi soutěží a po jednom vítězství (v Portugalsku) a šesti umístěních na stupních vítězů byl korunován mistrem světa v dvoulitrové kategorii. Byl to první titul mistra světa pro španělskou značku, milník v historii španělského motoristického sportu.

Tento projekt značky SEAT přesáhl svým významem a ambicemi hranice motoristického sportu. Divize SEAT Sport vyvíjela souběžně se soutěžním vozem Ibiza Kit Car jeho „silniční dvojče“, model Ibiza 2.0 o výkonu 150 k, první vůz s logem CUPRA. Nápad spojit výkony a know-how z motoristického sportu v sériově vyráběném automobilu se dočkal velkého potlesku. Ibiza, představená v roce 1984, se ve Španělsku proměnila ve skutečnou společenskou ikonou a navázala na odkaz legendárního modelu SEAT 600. Ibiza si získala srdce především mladých řidičů a stala se nejvyhledávanějším vozem. SEAT se rozhodl tento potenciál využít.

Ibiza 2.0 byla svými výkony nesmírně přitažlivá pro mladé řidiče a fanoušky sportovní jízdy. Dokázala zrychlit z 0 na 100 km/h za 8,3 sekundy a dosahovala nejvyšší rychlosti 216 km/h. Byla bezpečným a spolehlivým vozem v každé situaci. Jaime Puig, ředitel oddělení SEAT Sport, prakticky od začátku nerozlučně spjatý s projektem CUPRA, říká, že „první CUPRA byla zaměřena na mladší řidiče, kteří toužili po vysokovýkonném vozu, který by v každé situaci reagoval výkonem a ovladatelností sportovního vozu. Proto jsme nejprve vsadili na Ibizu, po níž následoval Leon. Díky tomu jsme v uplynulých dvaceti letech mohli neustále překvapovat naše zákazníky novými a novými variantami.“

Zaměření na vyspělou techniku
Úspěch modelů CUPRA je založen na neustálém usilování o dokonalost a na vývoji i praktickém využití nejvyspělejší techniky, která zvyšuje výkonové parametry. V tomto ohledu přinesla spolupráce týmů oddělení SEAT Sport a Technického centra výrazné úspěchy. SEAT představil v roce 2000 druhou verzi modelu Ibiza CUPRA, vybavenou výkonným motorem 1.8 20VT/156 k. Průkopnickým prvkem výbavy v tomto druhu automobilu byl elektronicky řízený stabilizační systém ESC (Electronic Stability Control).

Téhož roku rozšířil rodinu modelů CUPRA SEAT Leon, který byl vybaven pohonem všech kol a motorem V6 2,8 litru, jímž byla překonána hranice výkonu 200 k v sériově vyráběných vozech SEAT. Model CUPRA disponoval díky tomu jasnou výhodou v porovnání se svými bezprostředními konkurenty.

Koncept CUPRA byl postupně aplikován i na další modely značky SEAT. Rovněž v roce 2000 byl představen model Cordoba CUPRA 1.8 20VT s výkonem 156 k jako výsledek ambiciózní snahy nabídnout zákazníkům silniční verzi soutěžního vozu SEAT Cordoba WRC, která tři roky bojovala v nejvyšší kategorii mistrovství světa v rallye.

SEAT uzavřel rok 2000 překvapivým odhalením modelu Ibiza CUPRA R 1.8 20VT o výkonu 180 k na autosalonu v Birminghamu. Byl to první model s doplňkovým označením R, které naznačovalo nekompromisní charakter mimořádně sportovního hatchbacku. Bylo vyrobeno pouhých 200 vozů, jejichž úspěch připravil půdu pro výrobu dalších limitovaných edicí vozů španělské značky.

