Nikdo nechce měnit své pneumatiky častěji, než je nezbytně nutné. Nebylo by skvělé, kdybyste mohli udělat něco pro to, aby vaše pneumatiky vydržely déle? Seznamte se s 8 tajemstvími delší životnosti.

TIP 1- Udržujte doporučený tlak huštění

Kontrolujte pravidelně tlak huštění vašich pneumatik. Pokud vaše pneumatiky nejsou dostatečně nahuštěné, rychleji se opotřebovávají, a navíc zvyšují spotřebu paliva.

TIP 2- Myslete na správné vyvážení

U správně vyvážených kol nedochází k nerovnoměrnému opotřebení, které bývá příčinou předčasného poškození pneumatik. Pokud nejsou kola dobře vyvážena, působí na ně nerovnoměrné tlakové síly. Jestliže vaše vozidlo vibruje v okamžiku, když zvýšíte rychlost, například na dálnici, je to známka problému s vyvážením kol.

TIP 3- Jezděte nalehko

Každý náklad navíc představuje tři problémy najednou: vaše pneumatiky se opotřebovávají rychleji, vaše vozidlo spotřebovává více paliva a ve větším množství znečišťuje ovzduší.

TIP 4- Měňte pravidelně pozice pneumatik

U většiny vozidel se jeden pár pneumatik opotřebovává rychleji než ten druhý. Klasickým příkladem jsou vozidla s přední hnací nápravou, u nichž obě přední pneumatiky vykonávají většinu práce. Pokud pravidelně měníte pozici svých pneumatik, opotřebují se rovnoměrněji a vydrží déle.

TIP 5- Nechte si seřídit geometrii

Nechte si seřídit geometrii kol. Nejen že vaše jízda bude hladší, ale nesprávná geometrie zavěšení kol vede k předčasnému opotřebení pneumatik.

TIP 6- Dbejte na zavěšení kol

Nechte si zkontrolovat zavěšení kol. Staré tlumiče mohou vést k předčasnému opotřebení vašich pneumatik a zároveň ohrozit vaši bezpečnost. Pokud se vaše vozidlo při jízdě pohupuje, je potřeba věnovat pozornost zavěšení kol.

TIP 7- Kontrolujte opotřebení běhounu

Kontrolovat míru opotřebení vašich pneumatik je velmi důležité, proto každý výrobce pneumatik umisťuje na své produkty nějaký prvek, který tuto kontrolu co nejvíce usnadní. Například u pneumatik MICHELIN se indikátor opotřebení v podobě panáčka MICHELIN nachází na jejich ramenou. Pokud se úroveň běhounu nachází v blízkosti tohoto indikátoru, nebo přímo na něm, je čas na výměnu vašich pneumatik.

TIP 8- Začněte s pneumatikou, která byla vyvinuta, aby vydržela déle

Výrobci pneumatik boří hranice a vyvíjejí nové dezény pneumatik, takže některé modely mohou ujet až o 10 000 km více. S pneumatikami, které vydrží déle, vydrží déle i vaše peníze…

Tak tady je 8 tajemství pro delší životnost vašich pneumatik, která vám ovšem zároveň pomohou jezdit bezpečněji, šetřit palivo a být ohleduplní k životnímu prostředí. Dopřejte vašemu vozidlu a pneumatikám trochu péče a ony se vám odvděčí hladší jízdou a delší životností. A v okamžiku, kdy přijde čas na výměnu vašich pneumatik, se ohlížejte po značkách, které jsou speciálně vyvíjeny tak, aby vaše jízda trvala co nejdéle.