Prvním Leonem, připraveným divizí SEAT Sport, byla CUPRA R v roce 2002. Závodní divize španělské značky horlivě pracovala na dosažení vyšší efektivity a její motor 1.8 20VT s výkonem 210 k zaručoval výjimečné výkony v každé situaci. O rok později následovala ještě výkonnější evoluční verze, která se mohla pochlubit nejvyšším výkonem 225 k.

Projekt založený na spolupráci
Modely CUPRA byly od roku 2006 vyvíjeny pod vedením Technického centra, přičemž divize SEAT Sport měla na starosti veškeré aspekty týkající se vozidel pro využití v motoristickém sportu, do něhož se značka SEAT vrátila v roce 2002 založením značkového seriálu Supercopa s vozy SEAT Leon.

Vývoj modelů CUPRA je projektem založeným na spolupráci všech divizí společnosti SEAT. Všechny zúčastněné strany přitom usilují o realizaci původní myšlenky – vyvinout sériově vyráběný model, který poskytuje výjimečné výkony závodního vozu.

Průběžně představované novinky řady CUPRA byly motoristickým tiskem ve Španělsku i ostatních evropských zemích vždy dobře přijaty. Kritika oceňovala neustálé technické přínosy, vylepšování zážitků z jízdy a inovace, mezi něž patřil skvělý vznětový motor o výkonu 160 k v modelu Ibiza CUPRA 1.9 TDI z roku 2004.

Rekord na Nürburgringu
Největší senzací během dvacetileté historie konceptu CUPRA bylo překonání rekordního času na kolo na legendární Severní smyčce Nürburgringu v Německu, v kategorii sériově vyráběných vozů s pohonem předních kol. O tento úspěch se postaral dne 18. října 2014 jezdec značky SEAT Jordi Gené za volantem modelu Leon CUPRA Performance Pack.

Výsledný čas 7:58.44 min byl odměnou za tvrdou práci patnáctičlenného týmu mechaniků, inženýrů a podpůrného personálu. Všechno bylo pečlivě promyšleno až do nejmenších detailů, jako například maximální snížení hmotnosti vozu bez vlivu na jízdní stabilitu. Díky tomu byl vůz schopen dosáhnout na rovince Tiergarten rychlosti 242 km/h. Leon CUPRA 280 z velkosériové výroby byl vybaven standardním motorem 2.0 TSI, vylepšenou vysokovýkonnou brzdovou soustavou Brembo, exkluzivními 19“ koly z lehké slitiny s nízkou hmotností a sportovními pneumatikami Michelin Pilot Sport Cup 2.

Evropský tisk reagoval na tuto zprávu vyjádřením překvapení i uznání a SEAT si získal velký respekt všech fanoušků motoristického sportu. SEAT a koncept CUPRA pokračují v zápisech do historie motoristického sportu. Jordi Gené usedl v roce 2015 za volant modelu Leon ST CUPRA a zajel jedno kolo na Nürburgringu ještě rychleji než s menším sourozencem vysokovýkonného kombi, přičemž dosáhl času 7:58.12 min. SEAT díky tomuto výsledku nabízel zákazníkům nejrychlejší sériově vyráběné kombi na trhu.

Po dvaceti letech technických a sportovních úspěchů pokračuje koncept CUPRA ve svém vývoji. Letošní představení modelu Leon CUPRA 290 s tak výjimečnými výkonovými parametry je důkazem, že tyto tradice jsou živější než kdy dříve.

20 let modelů CUPRA
Ibiza

Ibiza CUPRA 2.0 16V 150 k (1996 – 2. generace)
První model SEAT s označením CUPRA byl představen v roce 1996 na oslavu prvního titulu mistra světa v rallye pro značku SEAT v dvoulitrové kategorii s vozem Ibiza Kit Car. Vůz, vybavený dynamickým motorem o výkonu 150 k, se vyznačoval atraktivním designem a vysloveně sportovním charakterem. Hranici 100 km/h dokázal z klidu pokořit za 8,3 sekundy a dosahoval nejvyšší rychlosti 216 km/h.

Ibiza CUPRA 1.8 20VT 156 k (2000 – 2. generace)
SEAT uvedl tuto verzi na trh v roce 2000 s motorem o výkonu 156 k, který umožňoval zrychlení z 0 na 100 km/h za 7,9 sekundy a jízdu nejvyšší rychlostí 218 km/h. Největší inovací tohoto modelu s osobitým vnějším a vnitřním designem byl první elektronicky řízený stabilizační systém ESC (Electronic Stability Control) ve své třídě.

Ibiza CUPRA R 1.8 20VT 180 k (2000 – 2. generace)
Tento model se objevil u prodejců koncem roku 2000. Byl jedinečný tím, že se jednalo o první osobní vůz k běžnému prodeji, který byl vyvinutý závodní divizí SEAT Sport. Vyrobeno bylo pouhých 200 vozů. Tato verze CUPRA poskytovala nejvyšší výkon 180 k a mohla se pochlubit nejvyšší rychlostí 225 km/h a zrychlením z klidu na 100 km/h za pouhých 7,2 sekundy.

Ibiza CUPRA 1.9 TDI 160 k (2004 – 3. generace)
Čtvrtá verze modelu Ibiza CUPRA byla v době svého uvedení na trh v roce 2004 nejvýkonnějším vznětovým modelem ve svém segmentu a stala se kultovním vozem. Tato nová CUPRA poskytovala vrcholné jízdní výkony. Její motor o výkonu 160 k umožňoval dosáhnout nejvyšší rychlosti 220 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhých 7,6 sekundy. A to v kombinaci s pozoruhodně nízkou spotřebou paliva.

Ibiza CUPRA 1.8 20VT 180 k (2004 – 3. generace)
Tato verze, představená v roce 2004, byla velmi rychlá, mimořádně stabilní a se snadným řízením. Vůz s motorem o výkonu 180 k zrychlil z 0 na 100 km/h za pouhých 7,3 sekundy, takže byl nejrychlejším vozem ve své kategorii, a byl schopen dosáhnout nejvyšší rychlosti 230 km/h.

Ibiza CUPRA 1.4 TSI 180 k (2009 – 4. generace)
Zdrojem hnací síly této verze z roku 2009 byl přeplňovaný zážehový motor s výkonem 180 k v kombinaci se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG. Nejvyšší rychlost byla 225 km/h, zrychlení z 0 na 100 km/h bylo otázkou 7,2 sekundy.

Ibiza CUPRA 1.8 TSI 192 k (2015 – 4. generace)
Nejnovější Ibiza CUPRA, představená v roce 2015, ztělesňuje sportovního ducha značky SEAT. Je vybavena působivým motorem o výkonu 192 k, zrychlí z 0 na 100 km/h za pouhých 6,7 sekundy a dosahuje nejvyšší rychlosti 235 km/h. Nový interiér disponuje nejmodernějšími technologiemi a optimální konektivitou díky systému Full Link a aplikaci SEAT Connect. Především však v nabídce nechybí mechanická převodovka.

Cordoba

Cordoba CUPRA 1.8 20VT 156 k (2000 – 1. generace)
Kromě modelů Ibiza a Leon aplikovala značka SEAT svůj koncept CUPRA také na další modely. V roce 2000 představila španělská značka model Cordoba CUPRA 1.8 20VT o výkonu 156 k s ambiciózním cílem poskytnout zákazníkům silniční verzi soutěžního vozu SEAT Cordoba WRC, který tři roky bojoval ve vrcholné kategorii mistrovství světa v rallye. Tento model dosahoval nejvyšší rychlosti 218 km/h a zrychlil z 0 na 100 km/h za 8 sekund.

Leon

Leon CUPRA 2.8 V6 4 204 k (2000 – 1. generace)
Tento model byl uveden na trh v roce 2000 a pro značku SEAT měl z několika důvodů mimořádný význam: Byl to první vůz s atmosféricky plněným motorem V6, první sériově vyráběný model s výkonem více než 200 k a první Leon vybavený šestistupňovou převodovkou. Jeho enormní výkon 204 k umožňoval jízdu nejvyšší rychlostí 235 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhých 7,3 sekundy. Interiér byl sériově vybaven sedadly Recaro.

Leon CUPRA R 1.8 20VT 210 k (2002 – 1. generace)
Druhá verze modelu Leon CUPRA, představená v roce 2002, byla prvním Leonem, vyvinutým divizí SEAT Sport, a jedním z nejrychlejších sportovních hatchbacků své doby. Eliminace pohonu všech kol přinesla nižší hmotnost a díky suverénnímu motoru o výkonu 210 k bylo možné dosáhnout nejvyšší rychlosti 237 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za 7,2 sekundy.

Leon CUPRA R 1.8 20VT 225 k (2003 – 1. generace)
Tento model byl uveden na trh v roce 2003 s motorem 1.8 20VT o výkonu 225 k, který postačoval k dosažení nejvyšší rychlosti 242 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhých 6,9 sekundy. Sportovní podvozek navíc poskytoval vynikající jízdní vlastnosti a příkladné chování vozu, zejména při průjezdu zatáčkou.

Leon CUPRA 2.0 TSI 240 k (2006 – 2. generace)
Motor 2.0 TSI byl v této verzi vyladěn na neslýchaných 240 k. Zrychlení z 0 na 100 km/h bylo otázkou 6,4 sekundy a nejvyšší rychlost se blížila hranici 250 km/h. Do uvedení modelu CUPRA R v roce 2009 to byl nejrychlejší sériově vyráběný vůz značky SEAT všech dob.

Leon CUPRA R 2.0 TSI 265 k (2009 – 2. generace)
V době své premiéry v roce 2009 byl tento model o výkonu 265 k historicky nejvýkonnějším vozem značky SEAT. Byl to nekompromisní sportovní vůz s exkluzivním designem, rozsáhlou sériovou výbavou, vynikající trakcí díky elektronické uzávěrce diferenciálu XDS, nejvyšší rychlostí 250 km/h a zrychlením z 0 na 100 km/h za pouhých 6,2 sekundy.

Leon CUPRA 2.0 TSI 265/280 k (2014 – 3. generace)
Třetí generace modelu Leon CUPRA, nabízená zpočátku ve verzích s výkonem 265 k nebo 280 k, je nezaměnitelnou vlajkovou lodí úspěšné modelové řady španělských kompaktních vozů. Enormní potenciál modelu Leon CUPRA vychází z nejmodernější techniky, k níž patří mimo jiné dvojité vstřikování, motor 2.0 TSI s proměnným časováním ventilů, adaptivní regulace podvozku DCC, aktivní samosvorný diferenciál, progresivní řízení, volič jízdních režimů CUPRA Drive Profile a přední světlomety LED v sériové výbavě. Zákazníci měli navíc na výběr šestistupňovou mechanickou převodovku nebo dvouspojkovou převodovku DSG. Model Leon CUPRA byl poprvé nabízen ve všech třech karosářských variantách: SC, 5dveřový hatchback a kombi ST. Sportovní vůz pro každodenní provoz díky tomu oslovil široké vrstvy zákazníků.

Leon CUPRA 2.0 TSI 290 k (2016 – 3. generace)
Přitažlivost vrcholného modelu je nepopiratelná, už jen proto, že se jedná o historicky nejvýkonnější sériově vyráběný model značky SEAT. Mezi novinky patří zvýšení výkonu o 10 k, sportovnější výfuková soustava a lepší průběh točivého momentu v širokém rozsahu otáček. Sportovní charakter, bohatá výbava a nevšední výkony modelů CUPRA jsou i v tomto případě naprostou samozřejmostí.